Słyszę cię: zaskakująco prosty sposób na niezwykłe relacje

Okładka książki Słyszę cię: zaskakująco prosty sposób na niezwykłe relacje Michael S . Sorensen
Okładka książki Słyszę cię: zaskakująco prosty sposób na niezwykłe relacje
Michael S . Sorensen Wydawnictwo: Wydawnictwo Levyz poradniki
poradniki
I hear you: one surprisingly simple skill behind extraordinary relationships
Wydawnictwo Levyz
2019-08-22
2019-08-22
Dorota Szatkowska-Jaskuła
Komunikacja relacje związki psychologia miłość rodzicielstwo emocje przyjaźń biznes

Książka w moim odczuciu całkiem niezła. Krótka, szybko się ja czytało. Zwięzła i na temat, tak jak lubię bez zbędnego pierdzielenia 😂
Można się dowiedzieć ciekawych rzeczy na temat tego jak utrzymywać zdrowe relacje i jak być dobrym słuchaczem. Autor pisze o walidacji, czego wcześniej nie słyszałam, ale okazuje się że często jej szukałam!
Szczerze mówiąc uważam, że wszyscy powinni wiedzieć o walidacji. Mam wrażenie że wielu związkom by to ogromnie pomogło.

Szczerze mówiąc uważam, że wszyscy...

Bardzo treściwa i skondensowana pozycja mówiąca o rzeczach ważnych, o których wielu z nas nie ma pojęcia.

To ważne, żeby ją przeczytać, ale nie należy oczekiwać literatury wysokich lotów. Takie o czytadło, ale pożyteczne

Ta niewielka, ale bogata w treść książeczka traktuje o walidacji. W rozumieniu autora walidacja jest dostrzeżeniem i potwierdzeniem wartości uczuć drugiej osoby, innymi słowy powiedzeniem: „Słyszę cię. Rozumiem, co czujesz, i uważam, że twoje emocje są całkowicie uzasadnione.” Bardziej mi tu pasuje określenie 'kontakt empatyczny', ale walidacja też może być.

Podaje Sorensen sporo przykładów na dostrzeżenie i akceptację emocji osoby, z którą jesteśmy w kontakcie i oczywiście powiedzenie jej o tym. Co ważne radzi także walidować trudne emocje: lęk, zazdrość, smutek, poczucie winy, złość; jak słusznie twierdzi: „żadna emocja nie jest z natury zła ani dobra. Uczucia są, jakie są. Są po prostu reakcjami na sytuacje.” Istotne jest przy tym, żeby nie oceniać emocji, niestety, kwestionowanie cudzych uczuć to dla wielu ludzi to wręcz  odruchowa reakcja. Inna typowa reakcja to dawanie rad, wręcz zasypywanie rozmówcy dobrymi radami, nawet jeśli ich nie chce i nie oczekuje; tego też według Sorensena winniśmy unikać, chyba że rozmówca wyraźnie prosi o radę.

Bardzo pomocne jest w książce rozbicie procesu walidacji na cztery kroki i ich szczegółowe omówienie. Przy okazji ciekawie pisze autor o  błędnych przekonaniach na temat walidacji, na przykład, że aby walidować musimy się z kimś zgadzać. Pisze też sporo o empatii, której przeżywanie i okazywanie jest podstawą walidacji. Ponieważ empatia jest dla wielu ludzi problemem, autor podaje ciekawe sposoby na to, jak ją rozwijać, na przykład „naucz się rozpoznawać własne emocje.”

Twierdzi Sorensen, że napisał tę książkę, bo nigdzie nic nie znalazł na temat walidacji. No cóż, może słabo szukał, bo kontakt empatyczny (czyli walidacja) jest podstawową formą komunikowania się w Porozumieniu Bez Przemocy (Non Violent Communication, NVC) metodzie terapeutyczno-filozoficznej zdobywającej dużą popularność w ostatnich latach. Sporo o kontakcie empatycznym napisał twórca NVC, Marshall Rosenberg. Moim zdaniem ujęcie kontaktu empatycznego czy walidacji jest w NVC pełniejsze, bogatsze niż u Sorensena. Na przykład w NVC sporo uwagi poświęca się temu czy osoba, od której oczekuje się walidacji ma wystarczające zasoby aby ją okazać, Sorensen traktuje ten problem marginalnie.

Niemniej to ważna książka, bo nigdy dość pozycji akcentujących ważność dobrej, empatycznej komunikacji między ludźmi. Poza tym rzecz jest bardzo przystępnie napisana, zawiera sporo przykładów praktycznych, a każdy rozdział kończy się dobrym podsumowaniem. Z drugiej strony mam mocne wrażenie, że nauczenie się dobrej komunikacji z innymi jest szalenie trudne; tylko systematyczna praktyka, uczestniczenie w kursie prowadzonym przez doświadczonych specjalistów może pozwolić na przyswojenie i udane praktykowanie komunikacji empatycznej.

Podaje...

Rewelacyjna książka wspierająca komunikację z innymi ludźmi. Jako psycholog bardzo polecam.

Ksiazka porusza zagadnienia zwiazane z tym jak sluchac i slyszec. Autor podkreśla jak wielka rolę ma walidacja, jakie sa najczestsze bledne przekonania, jak rozwijac empatie i podaje przepis jak walidowac. Polecam szczegolnie osobom, które maja problemy z rozmowa, wtracajac badz co badz swoje 3 grosze, lub tym ktorzy niby sluchaja ale juz maja gotowa w glowie odpowiedz i tylko czekaja na okazje do wypowiedzenia.

