Spowiedź. Instrukcja obsługi

Fundacja Malak
2019-05-06
2019-05-06
Sakramencie Pokuty spowiedź wybaczenie Bóg

"Chociażbyś grzeszył miliony razy, chociażbyś spowiadał się od stu lat z tych samych grzechów lub za każdym razem wyznawał jeszcze większe, to nigdy nie usłyszysz od Jezusa: No ile można? Mógłbyś się wreszcie nawrócić! - On zawsze bez pretensji powie: Dziecko."

Spowiedź - instrukcja obsługi
O. Adam Szustak

Do tej książki przymierzałam się już dłuższy czas. O ile ilość wersji Rachunków Sumienia jest ogromna to mało znalazłam książek, które podejmowałyby:
- tematykę teorii spowiedzi,
- przygotowanie do spowiedzi,
- czas samej spowiedzi,
- czas po spowiedzi.

Poznajemy "spowiedź" Piotra i Judasza. Postacie niby skrajne, ale oboje byli uczniami, oboje zdradzili Jezusa i oboje nie mogli sobie z tym poradzić. Lektura tych części utwierdziła mnie w fakcie, że warto znać symbolikę gestów i liczb w tradycji żydowskiej.

Z Trzyczęściowym Rachunkiem Sumienia spotkałam się już wcześniej i zdecydowanie polecam taką jego formę. Dla mnie jak dotąd jest najlepszy.

Autor zawarł w książce smaczki, które są rozwinięciem, uzupełnieniem tematu spowiedzi takie jak np. popularne pytania, kwestia kierownika duchowego czy stałego spowiednika, po co spowiadać się księdzu, spowiedź generalna.

Wykorzystałam już część z rad, wskazówek dotyczących spowiedzi i jestem zadowolona. Część treści mnie zaskoczyła, a część uspokoiła😎 Nie będę Wam spoilerować😁

Książka ma Imprimi potest("dzieło zostało sprawdzone i zaaprobowane przez kanonicznego przełożonego autora lub przełożonego zakonu")

Polecam ją każdemu, bez względu na to czy spowiedź dla Ciebie to chleb powszedni czy dawno się nie spowiadałeś, czy się boisz czy dla Ciebie to Sakrament Miłości. Jezus, umarł za wszystkich i chce przebaczać każdemu.

Spowiedź - instrukcja obsługi
O. Adam Szustak

Do tej książki przymierzałam się już dłuższy czas. O ile ilość...

Książka w niezwykle przystępny i zrozumiały sposób tłumaczy istotę sakramentu spowiedzi. W moim przekonaniu przeczytanie jej może prowadzić do pogłębienia wiary i poprawy relacji z Panem Bogiem i ludźmi, których spotykamy. Gorąco polecam.

Świetna książka, fajne przypomnienie tego, co już tak naprawdę wiedziałam od pierwszej spowiedzi, ale i tak wielu nowych rzeczy się dowiedziałam. Polecam każdemu katolikowi.

Rozjaśnia sakrament spowiedzi na przykładzie m.in. fragmentów z Biblii; pozytywnie zmienia myślenie. Dobra i potrzebna książka. Krótka a treściwa, przyjemnie się czyta. Na dodatek wydana przyjaźnie dla oka. Nie dopatrzyłem się żadnych minusów.

Kompendium wiedzy na temat spowiedzi. O. Adam Szustak przybliża dwa fragmenty z Pisma Świętego, które przedstawiają spowiedź. Konkretnie opisuje, czym jest i jak powinna wyglądać spowiedź, z jakich rzeczy należy się spowiadać a z jakich nie, czym jest i jak wykonać rachunek sumienia. Dodatkowo porusza kwestie żalu za grzechy, spowiedzi generalnej, pokuty, grzechu przeciwko Duchowi Świętemu oraz grzechów wołających o pomstę do nieba, stałego spowiednika i kierownika duchowego. Wszystko wyjaśnione prosto i zwięźle. Książka pokazuje drogę do emocjonalnego, dogłębnego, oczyszczającego przeżycia sakramentu Pokuty i Pojednania... czyli tak, jak być powinno.

Momentami niewygodna... ale zdecydowanie potrzebna.
Polecam oczywiście!

Momentami niewygodna... ale zdecydowanie potrzebna.
Polecam oczywiście!

