Niezwyciężony Iron Man

Okładka książki Niezwyciężony Iron Man Brian Michael Bendis, Mike Deodato Jr., David Marquez
Okładka książki Niezwyciężony Iron Man
Brian Michael BendisMike Deodato Jr. Wydawnictwo: Egmont Polska Cykl: Niezwyciężony Iron Man (tom 1) Seria: Marvel Now! 2.0 komiksy
komiksy
Niezwyciężony Iron Man (tom 1)
Marvel Now! 2.0
Invincible Iron Man, Volume 1: Reboot / Invincible Iron Man, Volume 2: The War Machines / Invincible Iron Man, Volume 3: Civil War II
Egmont Polska
2019-06-19
2019-06-19
Weronika Sztorc
superbohaterowie doktor doom

Okładka książki Liga Sprawiedliwości: Ligi chaosu Brian Michael Bendis, Scott Hanna, Szymon Kudrański, Emanuela Lupacchino
Liga Sprawiedl... Brian Michael Bendi...
Okładka książki Liga Sprawiedliwości: Porządek Zjednoczonych Brian Michael Bendis, Eric Gapstur, Scott Godlewski, Phil Hester, Steve Pugh
Liga Sprawiedl... Brian Michael Bendi...
Okładka książki Moon Knight Brian Michael Bendis, Alex Maleev
Moon Knight Brian Michael Bendi...
Okładka książki Tajna inwazja Brian Michael Bendis, Leinil Francis Yu
Tajna inwazja Brian Michael Bendi...

Okładka książki Kapitan Ameryka: Czerwony łajdak Ed Brubaker, Steve Epting, Marcos Martin, Mike Perkins, Javier Pulido
Kapitan Ameryk... Ed Brubaker, Steve ...
Okładka książki Batman - Metal: Mroczni Rycerze Greg Capullo, Jorge Jimenez, Dough Mahnke, Yanick Paquette, Scott Snyder, James Tynion IV
Batman - Metal... Greg Capullo, Jorge...
Okładka książki Vision Tom King, Michael Walsh, Gabriel Hernandez Walta
Vision Tom King, Michael W...
Okładka książki Mockingbird Chelsea Cain, Joëlle Jones, Ibrahim Moustafa, Katarzyna Niemczyk
Mockingbird Chelsea Cain, Joëll...
Okładka książki All New Wolverine: II Wojna Domowa Ig Guara, Marcio Takara, Tom Taylor
All New Wolver... Ig Guara, Marcio Ta...
Okładka książki Amazing Spider-Man: Globalna Sieć. Starzy Znajomi Giuseppe Camuncoli, Christos Gage, R.B. Silva, Dan Slott
Amazing Spider... Giuseppe Camuncoli,...
Okładka książki Hawkeye: Odmieniony Ian Herring, Jeff Lemire, Ramón Pérez, Joe Sabino
Hawkeye: Odmie... Ian Herring, Jeff L...

Na początku chce podkreślić, że jestem fanem postaci Iron Man'a. Wiec moja niniejsza opinia będzie za pewne mocno nieobiektywna.

Zacznę, może przewrotnie, czyli od tego, co najbardziej mnie zirytowało i wkurzyło przy omawianym albumie… Niestety jest to kwestia typowa dla komiksów Marvel'a, czyli „zanim przewrócisz kartkę przeczytaj” np. „zeszyt #0-2 w Tomie II Wojna Domowa”, najzabawniejsze w tym wszystkim jest to na ostatniej stronie albumu widzimy dopiero zapowiedź wspomnianej pozycji… Tak wiem zdaje sobie sprawę, że komiksy w Stanach Zjednoczonych wychodzą w inny sposób, ale oceniam album w kontekście realiów polskich, bo w końcu czytałem polskie wydanie od Egmont Polska. Pomijam już fakt, że komiksy czytam po wypożyczeniu ich lokalnej biblioteki i nie zawsze wszystkie tomy muszą być dostępne, jeśli są w ogóle wydane. Trochę nie rozumiem, czemu Egmont Polska, robiąc swoje wydanie albumu – warto podkreślić, że oryginalnie przedstawiona historia była przedstawiona w 3 albumach – nie zamieścił w nim tych parę istotnych zeszytów z tomu „II Wojna Domowa”? Bo jak historia się powtarza w dwóch pozycjach do źle? Już wolę czytać coś 2 razy, niż mieć podczas lektury pewne luki fabularne. Przyznam ze wspomniana kwestia to największa wada komiksów przynajmniej tych od Marvela.

