rozwińzwiń

Ptasznik z Wilna. O Józefie Mackiewiczu. Zarys monograficzny

Okładka książki Ptasznik z Wilna. O Józefie Mackiewiczu. Zarys monograficzny Włodzimierz Bolecki
Okładka książki Ptasznik z Wilna. O Józefie Mackiewiczu. Zarys monograficzny
Włodzimierz Bolecki Wydawnictwo: Arcana biografia, autobiografia, pamiętnik
736 str. 12 godz. 16 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Arcana
Data wydania:
2013-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2007-01-01
Liczba stron:
736
Czas czytania
12 godz. 16 min.
Język:
polski
ISBN:
9788389243547
Tagi:
Józef Mackiewicz Wilno Katyń
Średnia ocen

8,0 8,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki ARCANA nr 151-152 Andrzej Bobkowski, Włodzimierz Bolecki, Józef Czapski, Ryszard Legutko, Piotr Prachnio, Maciej Urbanowski, Marek Zagańczyk
Ocena 8,7
ARCANA nr 151-152 Andrzej Bobkowski, ...
Okładka książki Dzieła zebrane tom 11. Rozmowy w Dragonei. Rozmowy w Neapolu Włodzimierz Bolecki, Gustaw Herling-Grudziński
Ocena 7,5
Dzieła zebrane... Włodzimierz Bolecki...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,0 / 10
27 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
57
57

Na półkach:

UWAGA: książka wydawana wielokrotnie, pierwszy raz jeszcze za komuny i pod pseudonimem, potem w kolejnych wydaniach autor uzupełniał/poprawiał różne rozdziały, nieraz znacznie. Stąd najlepiej znaleźć najnowsze wydanie (2022). Tego też dotyczą niniejsze uwagi.

Spośród licznych piszących o Mackiewiczu (Zadencka, Fitas, Rohnka, Prądzyńska, Lewandowski, Eberhardt, Łukomski, Orłoś, Bartyzel, Maciąg plus dziesiątki prac magisterskich),Bolecki ma opinię (moim zdaniem słusznie) najlepszego znawcy. Jeśli ktoś nic o Mackiewiczu nie wie, to faktycznie radziłbym zacząć od tej książki.

Co nie znaczy, że jest bez wad. Największa to ta, że Bolecki nie bardzo wiedział, co chce napisać. Biografię? Biografię literacką? Pracę historycznoliteracką? Analizę historiograficzną? Jak na monografię o pisarzu, niewspółmiernie dużo miejsca zajmuje tu tzw. „sprawa Mackiewicza”, czyli kwestia jego domniemanej kolaboracji (tu trzeba Boleckiemu przyznać, że kilka rzeczy wyjaśnił, ale nie do końca: np. znane jest nazwisko człowieka, który wydał wyrok na Mackiewicza - Stanisław Ochocki - ale w książce ono nie pada).

W rezultacie nie bardzo wiadomo, czym książka jest.

Życiorys potraktowany jest bardzo wybiórczo, nie dowiemy się praktycznie nic o latach 1925-1935, gdy Mackiewicz romansował i robił dzieci, klepał biedę i chlał na umór, goły i wesoły (kiedy z Toporską kupili domek w Czarnym Borze to za jej pieniądze, bo on – mimo 15 lat pracy – nic nie odłożył). Także okres emigracyjny jest pokwitowany bardzo ogólnikowo, bez wielu kluczowych informacji, znanych skądinąd (np. że przeprowadzili się do Monachium, bo Józef miał tam nagraną pracę – której ostatecznie nie dostał). W tej sytuacji trudno mieć pretensję, że Bolecki nie wyjaśnia epizodów nieznanych (co do cholery Józef i Barbara robili w Brighton?).

