222 drogi do dobrego snu

Okładka książki 222 drogi do dobrego snu Kim Jones
Okładka książki 222 drogi do dobrego snu
Kim Jones Wydawnictwo: Amber poradniki
poradniki
222 Ways to Trick Yourself to Sleep. Scientifically Supported Ways to Fall Asleep and Stay Asleep
Amber
2019-04-02
2019-04-02
Ewa Ratajczyk

Ciekawe metody <3

Ciekawe metody <3

Sporo już wiedziałam, jest to garść ciekawostek i wskazówek pomagających w utrzymaniu prawidłowej higieny snu. Raczej nie rozwiąże problemu z bezsennością :)

To chyba jedna z najdłużej czytanych książek przeze mnie (nie porywała). Część technik po prostu na siebie nachodzi - kilkanaście sposobów relaksacji i kilka sposobów medytacji. Autorka odwołała się do wielu badań naukowych, jednak cześć tych badań jest dla mnie mało wiarygodna.

Działa

Działa

„(…) sen jest procesem automatycznym, jak stwierdzili naukowcy, a wysilanie się, żeby zasnąć, może ten proces zaburzyć. Poza tym pójście do łóżka, bez presji, że trzeba zasnąć, najwyraźniej też robi swoje.”

Po różnego rodzaju poradniki sięgam naprawdę bardzo rzadko. Na palcach jednej ręki mogę policzyć takie, po które sięgnęłam w całym swoim życiu. Jednak bezsenność i bardzo płytki sen to moja zmora. Osoby, które mnie dobrze znają doskonale wiedzą, że nie śpię zbyt wiele. Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że tego snu powinno być minimum 6-7 godzin, jednak nie zawsze mi się to udaje. Nawet czytanie książki przed snem bardzo rzadko wycisza mnie na tyle, by spokojnie zasnąć i przespać te kilka godzin. Byłam ciekawa, czy książka Kim Jones „222 drogi do dobrego snu” w jakikolwiek sposób jest w stanie mi pomóc, dlatego trochę sceptycznie niej podeszłam. Jednak im więcej rad czytałam, tym bardziej docierało do mnie co mogę robić źle i w jaki sposób mogę spróbować poprawić „higienę snu”. Książka zawiera 222 rady, które pomogą nam zachować równowagę snu. Są one udowodnione naukowo, a do każdego mamy przypisy odnoszące nas do przeprowadzanych w tym temacie badań. Książka podzielona jest na kilka skategoryzowanych rozdziałów, mamy osobno umieszczone „triki z myślami” czy „triki z oddechem” i inne. Niektóre rady oczywiście są banalnie proste i znane, takie jak odpowiednie wychłodzenie sypialni czy zakaz jedzenia tłustych rzeczy przed snem. Najważniejsze w tej książce jest to, że jest ona napisana bardzo zrozumiałym dla nas językiem, a nie naukowym żargonem gdzie musimy się zastanawiać co właściwie autor miał na myśli. Wypróbowałam zaledwie kilka wskazówek, a z czystym sercem mogę powiedzieć, że zauważyłam niewielką poprawę, więc mam nadzieję, że z czasem będzie tylko lepiej.

Jest to książka dla wszystkich którzy mają jakiekolwiek kłopoty z zasypianiem, wstawaniem nocnym, czy też niespokojnym snem. Każdy znaleźć może tam sposób na swoje własne problemy. Są różne rodzaje technik, które dodatkowo są naukowo udowodnione.
Ta książka to zbiór rad, doskonale podanych, łatwych do zrozumienia i nie kłócących się z naszym naturalnym rytmem.

Podoba mi się w tej książce to, że jest tam sporo nawiązań do jogi, medytacji, rozluźnienia i uspokojenia rozszalałych myśli. Ta książka uspokaja, sprawia, że nie tylko lepiej śpisz, ale i lepiej funkcjonujesz. Każdy znajdzie tam coś dla siebie. Ja zaznaczyłam dla siebie kilkadziesiąt sposobów które powoli zaczynam wdrążać w życie. Mam osobiście problem z zasypianiem, które czasami zajmuje mi po 4/5 godzin dziennie. Te porady już teraz pomogły mi skrócić ten czas o ponad godzinę, a dopiero co zaczęłam stosować się do tych metod!

Jeden przykład z kilku który zaczęłam stosować to "Zakochaj się w lawendzie". Podanych jest kilka możliwości w jakich można używać lawendę. Następny to "Przestań podchodzić katastroficznie do swojej bezsenności". Jest też dużo sposobów jak praktycznie ułatwić sobie zasypianie - jakich tkanin szukać, jak znaleźć idealny materac dla siebie, pokazuje też, jak bardzo ważne jest dbanie o odpowiednią dietę, kolejność posiłków i bilans energetyczny. A co jest bardzo ciekawe, szczegółowo daje nam ta książka też wskazówki jak użyć różnych części ciała aby się rozluźnić. Np. "Rozgrzej stópki". A ty wiesz dlaczego to może pomóc w zaśnięciu?

Jednymi z najbardziej wartościowych pomocy jest praca z oddechem. Poświęciłam temu rozdziałowi sporo czasu i z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że to działa nie tylko na sen, ale też na naszą głowę, myśli, uczucia, emocje. Jako przyszły psycholog wiem, że ta książka pomoże ludziom w wielu kłopotach. Warto po nią sięgnąć. Polecam dla wszystkich, nie tylko tych którzy kiepsko śpią.

Podoba mi...

Spoko poradnik. Pełno ciekawostek. Nie testowałam wszystkich sposobów, ale niektóre próbowałam i działały. Są sposobu znane wszystkim i nie tylko. Jako ciekawostka lub czytadło do pociągu- bardzo fajne

• Zdrowie
  • MAMA REGAŁ
  • Domowa biblioteka - nauka i filozofia
  • Rozwój osobisty/poradniki
  • Nauki przyrodnicze; ekologia; nauki ścisłe

Dodaj cytat z książki 222 drogi do dobrego snu