Obejmie wszystko pamięć

Okładka książki Obejmie wszystko pamięć Joanna Gawrych-Skrzypczak
Okładka książki Obejmie wszystko pamięć
Joanna Gawrych-Skrzypczak Wydawnictwo: Czwarta Strona Cykl: Księżyc jest kobietą (tom 3) literatura piękna
Księżyc jest kobietą (tom 3)
Czwarta Strona
2019-09-18
2019-09-18
literatura polska

Okładka książki Przytulajka Joanna Gawrych-Skrzypczak, Małgorzata Kalicińska, Agnieszka Krawczyk, Agnieszka Lingas-Łoniewska, Agnieszka Lis, Izabela M. Krasińska, Małgorzata Mroczkowska, Agnieszka Olejnik, Agata Przybyłek, Natalia Sońska, Joanna Szarańska, Magdalena Wala, Karolina Wilczyńska
Przytulajka Joanna Gawrych-Skrz...

dobra na jesienne wieczory

dobra na jesienne wieczory

Życie rodzinne Łukasza i Anny, bohaterów powieści "Księżyc jest kobietą" i "Może kiedyś innym razem" toczy się ustabilizowanym torem, prowadzą pensjonat i stajnie. Odnawiają dwór sąsiednich Dolodach, by uratować posiadłość należącą przed wojną do Ksawerego Zaczyńskiego. Pracami pokieruje sympatyczna Wiktoria, historyczka sztuki z Poznania, wspierać ich będzie kuzyn Charles z wyspy Jersey. A z Mediolanu przyleci się wypłakać Aśka, bo coś ją uwiera we włoskim "dolce vita". Tylko sprawy zaczynają się komplikować, ktoś stara się podważyć wiarygodność wszystkich zaangażowanych w to przedsięwzięcie. Zarębscy nie wiedzą, że Zaczyńscy skrywali tajemnicę, która po latach wyszła na jaw. Nastrojowa, ale i emocjonująca powieść, z wątkiem arystokratycznej emigracji rosyjskiej.

Przyznaję, że dotychczas nie przeczytałam pierwszej części. Zaczęłam czytanie cyklu od części drugiej, która wciągnęła mnie na tyle, że gdy pojawiła się część trzecia to również po nią sięgnęłam.
I tak poznani przez nas w poprzedniej części Anna i jej mąż Łukasz prowadzą pensjonat w Miętach. W sąsiadującym majątku Doloty chcą utworzyć ekspozycję malarstwa w czym ma im pomóc Wiktoria, która pracuje w poznańskim antykwariacie oraz samotnie wychowuje syna Tomka. Mamy również opisany wątek Charlesa kolekcjonera obrazów oraz Jolanty - przyjaciółki Anny.
Akcja książki toczy się dwutorowo, bo oprócz czasów współczesnych jest również przedwojenny i powojenny Paryż, Poznań oraz majątek Doloty gdzie zamieszkuje rodzina Biełozorskich i Nadieżda Simonow oraz Pierre’a i Yvonne.
W powieści opisano sporo tematów (miłość, zdrada, wojna) i trudnych wyborów dokonywanych przez bohaterów.
Nie wiem, co się na to złożyło, ale druga część wciągnęła mnie bardziej, więc mam mieszane uczucia.

I po raz kolejny nie sprawdziła się zasada , do trzech razy sztuka. Pierwszy tom rewelacyjny, drugi nieco słabszy a trzeci zupełnie niepotrzebny. Wielu autorów popełnia ten sam błąd chcą na siłę pisać dalej a że już pomysłów brak, to sięgają po te same wątki i naciągane historie. A żeby zapewnić sobie pozytywne recenzje przynajmniej części czytelników, sięgają po starą, dobrą socjotechnikę. Z przykrością muszę stwierdzić, że jestem tą książką rozczarowana.

Powieść Joanny Gawrych - Skrzypczak "Obejmie wszystko pamięć" to trzeci tom cyklu "Księżyc jest kobietą". Wielowątkowa powieść, która zabiera czytelnika w daleką podróż. Podróż do wspomnień, do przeszłości... Opowieść o miłości, wojnie, decyzjach, które mają odbicie w przyszłości.
Autorka przedstawia nam między innymi losy Anny. Bohaterka po wielu perypetiach w końcu układa sobie życie wraz z Łukaszem i synem Tadeuszem w urokliwej miejscowości. W Miętach prowadzą cieszący się ogromną sławą pensjonat. Czas upływa im w spokoju i miłości, niestety do czasu...
Bohaterowie zaczynają otrzymywać anonimowe listy i stare zdjęcia... Kto chce zburzyć sielankowe życie małżeństwa?
Oprócz perypetii Anny i Łukasza, poznajemy również losy antykwariuszki Wiktorii, kolekcjonera obrazów Charlesa oraz Asi - przyjaciółki Anny.
Co ich spotka, jak potoczą się ich losy? Miłośnicy wielowątkowych powieści będą wniebowzięci podczas czytania tej lektury.
Fabuła niezwykle interesująca i wciągająca czytelnika w swój świat. Dzięki temu, że autorka osadziła akcję powieści w różnych miejscach, mamy przez to możliwość "zwiedzania" wielu ciekawych zakątków...od urokliwych i klimatycznych Mięt, przez cudowne Włochy, po Rosję, Francję i Anglię. Bohaterowie to cała gama barwnych charakterów, dzięki nim fabuła ani razu "nie siada". Czytając tę powieść, nawet przez chwilę nie odczuwałam nudy, cały czas napędzało mnie zaciekawienie losem bohaterów. Wplecione wątki historyczne dodatkowo potęgują ciekawość i chęć czytania bez przerwy, a gdy dodamy do tego piękny, prosty i plastyczny język, jakim opisana jest ta historia, mamy fantastyczną powieść nie tylko dla miłośników książek obyczajowych. Z całego serca polecam cały cykl, szczególnie tym, którzy uwielbiają refleksyjne, emocjonalne historie o zwykłych ludziach.

