Pożegnaj się, Leo

Okładka książki Pożegnaj się, Leo Anna Maria Mittek
Okładka książki Pożegnaj się, Leo
Anna Maria Mittek Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Białe Pióro Cykl: Taka miłość (tom 1) literatura obyczajowa, romans
Taka miłość (tom 1)
Pożegnaj się, Leo
Wydawnictwo Literackie Białe Pióro
2019-05-25
2019-05-25

Pożegnaj się, Leo to przepiękna historia, która pokazuje bezinteresowną stronę ludzkiej natury. Czy można tak po prostu nie zadając zbędnych pytań przygarnąć kogoś pod swój dach? Jak się okazuje tak.

Młoda dziewczyna pracująca w nocnym klubie prosi o pomoc mężczyznę, który jest tam stałym bywalcem. To Kasia i Robert, obydwoje po przejściach. Kasia to dwudziestoparolatka, która dzięki miłości wyjechała z rodzinnej miejscowości, jednak jej chłopak okazał się skończonym draniem. Robert to żołnierz, który codziennie znieczula alkoholem swoje wspomnienia o utraconej miłości i pewnej wojennej tajemnicy. W ciągu dnia macho o wspaniałym sercu - przynajmniej przy Kasi. A w nocy? Jaka jest jego druga natura, która nie pozwala mu spać? Co pojawienie się młodej seksownej dziewczyny zmieni w jego życiu? Czy uda mu się pogodzić z tragiczną przeszłością?

W życiu nic nie dzieje się przypadkiem, a tych dwoje spotkało się leczyć swoje złamane serca i zranione dusze. Z jakim rezultatem? Tego można się dowiedzieć sięgając po "Pożegnaj się, Leo". Bardzo ciekawa i wciągająca lektura poruszająca trudne tematy i pokazująca zakamarki ludzkiej duszy. Chwytające za serce zakończenie. Czekam na ciąg dalszy!

NIE ZAPOMNIJ MNIE

Wydawnictwo Literackie Białe Pióro stawia na debiutantów. Jedną z premier wydawnictwa na Warszawskich Targach Książki była powieść „Pożegnaj się, Leo” młodej, zdolnej pisarki Anny Marii Mittek.

Robert Kazar, informatyk i były żołnierz, nie może pogodzić się ze śmiercią ukochanej Heleny. Wytyczając rutynę swej egzystencji, organizuje dobę tak, by nie mieć czasu na myślenie. Prowadzi własną firmę, a wieczory spędza w barze. Skrupulatnie dba o to, by każdy jego dzień był taki sam. Pewnej nocy odprowadza do domu jedną z tancerek z knajpy. Kobieta wtajemnicza go w swoją tragiczną historię. Czy przypadkowe spotkanie może odmienić los dwojga zagubionych ludzi?

Strata, samotność i poczucie winy definiują życie Kazara. Mężczyzna nie jest w stanie pogodzić się z bólem i stawić czoła demonom przeszłości. Alkohol, leki nasenne i praca są jego sposobem na przetrwanie. Kira, młoda, piękna i okrutnie skrzywdzona dziewczyna. Czy tych dwoje może sobie wzajemnie pomóc? „Pożegnaj się, Leo” to nieszablonowa opowieść o zranonych duszach, pustce i bezgranicznym żalu, który nie pozwala zaczerpnąć tchu. O samotności i wyrzutach sumienia, które dławią i nie dają rozpocząć nowego życia. Ona i on – oszukani, zdradzeni i pogubieni. Czy we dwoje mogą odnaleźć w życiu nowy sens?

Powieść porusza trudne i bolesne tematy. Autorka nie boi się sięgać w głąb ludzkiej psychiki. Mimo niełatwej tematyki, Anna Maria Mittek tak wprawnie posługuje się piórem, że tę książkę czyta się bardzo przyjemnie, a jej wymowa jest optymistyczna i daje mnóstwo pozytywnej siły. To naturalna i pełna ciepła opowieść. Taka, która pozwala oderwać się od trosk, a jednocześnie skłania do refleksji nad omawianymi zagadnieniami. Jestem pod dużym wrażeniem tego, jak debiutującej pisarce udało się tak wdzięcznie opisać tak bardzo skomplikowane ludzkie losy. Ta historia mogłaby wydarzyć się naprawdę. Jest bardzo realistyczna i dzięki temu stanowi nie lada gratkę dla każdego, kto lubuje się w dobrych powieściach obyczajowych. Bohaterowie stworzeni przez Annę Marię Mittek są tacy jak ja i ty. Można ich polubić, kibicować im i dać się porwać ich perypetiom. Zwyczajny facet, zwyczajna dziewczyna i zupełnie prosta historia, ale napisana tak barwnie, że po prostu urzeka. Warto zwrócić uwagę na to jak mądrze i wnikliwie autorka kreśli psychologiczne portrety. Nie ma w tym niczego nienaturalnego lub wyidealizowanego. Ta opowieść zachowuje wszelkie cechy racjonalności, a dzięki temu daje czytelnikowi poczucie , że uczestniczy w opisywanych wydarzeniach.

