Zator uczuć. Psychogram pewnego społeczeństwa

Okładka książki Zator uczuć. Psychogram pewnego społeczeństwa Hans-Joachim Maaz
Okładka książki Zator uczuć. Psychogram pewnego społeczeństwa
Hans-Joachim Maaz Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Biblioteka Myśli Współczesnej nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Biblioteka Myśli Współczesnej
Die Liebesfalle. Spielregeln für eine neue Beziehungskultur
Państwowy Instytut Wydawniczy
2019-09-30
2019-09-30
emocje Niemcy psychologia socjologia uczucia

Autor tworzy psychogram społeczeństwa niemieckiego, a w zaszdzie NRD w czasie jej istnienia. Niemniej analizy przeprowadzone w książce mogą równie dobrze odnosić się do innych społeczeństw komunistycznych, a w pewnym sensie nawet do wszelkich społeczeństw w ogóle.
Książka zawiera bardzo wiele ciekawych spostrzeżeń.

"W książce tej opisałem role społeczne jako próby skompensowania represji" (275).

"Próba uzasadnienia realnego socjalizmu Marksem były dla mnie tym samym, co średniowieczna praktyka inkwizycji w palenie czarownic w imię Jezusa Chrystusa" (276).

"Doświadczenie, że każdy spotkany przeze mnie człowiek okazuje się wypełniony po brzegi nędzą psychiczną, kiedy zaczyna zrzuać swoje maski, miało decydujący wpływ na moje życie" (282).

"Wybrałem psychiatrię jako specjalizację, ponieważ uznałem ją za jedyną dyscyplinę medyczną, która nie wygnała całkowicie z wiedzy duszy i ducha" (282).

Książka zawiera bardzo wiele ciekawych spostrzeżeń.

"W książce tej opisałem role społeczne jako próby...

Jak dla mnie, nic odkrywczego. Głównie o szkodliwych skutkach socjalizmu i faszyzmu. O tym, że wyrządza to trwałe skutki w oddziaływaniu psychiki na późniejsze życie itp. Bardzo monotonna moim zdaniem. Nie zmienia to faktu, że można zacytować kilka fragmentów przy innych pracach naukowych.

• POZ
  • PsychoŚwiadomość