Z przykrością muszę napisać, że to książka nie dla mnie.
Pamiętajcie, że jest to tylko i wyłącznie moja opinia.
Znacie powiedzenie „co za dużo to nie zdrowo” takie też miałam odczucia czytając książkę. Lubię jak coś się dzieje w lekturze, jak nie jest nudno, lecz tu wszystkiego było jak dla mnie za dużo. Trzeba się było mocno skupiać by nie umknęły jakieś informacje. Rok 1936 za chwilę 2016 i tak co rozdział.
Nie była ona zła, ale niestety przez tak ciągłe zmieniane nie polubiłam się z nią.
Trzy główne wątki.
Wiktoria mieszka w Poznaniu tam pracuje w antykwariacie , do którego ze zleceniem zgłasza się Łukasz. Mężczyzna jest mężem Anny, z którą mieszka w Miętach wraz z synkiem Tadzikiem, tam prowadzą pensjonat, który cieszy się popularnością.
Łukasz zdecydował się odnowić sąsiadujący z Miętami majątek i otworzyć tam galerię upamiętniającą historie dworku, tym właśnie miałaby się zająć Wiktoria wraz z Charlesem- brytyjskim właścicielem kolekcji obrazów.
W kolejnych rozdziałach poznajemy bohaterów żyjących w przedwojennym i powojennym Poznaniu oraz Paryżu

Z przykrością muszę napisać, że to książka nie dla mnie.
Pamiętajcie, że jest to tylko i wyłącznie moja opinia.

Najpiękniejsze chwile to te, które się jeszcze nie wydarzyły...

"Obejmie wszystko pamięć " - trzecia część cyklu - "KSIĘŻYC JEST KOBIETĄ "

To już koniec tej jakże pięknej opowieści pełnej tajemnic skrywanych latami przez bohaterów. Tajemnic bolesnych, trudnych do przyjęcia. Miłości i wyborów, które nie zawsze są właściwe.
Piękna i barwna opowieść pełna bohaterów, wspomnień oraz wątków historycznych oraz pięknych miejsc, nadających klimat powieści.
Historia ktorą czyta się bardzo fajnie i którą polecam.

Najpiękniejsze chwile to te, które się jeszcze nie wydarzyły...

"Obejmie wszystko pamięć " - trzecia część cyklu - "KSIĘŻYC JEST KOBIETĄ "

Piękna i barwna opowieść pełna bohaterów,...

„Obejmie wszystko pamięć” to najnowsza powieść napisana przez Joannę Gawrych-Skrzypczak. Było to moje pierwsze spotkanie z tą autorką. Niestety z przykrością muszę stwierdzić, że nie mogę zaliczyć go do super udanych. Zapowiadało się ok, pierwsze 80 stron przeczytałam z ogromnym zaciekawieniem, jednak powieść pani Joanny okazała się dla mnie bardzo wymagająca. Od samego początku czytamy kilka wątków i niestety z czasem zaczęłam się w nich lekko gubić. Musiałam się maksymalnie skupić, aby wszystko pojąć i zrozumieć. Autorka przedstawiła nam wiele postaci, nie można tu wyodrębnić głównych bohaterów. Z racji tego, że postaci było sporo, ciężko było mi się ogarnąć z wszystkimi. Z czasem wątki się ze sobą łączą, jednak musimy na to chwilę zaczekać. Z racji skupienia, przeczytanie jej zajęło mi nieco więcej czasu, niż zazwyczaj czytam tej grubości książkę. Nie mogę powiedzieć, bo autorka miała dość ciekawy i oryginalny pomysł na tę powieść, no jednak nie do końca trafił w mój gust. Ale jak wiemy gust to indywidualna sprawa i nie ma co o tym rozmawiać. Więc pamiętajmy, że Tobie książka może się bardzo spadać.
@gusiolec

Nie lubię zakończeń.I to takich pięknych.
Książka,zawiera piękno.Bo jest ładna.I ładne są tam krajobrazy.
Mamy nawet Paryż.I są dwie panie less.Ale,one nie robią krzywdy nikomu.
To moja książka./
Lubię jak jest akcja w Poznaniu.Tam się dużo dobrego dzieje/

Nie lubię zakończeń.I to takich pięknych.
Książka,zawiera piękno.Bo jest ładna.I ładne są tam krajobrazy.
Mamy nawet Paryż.I są dwie panie less.Ale,one nie robią krzywdy nikomu.
To moja książka./
Lubię jak jest akcja w Poznaniu.Tam się dużo dobrego dzieje/

Rewelacja... Polecam bardzo, bardzo, bardzo.... Tylko takie książki chcę czytać!!

• Ebooki
  • RECENZENCKIE

Dodaj cytat z książki Obejmie wszystko pamięć