Jeśli jednak chodzi o treści albumu Niezwyciężony Iron Man, to dostałem wszystko to czego oczekiwałem i co kojarzyłem z postacią Tony'ego Stark'a. Czytając omawiana pozycje wiele razy się zachwyciłem i uśmiechnąłem, ale także zasmuciłem. Trudno nie zgodzić się, że stwierdzenie, że historia jest mało oryginalna, ale np. czy wszystkie filmy superbohaterskie maja ciekawy zarys fabularny? No nie, a wiele z nich lubimy, i to bardzo za to jak ukazują pewnych bohaterów. Omawiany album jest właśnie takim dla mnie dziełem. Podobało mi się podczas lektury, również to, że postacie pojawiające się gościnie w większości przypadków odgrywały jakaś role w wydarzeniach, a nie były tylko tzw. cameo. – pojawili się na jednym ujęciu, a potem już ich nie było – W albumie pojawia się m.in. Victor Von Doom, który nie dość, że jest jednym z moich ulubionych superzłoczyńców, to dodatkowo jest ciekawie przedstawiony… Doom wraz z Tonym Starkiem tworzy ciekawy duet.

Omawiany album jest istotny dla całej historii przedstawionej w komiksach z serii Marvel NÓW i Marvel NOW2,0, bowiem w omawianym tomie poznajemy jak mniemam następczynie Tony'ego Starka jako Iron Mana. Debiut nowej bohaterki o imieniu „Riri” naprawdę był niezły.

Podsumowując omawiany tom na pewno przypadnie do gustu dla każdego, kto jest fanem postaci Iron Mana i Tony'ego Stark'a. Niestety nie umiem stwierdzić, czy innym czytelnikom omawiana pozycja spodoba się równie mocno co mi.

Komiks zawiera w sobie 3 różne tomy amerykańskiego wydania, co widać. Pierwsze dwa czyta się bardzo przyjemnie, lekko, bez zbędnego przedłużania. Postacie da się polubić(Tony, jego dziewczyna czy Dr Doom),udaje się nawet klika żartów, jednak czuć, że autor nie jest już w pełni formy. Nie zmienia to faktu, że chętnie czytałbym dalsze losy bohaterów. Niestety pojawia się II Wojna Domowa, która wchodzi z buta i nie przejmuje się wcześniejszymi historiami - wielka szkoda. Dodatkowe 3 zeszyty Mighty Avengers z 2007 roku, które znajdują się na końcu tomu to nieporozumienie. Nie wiadomo o co chodzi - ani początku ani zakończenia.

Całkiem dobry komiks. Może spodziewałem się, że trochę inaczej potoczy się główna fabuła ale nie jestem bardzo rozczarowany. Ładne rysunki, ciekawy Tony Stark i Viktor Doom, oraz podróże w czasie. Duzy plus dla postaci Riri, bo jako świeżak w uniwersum Marvela nie miałem o niej pojęcia.

Ta i więcej recenzji na GeekLife.pl

Zapraszam :)

Niezwyciężony Iron Man to zbiorcze wydanie całego runu Bendisa. W skład tego wielkiego albumu w miękkiej okładce ze skrzydełkami wchodzą zeszyty Invincible Iron Man #1-14 (2015) oraz Mighty Avengers #9-11 (2007). Komiks następnie został wydany w trzech tradycyjnych tomach: Invincible Iron Man vol. Reboot, Invincible Iron Man vol. 2 The War Machines oraz Invincible Iron Man vol 3. Civil War II. My otrzymaliśmy jeden bardzo opasły album. Ze względu na jego rozmiary recenzję podzielę na akapity odpowiedzialne za każdy z zawartych tutaj tomów.

