Ptasznik z Wilna. O Józefie Mackiewiczu. Zarys monograficzny

Okładka książki Ptasznik z Wilna. O Józefie Mackiewiczu. Zarys monograficzny
Włodzimierz Bolecki Wydawnictwo: Arcana biografia, autobiografia, pamiętnik
736 str. 12 godz. 16 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Arcana
Data wydania:
2013-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2007-01-01
Liczba stron:
736
Czas czytania
12 godz. 16 min.
Język:
polski
ISBN:
9788389243547
Tagi:
Józef Mackiewicz Wilno Katyń
Dodaj do pakietu
Dodaj do pakietu
Średnia ocen
8,1 8,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Poczekaj, szukamy dla Ciebie najlepszych ofert

Pozostałe księgarnie

Informacja

Reklama
Reklama

Książki autora

Okładka książki ARCANA nr 151-152 Andrzej Bobkowski, Włodzimierz Bolecki, Józef Czapski, Ryszard Legutko, Piotr Prachnio, Maciej Urbanowski, Marek Zagańczyk
Ocena 8,3
ARCANA nr 151-152 Andrzej Bobkowski, ...
Okładka książki Dzieła zebrane tom 11. Rozmowy w Dragonei. Rozmowy w Neapolu Włodzimierz Bolecki, Gustaw Herling-Grudziński
Ocena 6,0
Dzieła zebrane... Włodzimierz Bolecki...

Podobne książki

Reklama

Oceny

Średnia ocen
8,1 / 10
24 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1718
648

Na półkach: , ,

Biografia Józefa Mackiewicza, brata Stanisława „Cata”. W II Rzeczpospolitej niewątpliwie mniej znanego, który „markę” wyrobił sobie postawą na emigracji.
Opowieść o człowieku, który całe życie był niezależny i lubił chodzić pod prąd nie licząc się z tym, co będą inni sądzić na ten temat. Warto przypomnieć, że dla wileńskiej opinii publicznej dwukrotnie miał status zdrajcy. Pierwszy raz, gdy publikował w prolitewskiej prasie podczas tzw. okupacji litewskiej (1939-1940) Wileńszczyzny. Drugi, gdy po zajęciu Wilna przez Niemców publikował w lokalnej polskojęzycznej nazistowskiej gadzinówce „Goniec Codzienny”. Doczekał się z tego tytułu wyroku śmierci ze strony AK (na szczęście nie wykonanego). Z drugiej strony być może właśnie temu zawdzięczał udział w delegacji dopuszczonej przez Niemców do oględzin grobów w Katyniu. Za to z kolei czekałby go wyrok ze strony komunistów.
Ale nie tylko życiorys i nieprzejednana antykomunistyczna postawa młodszego z braci Mackiewiczów jest przedmiotem książki. Także jego twórczość literacka i publicystyczna oraz jego poglądy na temat historii i ówczesnej polityki.
Autor omawia powieści autora „Kontry” oraz jego dorobek publicystyczny, szczególnie powojenny, konsekwentnie antykomunistyczny. I chociaż robi to w sposób niezwykle systematyczny, to tak samo jak w przypadku relacji z życiorysu Mackiewicza nie da się ukryć, że nie sili się nawet na obiektywizm. Sympatię dla autora, jego dzieł i poglądów widać niemal z każdej karty książki. To ułatwia czytanie, ale należy o tym pamiętać. I chociaż los na trwale oddzielił Józefa od starszego brata Stanisława, to obaj zachowali zacięcie publicystyczne we wszystkim, co pisali. Obiektywizmem nigdy nie grzeszyli. Tak samo biograf młodszego z braci. A skąd ptasznik? Warto przeczytać.

Biografia Józefa Mackiewicza, brata Stanisława „Cata”. W II Rzeczpospolitej niewątpliwie mniej znanego, który „markę” wyrobił sobie postawą na emigracji.
Opowieść o człowieku, który całe życie był niezależny i lubił chodzić pod prąd nie licząc się z tym, co będą inni sądzić na ten temat. Warto przypomnieć, że dla wileńskiej opinii publicznej dwukrotnie miał status zdrajcy....

więcej Pokaż mimo to

62
avatar
391
196

Na półkach: ,

Abslolutnie genialna książka o absolutnie genialnym Józefie Mackiewiczu. Poznamy tzw. "Sprawę Mackiewicza" od podszewki. Dowiemy się, do czego są zdolni ludzie kierowani przez sowieckich agentów, by zeszmacić polskiego patriotę. Już sam pogrzeb autora na emigracji powoduje w człowieku głęboką urazę, a gdy pozna wszystkie działania mające na celu zrobić z Mackiewicza zdrajcę, sprawią one, że człowiek musi ochłonąć, zadać pytanie: dlaczego? Nie będę zdradzał szczegółów, odsyłam do tej genialnej książki o problemach człowieka, który wielkim pisarzem był.