Bez zbędnego nadęcia, klarownie i szczerze, autorka prowadzi nas przez kilka miesięcy złożnej relacji między Robertem i Kirą. Postaciami, które nie są w stanie samotnie poradzić sobie ze swoimi lękami. Rozbici, zranieni i spragnieni bliskości. Są jak dwa okręty, które krążą blisko siebie badając na jaką odległość mogą się zbliżyć Strach przed odrzuceniem, cierpieniem i zawodem uniemożliwia im normalne funkcjonowanie. Bardzo poruszająca jest ta relacja. Autorka nakreśliła dobre, żywe i przekonujące postaci. Tym, co szczególnie podoba mi się w tej książce to oryginalność historii i styl Anny Marii Mittek. Debiutantka, która posługuje się tak rozbudowanym, ładnym językiem, nie zdarza się często. Po tak udanym debiucie apetyty rosną. Myślę, że kolejna książka autorki będzie jeszcze dojrzalsza i bardziej przejmująca. Pisarka ma niesamowity dryg do opowiadania dobrych historii. „Pożegnaj się, Leo” to inteligentna i emocjonalna powieść, która dodatkowo zapewnia mnóstwo dobrej rozrywki. Idealna na samotne wieczory, kiedy można całkowicie dać wciągnąć się fabule.

Piękny styl, intrygujące postaci i siła płynąca z przekazu tej książki są jej najmocniejszymi atutami. Tu ból przenika się z nadzieją, a radość ze smutkiem. Autorka buduje pełną autentyzmu i emocji narrację. Jej proza wymyka się schematom. Daleko jej do oklepanej i przewidywalnej obyczajowości. Stworzyła powieść bardzo interesującą i nie dającą się jednoznacznie zaszufladkować. „Pożegnaj się, Leo” czyta się szybko i wprost trudno jest robić sobie przerwy w trakcie tej lektury. Pocieszającym jest fakt, że Anna Maria Mittek pracuje nad kontynuacją tej historii. W swoim debiucie wspięła się bardzo wysoko liczę więc, że kolejna powieść dorówna tej pierwszej. Analizując bogactwo języka, niewymuszony styl i pomysłowość Anny, zaryzykuję stwierdzenie, że następne książki będą jeszcze lepsze. Niezywkle przyjemny i pełen czaru debiut. Diabelska ocena to 5. Diabeł poleca.

NIE ZAPOMNIJ MNIE

Dla mnie książka miesiąca!!! (może nawet roku, kto wie :) )
📕📗📘Ultra-krótka recenzja „Pożegnaj się, Leo” Anny Marii Mittek (Patronat medialny Alexa Lavenda Blog)

Dziś recenzja książki, która skradła moje serce już na samym początku. Autorka tej książki z miejsca wskakuje na listę moich ulubionych polskich pisarek 💜Jej książka totalnie mnie zauroczyła a w jej bohaterach zakochałam się od pierwszego momentu🥰

Kiedy zaczynałam czytać książkę myślałam, że będzie to kolejny erotyk, bo takimi klimatami zawiało mi na początku, jednak przekonałam się, że ta książka to niesamowita powieść obyczajowa, która w jakiś sposób kojarzy mi się ze współczesną wersją Pięknej i Bestii. Jak zwykle w fabułę się nie wgłębiam, bo nie chcę Wam odbierać tej przyjemności, mogę natomiast napisać, że książka zachwyciła mnie oraz uzmysłowiła (i trochę przypomniała) jak bardzo ważna może być „zwyczajność” i rutyna, jak bardzo niektórzy jej potrzebują, szczególnie po tragicznych, koszmarnych przeżyciach.