Pierwsze pięć zeszytów naszkicował David Marquez, a tusz nałożył Justin Ponsor. Obok klasycznie marvelowskiej kreski mamy fantastyczną mimikę twarzy. Panowie popracowali nad twarzami bohaterów, przez co niektóre sceny konwersacji nabierają często nowego znaczenia i zachwycają szczegółowością.

Zeszyty #6-14 to robota duetu Mike Deodato jr. i Frank Martin. I niestety ta część wygląda o wiele słabiej. Zarówno twarze, jak i otoczenie zostały wyprane z kontrastowych kolorów, a całość wygląda jakby została pokryta filtrem rodem z hollywoodzkich filmów szpiegowskich. Efekt psują ponadto zbyt nachalne cieniowania widoczne na zbliżeniach twarzy. Nie zrozumnie mnie źle. Ma to swój styl, może się podobać, ale po kapitalnie narysowanych pierwszych zeszytach trochę razi.

Tony Stark/Iron Man próbuje poukładać swoją podupadającą firmę i wrócić na szczyt. Jednak nie będzie to takie łatwe. Whitney Frost znana jako Madame Masque wychodzi z ukrycia i kradnie tajemnicze artefakty na całym świecie. W tym te należące do korporacji Starka. Tony Stark musi zdecydować się na współpracę z… Doktorem Doomem, którego twarz nie wiadomo czemu, wygląda ‘nieco’ inaczej.

Iron Man prowadzony przez Kierona Gillena był słaby, bardzo słaby. Przy kilku podejściach odbijałem się od tego runu i czekałem na zmiany. Po przejęciu serii przez Brian Michaela Bendisa pojawiło się światełko w tunelu. A po przeczytaniu pierwszego tomu mogę z całą pewnością powiedzieć, że to był strzał w dziesiątkę! Bendis idealnie sportretował Tony’ego Starka. Jest czarujący, zabawny, krytyczny wobec siebie i nie boi się podejmować kontrowersyjnych decyzji. Jego charakter idealnie podkreślają sceny romantyczne z doktor Amarą Pererą, która fantastycznie obnaża wszystkie słabe strony Tony’ego. Podobnie wygląda relacja z Piętaszkiem (Friday),sztuczną inteligencją prowadzącą firmę Starka. A wisienką na torcie są sceny z Mary Jane, Doktorem Doomem i absolutnie genialna sekwencja z Doktorem Strange.

Oprócz fantastycznie przedstawionych relacji międzyludzkich Tony’ego Reboot dostarcza bardzo interesującej akcji. Obdarzona wielką mocą Madame Masque okazuje się dużym zagrożeniem zarówno dla Iron Mana, jak i Dooma i Strange’a. Brawa za fajnie przemyślane wykorzystanie zbroi, obnażanie jej słabych punktów i nieoczywiste zwroty akcji. Naprawdę znakomity początek.

Druga część albumu to historia zawarta w tomie drugim Bendisa pt. The War Machines. Tony wysyła Rhodeya do Osaki w Japonii, aby ten sprawdził co wykradła Madama Masque z miejscowej Wieży Starka. Prowadzący śledztwo Rhodey znika bez śladu, a Iron Man prosi o pomoc urzędującego w Japonii Spider-Mana.

Drugim tom Niezwyciężonego Iron Mana oferuje znacznie więcej akcji niż pierwsze pięć zeszytów. Nie oznacza to jednak, że to przerost formy nad treścią. Bendis po raz kolejny wymyślił zagrożenie, które daje w kość tytułowemu bohaterowi. I nawet obecność całej drużyny All-New Avengers nie zmienia faktu, że to opowieść o skomplikowanym życiu skomplikowanej postaci jaką jest Tony Stark.

The War Machines wprowadza też świetny wątek firmy Starka. Piętaszek zmaga się z wkurzonymi inwestorami i prosi o pomoc Mary Jane Watson, która ciągle zastanawia się nad przyjęciem oferty pracy. Ponadto w albumie pojawia się Riri Williams, piętnastolatka, która sama zbudowała zbroję Iron Mana, a w niedalekiej przyszłości przejmie schedę po Tonym.