Abslolutnie genialna książka o absolutnie genialnym Józefie Mackiewiczu. Poznamy tzw. "Sprawę Mackiewicza" od podszewki. Dowiemy się, do czego są zdolni ludzie kierowani przez sowieckich agentów, by zeszmacić polskiego patriotę. Już sam pogrzeb autora na emigracji powoduje w człowieku głęboką urazę, a gdy pozna wszystkie działania mające na celu zrobić z Mackiewicza...

więcej Pokaż mimo to

100
avatar
363
48

Na półkach: , ,

Nie szafuję tutaj dziesiątkami, ale praca Włodzimierza Boleckiego zasługuję na najwyższą ocenę. Solidna pozycja, która daje czytelnikowi dużo więcej, niż można byłoby oczekiwać po tradycyjnie napisanej biografii. Duży nacisk autor kładzie na tzw. "sprawę Józefa Mackiewicza" i jej też poświęca najwięcej miejsca. Moc cytatów, także przegląd publikacji okupacyjnych, w tym przedruk nieszczęsnych artykułów, za które pomawiano Mackiewicza o kolaborację z Litwinami, a głównie z Niemcami. Nieprzejednanych wrogów pisarza, których nie brakuje do dziś, prawdopodobnie nic nie jest w stanie przekonać, niemniej jeśli ktoś nie zasklepia umysłu, zada sobie trud i uważnie przeczyta "Ptasznika", ma szansę na dotarcie do sedna, czyli na wyrobienie własnej opinii o całej "sprawie". Książka znakomita, nawet mimo drobnego mankamentu, polegającego na skrótowym potraktowaniu emigracyjnego życiorysu pisarza.

Nie szafuję tutaj dziesiątkami, ale praca Włodzimierza Boleckiego zasługuję na najwyższą ocenę. Solidna pozycja, która daje czytelnikowi dużo więcej, niż można byłoby oczekiwać po tradycyjnie napisanej biografii. Duży nacisk autor kładzie na tzw. "sprawę Józefa Mackiewicza" i jej też poświęca najwięcej miejsca. Moc cytatów, także przegląd publikacji okupacyjnych, w tym...

więcej Pokaż mimo to

16
Reklama
avatar
828
185

Na półkach: ,

Monumentalna w rozmiarach praca poświęcona jednemu z lepszych polskich pisarzy w XX wieku. Książka przede wszystkim dla ludzi znających twórczość Józefa Mackiewicza. Dla jego fanów wręcz pozycja obowiązkowa. Czytanie trochę utrudnia fakt, że nie jest to usystematyzowana monografia z uporządkowaną narracją lecz bardziej zbiór różnych studiów i analiz. Dlatego często niektóre tematy się powtarzają, a Bolecki cytuje niejednokrotnie wypowiedzi, które się wcześniej pojawiały (zachwiana jest również w pewnym stopniu chronologia). Warto też dodać, że niemała część książki jest poświęcona kwestii rzekomej kolaboracji Józefa Mackiewicza, wyrokowi podziemia na niego oraz wszelkim reperkusjom tych spraw.

Monumentalna w rozmiarach praca poświęcona jednemu z lepszych polskich pisarzy w XX wieku. Książka przede wszystkim dla ludzi znających twórczość Józefa Mackiewicza. Dla jego fanów wręcz pozycja obowiązkowa. Czytanie trochę utrudnia fakt, że nie jest to usystematyzowana monografia z uporządkowaną narracją lecz bardziej zbiór różnych studiów i analiz. Dlatego często niektóre...

więcej Pokaż mimo to

5
avatar
23
21

Na półkach: ,

Poza Boleckim nikt spośród głównego nurtu nie pisze o Mackiewiczu prawdy ...

Poza Boleckim nikt spośród głównego nurtu nie pisze o Mackiewiczu prawdy ...

Pokaż mimo to

0
avatar
4232
605

Na półkach: , ,

Doskonała i jedyna solidna monografia Józefa Mackiewicza przedstawiajaca historię życia jednego z największych pisarzy polskich XX wieku. Historię tyleż fascynującą, co tragiczną, bo historię twórcy, którego ksiązki bardzo długo były skazane na zapomnienie nie tylko przez PRL-owską komunę ale i przez wiele emigracyjnych środowisk tak lewicowych jak i prawicowych. Napisałem, że to praktycznie jedyna monografia. Skłamałem! Jest jeszcze "dzieło" Eberhardta, ale pełne prawicowych sloganów, leczenia kompleksów, demagogii, wręcz obrażania czytelnika. Nie mowiąc już o zgoła fałszywych założeniach. Jeśli ktoś chce poznać życie i twórczość Mackiewicza, powinien zacząć od monografii Boleckiego a potem oczywiście przeczytać kilka największych dzieł ptasznika z Wilna.

Doskonała i jedyna solidna monografia Józefa Mackiewicza przedstawiajaca historię życia jednego z największych pisarzy polskich XX wieku. Historię tyleż fascynującą, co tragiczną, bo historię twórcy, którego ksiązki bardzo długo były skazane na zapomnienie nie tylko przez PRL-owską komunę ale i przez wiele emigracyjnych środowisk tak lewicowych jak i prawicowych. Napisałem,...

więcej Pokaż mimo to

7

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Ptasznik z Wilna. O Józefie Mackiewiczu. Zarys monograficzny


Reklama
zgłoś błąd