Analiza historycznoliteracka twórczości wypada marnie, głównie skupiona na antykomuniźmie Mackiewicza. Nie ma wiele o jego powieściowej technice narracyjnej, o budowie postaci, o typowych wątkach (np. związki z wieloma kobietami),o jego rozpięciu między behawioryzmem a naturalizmem, o stronie leksykalnej (regionalizmy, rusycyzmy, trasianka) o prowadzeniu dialogów, o ewolucji jego formuły powieściowej, o ukrytej metaforyce przyrodniczej, o wielopostaciowym porte-parole, o przerzucaniu się z polifonii w monofonie, o technice prowadzenia konkretnych scen, o dozowaniu epiki, o jego eponimii, o panoramiczności wileńskiej topogafii i jej roli w rozwoju akcji.

Rekonstrukcja światopoglądu Mackiewicza też ostatecznie wychodzi kulawo. Antykomunizm, antykomunizm i antykomunizm. A na przykład, gdzie jest chorobliwa rusofilia Mackiewicza, która tak go otumaniła, że wypisywał brednie o caracie? A jego religijność? Nie tylko w warstwie wyznaniowej, typu jak to było z tą konwersją na prawosławie, ale generalnie, czy był tradycjonalistycznym integrystą, do bólu praktycznym człowiekiem pogranicza, czy może raczej kimś w rodzaju katolickiego agnostyka? A weźmy kobiety; przecież wychodzi z niego mizoginia, jego kobiece postacie muczą, kwaczą, miauczą, ćwierkają – ale żadna nie mówi ludzkim głosem. No i wreszcie taka oto kwestia: czy Mackiewicz uważał się za polskiego patriotę? Bo ja sądzę, że nie.

Tego właśnie nie ma w książce Boleckiego. Niestety ostatnie wydania obciążone są też jego członkostwem w obozie Niny Karsov. Tak do roku 2010 Bolecki był w tym sporze w miarę neutralny, ale potem dołączył do takich cyngli Karsov jak Lewandowski czy Rohnka. Prawdopodobnie po to, żeby zyskać dostęp do archiwaliów. No i zyskał, może teraz szaleć w Toruniu. Ale przecież z Raperswilu zdjęto już klauzulę, więc tutaj tego serwilizmu nie rozumiem.

No dobrze, ale to wszystko nie jest takie ważne. Książkę polecam. I mam nadzieję, że ktoś (może i Bolecki?) jeszcze napisze znakomitą, wszechstronną książkę o Mackiewiczu.

UWAGA: książka wydawana wielokrotnie, pierwszy raz jeszcze za komuny i pod pseudonimem, potem w kolejnych wydaniach autor uzupełniał/poprawiał różne rozdziały, nieraz znacznie. Stąd najlepiej znaleźć najnowsze wydanie (2022). Tego też dotyczą niniejsze uwagi.

Spośród licznych piszących o Mackiewiczu (Zadencka, Fitas, Rohnka, Prądzyńska, Lewandowski, Eberhardt, Łukomski,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1018
970

Na półkach: , ,

Biografia Józefa Mackiewicza, brata Stanisława „Cata”. W II Rzeczpospolitej niewątpliwie mniej znanego, który „markę” wyrobił sobie postawą na emigracji.
Opowieść o człowieku, który całe życie był niezależny i lubił chodzić pod prąd nie licząc się z tym, co będą inni sądzić na ten temat. Warto przypomnieć, że dla wileńskiej opinii publicznej dwukrotnie miał status zdrajcy. Pierwszy raz, gdy publikował w prolitewskiej prasie podczas tzw. okupacji litewskiej (1939-1940) Wileńszczyzny. Drugi, gdy po zajęciu Wilna przez Niemców publikował w lokalnej polskojęzycznej nazistowskiej gadzinówce „Goniec Codzienny”. Doczekał się z tego tytułu wyroku śmierci ze strony AK (na szczęście nie wykonanego). Z drugiej strony być może właśnie temu zawdzięczał udział w delegacji dopuszczonej przez Niemców do oględzin grobów w Katyniu. Za to z kolei czekałby go wyrok ze strony komunistów.
Ale nie tylko życiorys i nieprzejednana antykomunistyczna postawa młodszego z braci Mackiewiczów jest przedmiotem książki. Także jego twórczość literacka i publicystyczna oraz jego poglądy na temat historii i ówczesnej polityki.
Autor omawia powieści autora „Kontry” oraz jego dorobek publicystyczny, szczególnie powojenny, konsekwentnie antykomunistyczny. I chociaż robi to w sposób niezwykle systematyczny, to tak samo jak w przypadku relacji z życiorysu Mackiewicza nie da się ukryć, że nie sili się nawet na obiektywizm. Sympatię dla autora, jego dzieł i poglądów widać niemal z każdej karty książki. To ułatwia czytanie, ale należy o tym pamiętać. I chociaż los na trwale oddzielił Józefa od starszego brata Stanisława, to obaj zachowali zacięcie publicystyczne we wszystkim, co pisali. Obiektywizmem nigdy nie grzeszyli. Tak samo biograf młodszego z braci. A skąd ptasznik? Warto przeczytać.