Trzecia część albumu to historia przedstawiona w tie-inie do Civil War II. Aby w pełni zrozumieć wydarzenia i nie spoilować sobie głównego eventu przypis podpowiada, aby najpierw zapoznać się z zeszytami #1-2 Civil War II, a następnie Civil War #3. To naprawdę ważne, ponieważ fabuła skupia się na tym jak Tony radzi sobie ze stratą i narastającym konfliktem w szeregach superbohaterów. Jeśli nie czytaliście II Wojny Domowej to pomińcie kolejny akapit.

Tony walczy o kontrolę nad firmą, próbuje odzyskać Amarę i interesuje się poczynaniami Riri Williams. A przede wszystkim próbuje poradzić sobie ze stratą Rhodeya, który zginął na początku Civil War II. Tony zaczyna się staczać, więc aby nie wrócić do nałogu ratuje się mityngami AA. Sporo tutaj wspomnień i emocjonalnych momentów, które w dobryn stylu zamykają run Bendisa. Nie jest tak dobrze, jak w dwóch poprzednich częściach, ale to w dalszym ciągu poziom o wiele wyższy niż prezentowany przez inne serie.

Niezwyciężony Iron Man Briana Michaela Bendisa to miniseria, która musi znaleźć się na półce każdego fana Marvela. To kompletna, bardzo emocjonalna opowieść, która kapitalnie przedstawia postać Tony’ego Starka. A całość w jednym albumie? Miód!

Ta i więcej recenzji na GeekLife.pl

Zapraszam :)

PRZESZŁOŚĆ DAJE O SOBIE ZNAĆ

Najpierw był „Vision”, potem swoje solidnie pogrubione wydanie dostał „Doktor Starnge” pisany przez Jasona Aarona, teraz nadszedł czas na „Iron Mana” Briana Michaela Bendisa. W ten sposób w ręce czytelników w jednym albumie trafia komplet czternastu zeszytów napisanych przez tego autora, a że to kawał świetnego komiksu, będącego jednocześnie wstępem do pożegnania artysty ze stajnią Marvela, którą opuścił na rzecz konkurencyjnego DC Comics i pisania serii o Supermanie (czego przedsmak otrzymaliśmy w tysięcznym numerze „Action Comics”),tym bardziej warto go poznać. Szczególnie, że to kolejna z pozycji, w której dobrze odnajdą się także zupełnie nowi odbiorcy.

W życiu Tony’ego Starka zawsze wiele się działo, w końcu kiedy jest się miliarderem z niezdrowym pociągiem do kieliszka, playboyem i superbohaterem, trudno by było inaczej. Teraz jednak zaczyna dziać się jeszcze więcej, niż do tej pory, tak na gruncie zawodowym, jak i prywatnym. Odziany w nową zbroję Iron Man musi poradzić sobie z powrotem jednego z największych wrogów, który tym razem gromadzi siły tak potężne, że mogą rozedrzeć naszą rzeczywistość. By go powstrzymać, będzie musiał połączyć siły z innym wrogiem, a to zaledwie początek.
Oto bowiem sprawy prywatne rzucą go w wir poszukiwania prawdy o swoich rodzicach. Jednocześnie zaczynają się wydarzenia drugiej wojny domowej, które znów podzielą świat bohaterów, a jakby tego było mało, a horyzoncie pojawia się ona - Riri Williams, genialna studentka MIT, która tworzy własną zbroję Iron Mana. Co wyniknie z tego wszystkiego?

Całość recenzji na moim blogu: https://ksiazkarniablog.blogspot.com/2019/06/niezwyciezony-iron-man-brian-michael.html

PRZESZŁOŚĆ DAJE O SOBIE ZNAĆ

Doskonały humor, dobrze oddany charakter Tony'ego, zabawny banter między nim a Rhodeyem i innymi postaciami z uniwersum w gościnnych występach, obiecujący debiut Riri, ale sam główny wątek średni, a te tie-iny do Civil War męczące.

• Komiksy
  • Komiksy