Książka w niemałym stopniu dostarcza wiedzę na temat walidacji. Ba, mamy tutaj wiele cennych informacji, oraz część praktyczną - przykłady walidacji oparte na rozmowach, czy to z przyjaciółką, czy to z partnerem czy też kolegą z pracy itd. Polecam przeczytać, ponieważ większość z nas w relacjach popełnia błędy opisane wewnątrz tej książki, i warto to sobie uświadomić.

Walidacja, czyli jak słuchać i słyszeć innych. Dla mnie książka idealna. Zazwyczaj popełniałam podczas rozmów właśnie te błędy, które zostały omówione w tej książce. Udzielałam rad, niby słuchałam, ale się nie wczuwałam zbytnio. Słuchanie zdecydowanie było moją słabą stroną. Pracę nad sobą rozpoczęłam od tego poradnika i już widzę efekty.
Książka krótka i konkretna.

Książka krótka i konkretna.

Główny temat to walidacja i jego 4 etapy. Ogólnie bardzo przydatne informacje i mimo,że często w ten sposób prowadzimy rozmowy to nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. a nice tego świadomość np żeby ale zamienić na I... napisane w prosty przystępny sposób aż za prosty. Dla osób, które interesują się w jakimś stopniu psychologia ,relacjami ,coachiingiem może wydawać się prostacka. Minusem również jest to, że trochę rozciągnięta jest mimo, że i tak ma tylko 170 stron . uważam, że 100 byłoby idealnie . mianowicie uważam,że każdy powinien ha przeczytać choćby po to, żeby ułatwiać sobie codziennie życie z innymi .

Obowiązkowa dla ludzi, których interesuje temat relacji interpersonalnych.

Obowiązkowa dla ludzi, których interesuje temat relacji interpersonalnych.

Relacje międzyludzkie to odwieczna tajemnica. Trudna do zgłębienia. Jak to się dzieje, że czasami z kimś się polubimy, a czasami nie. Co więcej każdy z nas pragnie zrozumienia, każdy z nas pragnie być usłyszany. Sorensen w swojej książce „Słyszę cię” opowiada o walidacji, którą w skrócie można nazwać „identyfikowaniem się ze stanem emocjonalnym” innych osób. Brzmi może nieco dziwnie, jest jednak podstawą w budowaniu głębokich relacji.

DOBRY WSTĘP
Zacznę od wstępu, który mnie urzekł, co rzadko się zdarza. Autor jawi się jako zwykły człowiek i udowadnia dystans do własnej osoby. Krótko opowiada o swojej drodze, doświadczeniu, zdobywaniu wiedzy i psychoterapii. Podkreśla jak ważne jest dla niego by ta publikacja była pomocna i merytoryczna. Sam lubi publikacje, które nie częstują czytelnika „watą słowną” i sam postanawia taką stworzyć. Przyznaję, że osiągnął swój cel. Książka ma zaledwie 150 stron i ani jedna strona nie została zmarnowana wodolejstwem. Jest krótko zwięźle i na temat. Sorensen spełnia wszystkie obietnice.

POTĘGA WALIDACJI
Wcześniej wspomniałam czym w skrócie jest walidacja i jakie ma znaczenie dla wszystkich naszych relacji. Jako kluczowy składnik każdej zdrowej relacji ma zastosowanie dosłownie w każdej sytuacji czy to pozytywnej czy negatywnej. Sorensen tłumaczy tajniki walidacji, jak robić to dobrze, wskazuje częste błędy. Obala błędne przekonania na ten temat i wskazuje jednocześnie poprawne rozwiązania. Ukazuje jak dzięki odpowiedniej walidacji można szybko rozwiązywać konflikty. Tłumaczy jak wspierać i dodawać otuchy, jak mówić by zostać usłyszanym i zrozumianym przez innych. Radzi nawet jakich słów używać by były adekwatne do emocji i sytuacji. Autor wiele miejsca poświęcił również na ćwiczenia praktyczne i zobrazowanie walidacji w konkretnych sytuacjach – i to jest ogromna wartość tej publikacji.

Sorensen pisze również o bardzo ważnej rzeczy, a mianowicie o niewartościowaniu emocji, o nieokreślaniu emocjami złymi bądź dobrymi. Bo emocje z natury nie są ani złe ani dobre. Po prostu są i żadnej z nich nie można umniejszać i kategoryzować. Każdy ma prawo odczuwać złość, gniew, smutek, radość czy nawet zazdrość. I to jest normalne. To ważna kwestia, o której często nie pamiętamy, albo nie mamy pojęcia. Warto to sobie uzmysłowić i nie krzywdzić innych „słowami otuchy” itp.

PODSUMOWANIE
„Słyszę cię” to bardzo merytoryczna i praktyczna publikacja, która pomoże zgłębić tajniki walidacji i pomoże umocnić nasze relacje na w każdej życiowej płaszczyźnie. Sorensen odkrywa przed czytelnikiem tajemnice dobrych relacji w pracy, domu i miłości. Wiedzę przekazuje w przystępnej formie. Ważne kwestie są wypunktowane, każdy rozdział ma krótkie podsumowanie. Autor w dużej mierze skupił się na praktyce i uczeniu się walidacji w każdej codziennej sytuacji.

Przyznam, że dla mnie ta publikacja jest przełomowa w wielu kwestiach. Otworzyła mi oczy i zmieniła nieco perspektywę. Praca z nią nie była łatwa, ale za to dała niesamowite efekty. Walidacja to taka trochę magia, zaklęcie na dobre i głębokie relacje. Książka jest światowym bestselerem i zdobyła wiele nagród, ale w Polsce jest o niej jakoś tak cicho. Kompletnie niesłusznie!

• Psychologia
  • Rozwój osobisty
  • Znaleźć
  • Love
  • Biznes

Michael S . Sorensen Słyszę cię: zaskakująco prosty sposób na niezwykłe relacje Zobacz więcej