Główna bohaterka to piękna, delikatna dziewczyna, której wiarę w siebie zniszczył ktoś, kogo kiedyś bardzo kochała, Kazar-główny bohater, to silny facet który może być bardzo niebezpieczny, a który próbuje zapanować nad drzemiącą w nim bestią, zrodzoną przez okrutną i niesprawiedliwą przeszłość. Tych dwoje spotyka się w tragicznym dla obojga czasie, mężczyzna podaje jej pomocną dłoń, nawet nie podejrzewając, że dzięki temu także on może uzyskać pomoc…

Książka urzekła mnie tym, jak pięknie opowiada o rzeczach zwyczajnych, które dla tych, którzy przeszli w życiu piekło, mogą być tak niezwykłe i potrzebne do życia jak tlen.
Książka naprawdę wciąga… po tej lekturze inaczej patrzy się na świat i docenia się to, co się ma. Jestem totalnie zauroczona tą powieścią, to jedna z tych, które pozostaną w moim 💜 na zawsze.

Za możliwość przeczytania i patronowania książce serdecznie dziękuję Wydawnictwo Literackie Białe Pióro Was zapraszam do odwiedzenia strony autorskiej Anna Maria Mittek a ja z niecierpliwością czekam na drugą część powieści.
Link do filmiku polecajki:https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=834603616900580&id=540373816323563

Dla mnie książka miesiąca!!! (może nawet roku, kto wie :) )

Przeczytana przedpremierowo, z wypiekami na twarzy, ze stosem chusteczek wokół biurka. Historia dwojga poturbowanych przez los ludzi, bohaterów z krwi i kości, spisana z ogromną wrażliwością i opowiedziana tak plastycznie, że ma się momentami wrażenie jakby się było w kinie na dobrym filmie z oskarowymi rolami. Bohaterowie wychodzą z kart i stają przed oczami jak żywi, ukazując nam swoje słabości, rozterki, ból, dręczące ich koszmary i targające nimi namiętności. Wciągają nas w swój świat, odkrywając długo skrywane sekrety.
I... do czego to podobne, by urwać historię nie rozwikławszy wszystkich problemów. Chcę jeszcze! Stanowczo czekam na ciąg dalszy, bo pokochałam bohaterów całym sercem. Polecam gorąco. Świetny debiut.

Na Warszawskich Targach Książki będą miały miejsce trzy premiery, które Biblioteczka u Rudej objęła swoim patronatem. Jedną z nich jest Pożegnaj się, Leo Anny Marii Mittek debiutującej autorki, którą miałam przyjemność przeczytać na prawie miesiąc przed premierą. I powiem Wam, że to udany debiut, który czyta się z prawdziwą przyjemnością. Chociaż książek obyczajowych jest wiele to Pożegnaj się, Leo ma w sobie coś co sprawia, że książka zapada w pamięć i cieszę się, że będę miała okazję poznać dalsze losy bohaterów.
Robert Kazar zwany przez wszystkich Kaz to były żołnierz, który nie umie sobie poradzić z utratą ukochanej Leo. Obwinia siebie za jej śmierć, a to za sprawą klątwy, która została rzucona na niego podczas jednej z misji w Iraku. To wtedy usłyszał:
" Bądź przeklęty! Niech umrze to, co kochasz,a miłość twa nie zgaśnie".
Klątwa się spełniła i nasz bohater odwiedza swoją ukochaną Helenę na cmentarzu. Aby zagłuszyć ból i samotność każdy wieczór spędza w Sweet Leoness barze, gdzie poznał Leo. To alkohol pomaga mu zasnąć bladym świtem. Na szczęście nasz bohater pracuje w domu, to zdolny informatyk.
W barze pracuje też Kira i pewnego dnia prosi naszego bohatera o pomoc. Okazuje się, że związała się z damskim bokserem, który to na niej wypróbowuje siłę swoich mięśni.
Zamieszkują razem. Ona wynajmuje od niego pokój, a on czuje się lepiej mając kogoś u swego boku. Jak skończy się historia Kiry i Kaza? Czy nasi bohaterowie tak potłuczeni przez los będą umieli znaleźć oparcie w drugiej osobie? Czy będą sobie umieli zaufać? Przekonajcie się sami, bo Pożegnaj się,Leo to wyjątkowo udany debiut.
Więcej na blogu

Cudowna opowieść o życiu, smutku i nadziei. Wszystko wydaje się tam takie ludzkie, a historia nie pozwala by się od niej oderwać. Czekam z niecierpliwością na kontynuację.

Uwielbiam ta historię. Ciepła, wzruszająca, pełna tajemnic i nadziei. Polecam gorąco.

Fantastyczna książka. Historia Kiry i Roberta nie jest zwykła historią o miłości. Pokazuje, że nawet dla ludzi poranionych przez życie znowu może zaświecić słońce.

• Romans
  • Mam, ale jeszcze Nieprzeczytane