Biografia Józefa Mackiewicza, brata Stanisława „Cata”. W II Rzeczpospolitej niewątpliwie mniej znanego, który „markę” wyrobił sobie postawą na emigracji.
Opowieść o człowieku, który całe życie był niezależny i lubił chodzić pod prąd nie licząc się z tym, co będą inni sądzić na ten temat. Warto przypomnieć, że dla wileńskiej opinii publicznej dwukrotnie miał status zdrajcy....

więcej Pokaż mimo to

avatar
173
160

Na półkach: ,

Abslolutnie genialna książka o absolutnie genialnym Józefie Mackiewiczu. Poznamy tzw. "Sprawę Mackiewicza" od podszewki. Dowiemy się, do czego są zdolni ludzie kierowani przez sowieckich agentów, by zeszmacić polskiego patriotę. Już sam pogrzeb autora na emigracji powoduje w człowieku głęboką urazę, a gdy pozna wszystkie działania mające na celu zrobić z Mackiewicza zdrajcę, sprawią one, że człowiek musi ochłonąć, zadać pytanie: dlaczego? Nie będę zdradzał szczegółów, odsyłam do tej genialnej książki o problemach człowieka, który wielkim pisarzem był.

Abslolutnie genialna książka o absolutnie genialnym Józefie Mackiewiczu. Poznamy tzw. "Sprawę Mackiewicza" od podszewki. Dowiemy się, do czego są zdolni ludzie kierowani przez sowieckich agentów, by zeszmacić polskiego patriotę. Już sam pogrzeb autora na emigracji powoduje w człowieku głęboką urazę, a gdy pozna wszystkie działania mające na celu zrobić z Mackiewicza...

więcej Pokaż mimo to

avatar
364
48

Na półkach: , ,

Nie szafuję tutaj dziesiątkami, ale praca Włodzimierza Boleckiego zasługuję na najwyższą ocenę. Solidna pozycja, która daje czytelnikowi dużo więcej, niż można byłoby oczekiwać po tradycyjnie napisanej biografii. Duży nacisk autor kładzie na tzw. "sprawę Józefa Mackiewicza" i jej też poświęca najwięcej miejsca. Moc cytatów, także przegląd publikacji okupacyjnych, w tym przedruk nieszczęsnych artykułów, za które pomawiano Mackiewicza o kolaborację z Litwinami, a głównie z Niemcami. Nieprzejednanych wrogów pisarza, których nie brakuje do dziś, prawdopodobnie nic nie jest w stanie przekonać, niemniej jeśli ktoś nie zasklepia umysłu, zada sobie trud i uważnie przeczyta "Ptasznika", ma szansę na dotarcie do sedna, czyli na wyrobienie własnej opinii o całej "sprawie". Książka znakomita, nawet mimo drobnego mankamentu, polegającego na skrótowym potraktowaniu emigracyjnego życiorysu pisarza.