Praktyczny poradnik dotyczący spowiedzi. Odpowiedzi na najważniejsze pytania, praktyczne wskazówki, polecam dla osób, które mają problemy z tym sakramentem

Bardzo dobra pozycja o spowiedzi, którą warto posiadać w swojej biblioteczce. Szczególnie gorąco polecam tym, którzy o spowiedzi nie wiedzą nic lub niewiele i potrzebują tej wiedzy nabyć - książka o. Szustaka jest dobrym źródłem takowych informacji. A co się z niej dowiemy? Czym jest spowiedź - bo to warto wiedzieć. A jak to o. Szustak, to wiadomo, że sięgniemy do pewnych fragmentów Pisma Świętego, które nam ten temat przybliżą. Jak już wiemy z jakim sakramentem mamy do czynienia, trzeba wiedzieć jak się do niego zabrać, żeby dobrze go przeżyć. O. Adam tłumaczy prosto i konkretnie czym jest rachunek sumienia i jak go dobrze zrobić, z czego się spowiadać... a z czego nie. Dowiemy się o co chodzi z żalem za grzechy. Jak się ma sprawa ze spowiedzią generalną. Jak to jest z brakiem rozgrzeszenia. O pokucie. I ważne pytanie - dlaczego to się mamy księdzu na ucho spowiadać? Ostatni rozdział jest zbiorem różnych pytań dot. spowiedzi.
Ja nie odkryłam w tej książce nic nadzwyczajnego, prawie wszystko jest mi znane, ale uważam, że pozycja jest bardzo dobra, w prosty sposób ogarnia temat spowiedzi. I jest chyba najlepszą książką o spowiedzi, jaką czytałam. Jeśli potrzebujesz instrukcji obsługi, aby skorzystać ze spowiedzi - sięgnij po tę książkę.

Czym jest książka Adama Szustaka? Moim zdaniem jest to pozycja pomagająca dogłębnie i bardzo osobiście przeżyć sakrament spowiedzi. Nie znajdziemy tu ścisłych ram, tabel, przyporządkowania np. konkretnych grzechów do ciężkich lub lekkich – a tego się szczerze mówiąc po tej książce spodziewałam. Ojciec Adam przedstawił problematykę dotycząca spowiedzi na dużo bardziej skomplikowanym pułapie – pułapie relacji Boga z człowiekiem i unikalności ich wzajemnych więzi.
W pozycji tej znajdziemy wstęp, który na przykładzie wydarzeń biblijnych uświadamia czytelnikom w jaki sposób Bóg traktuje osobę spowiadającą się. Jest to część bardzo ważna, bo pokazuje czym spowiedź jest w istocie – spotkaniem bardzo kochającego Boga i słabego człowieka oraz naprawą ich wzajemnych relacji.
Przez taki pryzmat łatwiej się do spowiedzi przygotować, odbyć ją właściwie i odpowiednio podejść do czynności po – do pokuty i zadośćuczynienia za popełnione grzechy. Jeśli chodzi o aspekty praktyczne, np. jak wybrać spowiednika, w jakich odstępach czasu chodzić do spowiedzi, jakie modlitwy odmawiać – wszystkie te wskazówki książka w sobie zawiera. Dodatkowo, w ostatnim rozdziale, zamieszczono pytania frapujące wiernych wraz z udzielonymi na nie odpowiedziami.
Podsumowując – pozycja ta nie jest gotowym kodeksem, rozstrzygającym wagę grzechu. Stanowi raczej zestaw wskazówek, jak w indywidualny sposób podejść do sakramentu spowiedzi. Każda spowiedź jest inna – tak jak indywidualne są czyny, pobudki i okoliczności postępowania człowieka. Nasza wewnętrzna relacja z Bogiem także jest indywidualna. Poprzez takie przedstawienie problematyki spowiedzi można ją traktować jako bardzo emocjonalne, głębokie i szczere przeżycie, a to jest, moim zdaniem, sedno i klucz do dobrze odbytego sakramentu.

Jako zapalony ale już znudzony fan ojca Adama i człowiek który chciałby bardzo ale nie wie jak zagłębić się w temat spowiedzi to ten tytuł nie mógł przejść przez moje oczy bez kupienia go. Tak się stało, przeczytałem i cóż powiedzieć... Wejście w dwie spowiedzi "apostolskie" były bardzo dobrym przykładem dlaczego lubię i cenię sobie ojca Adama, po prostu kawał dobrego tekstu. Niestety dalsza część była dla mnie już trochę znużeniem z prostego faktu, już to gdzieś słyszałem od ojca i poniekąd się po prostu nudziłem. Niektóre oczywiście fakty i wiadomości były nowe i fajnie je było sobie przeczytać. Dla nowej osoby która raczej nie miała styczności z ojcem Adamem to na pewno książka przypadnie do gustu, bo jest napisana prosto i zwięźle a i na pewno pomoże w rachunku sumienia/spowiedzi jako takiej. Ja jednak szukałem czegoś bardziej głębszego. Pozdrawiam serdecznie :

• Chrześcijańskie
  • Szustak