Komendant „Bury”. Biografia kpt. Romualda Adama Rajsa „Burego” (1913–1949)

Okładka książki Komendant „Bury”. Biografia kpt. Romualda Adama Rajsa „Burego” (1913–1949) Michał Ostapiuk
Michał Ostapiuk Wydawnictwo: Instytut Pamięci Narodowej biografia, autobiografia, pamiętnik
Instytut Pamięci Narodowej
2019-01-01
2019-01-01
rajs bury żołnierze wyklęci podziemie niepodległościowe

Praca tylko dla zwolenników heroicznej legendy Romualda Rajsa "Burego", powiela mit Białorusinów w jego oddziale

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Ze względu na postać i zamieszanie związane związane z nim naprawdę warto przeczytać. Historia trudna, no ale nikt takiej nie wybierał. Tak było i warto się zapoznać.

Świetna biografia. Autor odwalił kawał dobrej roboty, doskonale przygotował się do jej napisania. Potężna bibliografia robi wrażenie. Lewactwo ma problem z tą biografią, obala ona wiele mitów, które ubecja wyprodukowała przeciwko "Buremu".
Czytać koniecznie.

Czytać koniecznie.

Znakomita książka. Budzi podziw szczegółowość relacji i aparat naukowy. Chronologia wydarzeń powiązana z relacjami partyzantów i akt śledczych. Biografia naukowa na najwyższym poziomie.

Hagiografia bandyty i mordercy, dobra dla prawicowych oszołomów.

Hagiografia bandyty i mordercy, dobra dla prawicowych oszołomów.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Zacznę od tego, że na początku czytania się przeraziłam. Tyle szczegółów! Jakie zajęcia w szkole, z kim, kto zastąpił prowadzącego, o jakiej godzinie... Później dopiero zerknęłam na tył okładki i czytam: biografia naukowa... Oho! Będzie ciężko...

Gdy zaczęły się opisy działalności Romualda Rajsa już czytało się inaczej. Wciągnęła mnie maksymalnie. Długo trwało aż skończyłam czytać, ale nie dlatego, że książka jest męcząca, ale dlatego, że bardzo się skupiałam na tym co czytam, żeby wszystko dobrze ogarnąć i zrozumieć.

Ta biografia jest niesamowita! Bardzo rzetelna, obiektywna i naprawdę świetnie napisana. Wielki ukłon dla autora, który włożył w napisanie jej mnóstwo pracy.

Uważam, że każdy Polak powinien ją przeczytać, bo to jak komunistyczna władza wypaczyła wizerunek "Burego" jest wręcz nie do pojęcia. Dzisiejsza lewica trzyma się tych zarzutów w stosunku do tego konkretnego Żołnierza Wyklętego, powiela kłamstwa i manipuluje opinią publiczną, a sporo odbiorców łyka to jak pelikan, rozgłasza później sądy nie mając pojęcia o czym mówi, bo im się nie chce nawet tego sprawdzić. A nawet jeśli zerkną w internet to nie ma żadnego problemu ze znalezieniem stron plujących jadem na Wyklętych, bądź wziąć do ręki książki antypolskich pseudohistoryków, takich jak np. pan Zychowicz.

Cześć i Chwała Bohaterom!!!

Za każdym razem, gdy czytam kolejną książkę poświęconą dziejom antykomunistycznej partyzantki mówię sobie, że to już po raz ostatni - wszak większość tych historii ma wiele wspólnych mianowników, a jak się kończą o tym wiedzą wszyscy pasjonaci tego tematu... Przeczytałem wcześniej chyba wszystkie dostępne publikacje dotyczące Romualda Rajsa "Burego" oraz jego 3. Wileńskiej Brygady, dlatego właściwie "z automatu" sięgnąłem po kolejną, aby przekonać się czy można w tej kwestii napisać coś jeszcze.

Ogółem największą zaletą biografii autorstwa Michała Ostapiuka jest jego bardzo dobre pióro, co w przypadku innych książek o "Burym" oraz dziejach podziemia antykomunistycznego w północno-wschodniej Polsce nie jest wcale regułą. Oczywiście publikacja ma charakter naukowy, stąd jest w niej przytaczanych wiele nazwisk często zupełnie nie istotnych z punktu widzenia czytelnika, ale fakt ten wcale nie zniechęca do dalszej lektury. Sama biografia "Burego" jest nie tylko pasjonująca, lecz przede wszystkim bardzo dokładnie odtworzona - począwszy od dzieciństwa Rajsa, poprzez jego przedwojenną służbę, a skończywszy oczywiście na pobycie w białostockim więzieniu do czasu wykonania wyroku śmierci. Trzeba oczywiście przy tym pamiętać, że ostatnie miesiące życia dowódcy podziemia niepodległościowego zostały odtworzone na podstawie kwerendy źródeł pochodzących z archiwów komunistycznej bezpieki.