Nie szafuję tutaj dziesiątkami, ale praca Włodzimierza Boleckiego zasługuję na najwyższą ocenę. Solidna pozycja, która daje czytelnikowi dużo więcej, niż można byłoby oczekiwać po tradycyjnie napisanej biografii. Duży nacisk autor kładzie na tzw. "sprawę Józefa Mackiewicza" i jej też poświęca najwięcej miejsca. Moc cytatów, także przegląd publikacji okupacyjnych, w tym...

więcej Pokaż mimo to

avatar
932
233

Na półkach: ,

Monumentalna w rozmiarach praca poświęcona jednemu z lepszych polskich pisarzy w XX wieku. Książka przede wszystkim dla ludzi znających twórczość Józefa Mackiewicza. Dla jego fanów wręcz pozycja obowiązkowa. Czytanie trochę utrudnia fakt, że nie jest to usystematyzowana monografia z uporządkowaną narracją lecz bardziej zbiór różnych studiów i analiz. Dlatego często niektóre tematy się powtarzają, a Bolecki cytuje niejednokrotnie wypowiedzi, które się wcześniej pojawiały (zachwiana jest również w pewnym stopniu chronologia). Warto też dodać, że niemała część książki jest poświęcona kwestii rzekomej kolaboracji Józefa Mackiewicza, wyrokowi podziemia na niego oraz wszelkim reperkusjom tych spraw.

Monumentalna w rozmiarach praca poświęcona jednemu z lepszych polskich pisarzy w XX wieku. Książka przede wszystkim dla ludzi znających twórczość Józefa Mackiewicza. Dla jego fanów wręcz pozycja obowiązkowa. Czytanie trochę utrudnia fakt, że nie jest to usystematyzowana monografia z uporządkowaną narracją lecz bardziej zbiór różnych studiów i analiz. Dlatego często niektóre...

więcej Pokaż mimo to

avatar
23
21

Na półkach: ,

Poza Boleckim nikt spośród głównego nurtu nie pisze o Mackiewiczu prawdy ...

Poza Boleckim nikt spośród głównego nurtu nie pisze o Mackiewiczu prawdy ...

Pokaż mimo to

avatar
2455
695

Na półkach: , ,

Doskonała i jedyna solidna monografia Józefa Mackiewicza przedstawiajaca historię życia jednego z największych pisarzy polskich XX wieku. Historię tyleż fascynującą, co tragiczną, bo historię twórcy, którego ksiązki bardzo długo były skazane na zapomnienie nie tylko przez PRL-owską komunę ale i przez wiele emigracyjnych środowisk tak lewicowych jak i prawicowych. Napisałem, że to praktycznie jedyna monografia. Skłamałem! Jest jeszcze "dzieło" Eberhardta, ale pełne prawicowych sloganów, leczenia kompleksów, demagogii, wręcz obrażania czytelnika. Nie mowiąc już o zgoła fałszywych założeniach. Jeśli ktoś chce poznać życie i twórczość Mackiewicza, powinien zacząć od monografii Boleckiego a potem oczywiście przeczytać kilka największych dzieł ptasznika z Wilna.

Doskonała i jedyna solidna monografia Józefa Mackiewicza przedstawiajaca historię życia jednego z największych pisarzy polskich XX wieku. Historię tyleż fascynującą, co tragiczną, bo historię twórcy, którego ksiązki bardzo długo były skazane na zapomnienie nie tylko przez PRL-owską komunę ale i przez wiele emigracyjnych środowisk tak lewicowych jak i prawicowych. Napisałem,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

 • Chcę przeczytać
  63
 • Przeczytane
  35
 • Posiadam
  14
 • Historia Polski
  2
 • Ulubione
  2
 • Polityka
  1
 • Historia
  1
 • Teraz czytam
  1
 • E-book niekomerc. PDF, rtf, doc. txt
  1
 • Klasyka polska
  1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Ptasznik z Wilna. O Józefie Mackiewiczu. Zarys monograficzny


Podobne książki

Przeczytaj także