Misterium powrotu. Pieśń Salomona, Pieśń Emmanuela

religia
WAM
2013-01-01
2013-01-01

Mozolny i długotrwały bywa proces duchowego dojrzewania. Jak wiele wysiłku trzeba włożyć, by osiągnąć wewnętrzny sukces, pokazuje "Misterium powrotu. Księga Salomona, Księga Emmanuela", podkreślając zarazem potrzebę duchowego dynamizmu.

Zawarta w "Misterium powrotu" wnikliwa analiza starotestamentalnego poematu "Pieśń nad pieśniami" oraz nowotestamentalnej "Ewangelii według świętego Mateusza", w umiejętny sposób łączy oba te – jakże odległe od siebie – teksty, przy czym wspólnym wątkiem oraz elementem scalającym jest tytułowy powrót. Zapis przemyśleń dotyczących poszczególnych ksiąg stanowi osobne części książki. W przypadku pierwszej z nich – treści poszczególnych rozdziałów biblijnej "Pieśni nad pieśniami" posłużyły Marii Szamot do refleksji, jakie zawarła w rozdziałach "Pieśni Salomona", natomiast tekst "Ewangelii wg św. Mateusza" – przyczynił się do powstania kolejnych bloków |Pieśni Emmanuela" (pieśń nad pieśniami Syna Bożego). Cytaty zapisane zostały odmienną pod względem koloru i wielkości czcionką, na marginesach zaznaczono sigle. Przy każdym zacytowanym fragmencie zaznaczono jego pochodzenie: z Biblii Tysiąclecia wyd. 3 (T) oraz z najnowszej edycji paulińskiej Pisma Świętego (P). Oznaczenia (T) i (P) znajdują się przy każdym z cytatów "Pieśni Salomona". Propozycje własne autorka oznaczyła (s).

Zawarte na łamach publikacji Wydawnictwa W drodze biblijne refleksje są interesujące, spójne i szczegółowe. Tytuły rozdziałów od "Odkrycia" do "Wielkiego finału" ("Pieśń Salomona") oraz od "Nowego prawa" do "Mowy do swoich: ("Pieśń Emmanuela") odzwierciedlają stopniowy rozwój człowieka, który przemierzając kręte ścieżki codziennego życia, mimo częstego zbaczania z wyznaczonego na chrzcie szlaku, uświadamia sobie konieczność powrotu na ścieżkę właściwą, prowadzącą wprost w ramiona kochającego Boga Ojca. Dokonana przez autorkę osobista interpretacja "Pieśni nad pieśniami" oraz "Ewangelii wg św. Mateusza" zwraca uwagę czytelnika na bogactwo obu ksiąg. Wychodząc od sprawy zasadniczej, jaką jest niezbywalna królewskość Boga (Król świata, wierność Stwórcy wobec stworzenia),Maria Szamot dostrzega przypominającą wędrówkę po górach dynamikę życia duchowego (zmęczenie, doświadczenie, nowe stworzenie) i zachęca do aktywnego poszukiwania Boga (postępowanie za głosem ducha),co – jak podkreśla – prowadzi do radości z duchowego sukcesu (świadome i dobrowolne dążenie do trwania w bliskości Boga).

Posiadające wymowę teologiczną biblijne rozważania Marii Szamot bogate są w rzeczowe argumenty, liczne, zabiegi literackie, założenia, uzasadnienia, konstrukcje. Nie brak symboliki, refleksyjności ani osobistych interpretacji zamieszczonych w omawianych biblijnych księgach alegorii oraz metafor. Są w lekturze odwołania do Katechizmu Kościoła Katolickiego, mistyków chrześcijańskich i pisarzy ikon. W przypisach znalazły się treści wyjaśniające oraz bibliograficzne. Na końcu książki zamieszczono jednolity tekst "Pieśni nad pieśniami" Salomona w wersji utworzonej na podstawie Biblii Tysiąclecia, Biblii Jerozolimskiej oraz Pisma Świętego Starego i Nowego Testamentu (edycja paulińska z 2008 roku).

Chociaż "Misterium powrotu. Pieśń Salomona, Pieśń Emmanuela" jest pozycją zaliczaną do literatury specjalistycznej, chętnie sięgnie po nią każdy, komu zależy na duchowym powrocie i trwaniu w bliskości Boga Ojca.

• Wiara
  • Światło