Najbardziej kontrowersyjną częścią publikacji, jak zresztą całego życia kpt. Rajsa, jest oczywiście słynna sprawa spalenia kilku podlaskich wsi oraz zabicia furmanów. Autor wydaje się tutaj nazbyt idealizować swojego bohatera, bowiem trzeba zaznaczyć, że Ostapiuka trudno "posądzić" o daleko posunięty obiektywizm, ponieważ nie ukrywa on szczególnie swoich sympatii względem antykomunistycznego podziemia. Tłumaczenie tamtych wydarzeń wydaje się być więc mocno zawiłe, do tego zresztą stopnia, że w pewnym momencie można dojść do wniosku, iż wszystkie ofiary pacyfikacji podlaskich wsi były same sobie winne... To z pewnością największy mankament tej książki.

Mimo powyższego faktu uważam, że to jak na razie najlepsza publikacja poświęcona samej postaci "Burego", która pozwala zrozumieć złożoność sytuacji zarówno podczas II wojny światowej (współpraca rządu na uchodźstwie z Sowietami i jego dziecinna naiwność),jak i tuż po niej (brak perspektyw na kontynuowanie dalszej walki bez pomocy z zagranicy).

Rewelacyjna książka o polskim bohaterze. Od początku byłem pewny, że zarzuty, jakoby "Bury" eliminował białoruską ludność cywilną ze względu na ich uczucia religijne są zarzutami, jak to w procesach Wyklętych zawsze miało miejsce, spreparowanymi przez tych moskiewskich zwyrodnialców. Przyczepić się można do opisu operacji "Ostra Brama", bo to nie zmiana natarcia na dzień szybciej spowodowała, że tak mało AK wzięło w niej udział. Ta operacja była niezgodna z interesem Polski, bo chodziło o zajęcie Wilna wespół z Sowietami, by następnie je im oddać. Stąd też chociażby legendarny major "Łupaszka" odmówił wykonania tego tragicznego rozkazu i opuścił ziemię wileńską. Tak zrobili również inni. Wzięło w niej udział niespełna 35% oddziałów okręgu wileńskiego i nowogrodzkiego.I bardzo dobrze! Autor wykonał gros pracy nad tą książką. Napracował się solidnie, bo dojście do wszystkich dokumentów, ludzi nie jest łatwą sprawą. Ogromny szacunek za to! Ewentualny minus za czcionkę w przypisach. :) POLECAM!

Opowieść o żołnierzu. Żołnierzu Wyklętym, ba nawet wielokrotnie wyklętym. Pierwsza historyczna biografia kpt.Romualda Rajsa "Burego", wybitnego dowódcy podziemia, który tak naprawdę za życia stał się legendą. Autor prezentuje wiele nowych ustaleń, będących wynikiem pogłębionej kwerendy i rzetelnej analizy źródeł. Autor odtworzył całe życie żołnierza od dziecka, aż do śmierci. To jak dowodził w czasie II WŚ, i później w NZW. Prezentuje prawdziwe rozkazy "Burego" w czasie pacyfikacji skomunizowanych wsi , jak i również to jak one naprawdę wyglądały i dlaczego do tego doszło. Proces, śmierć i propagandę jaka się wytworzyła w sprawie Rajsa i wokół jego osoby, tak naprawdę trwając do dziś. Narracja jest znakomita, książki chce się więcej i więcej. Od siebie powiem, że nie jest moim celem bronienie Rajsa, bo na pewno takie zarzuty się pojawią. Jego tak naprawdę nie trzeba bronić. Wystarczy opowiedzieć jak walczył z kim walczył . Wielokrotnie odznaczany. Powiem Wam, że wahałem się, czy coś pisać o tej pozycji. Zdaje sobie sprawę, że pojawią się zarzuty, że bronie zbrodniarza. Jednak postanowiłem, że ten żołnierz na to zasługuje. Każdy kto pluje na Kapitana Rajsa powinien ja przeczytac

• Historia Polski
  • Historia najnowsza