Wieczny okręt

Okładka książki Wieczny okręt Francesca Haig
Okładka książki Wieczny okręt
Francesca Haig Wydawnictwo: Uroboros Cykl: Ogniste oczyszczenie (tom 3) fantasy, science fiction
Ogniste oczyszczenie (tom 3)
The Forever Ship
Uroboros
2019-03-13
2019-03-13
Janusz Maćczak
young adult antyutopia science fiction

Wyścig z czasem – motyw klasyczny w przypadku powieści fantastycznych, szczególnie jeśli chodzi o finałowy tom. Tak też jest w Wiecznym Okręcie, ostatniej części trylogii Ognistego oczyszczenia.

Do świata na czterysta lat po Wielkim Wybuchu wracamy bezpośrednio po Mapie Kości, drugim tomie trylogii. Cass i Kobziarz po swojej brawurowej misji spotykają Palomę, emisariuszkę z Zamorza, krainy, która do tej pory była uważana za legendę. Ale okazuje się, że przybycie kobiety nie ułatwia sprawy. Bo Zach, bliźniak Cass, wraz z Panią Generał mają swoje plany wobec Zamorza. I nie należą one do przyjemnych dla mieszkańców tamtych ziem.

Link do pełnej recenzji: http://www.wielokropek.com/index.php/2019/08/11/wieczny-okret-recenzja/

Link do bloga: https://wielokropek.com/
Link do instagrama: https://www.instagram.com/wielo_kropek/
Link do facebooka: https://www.facebook.com/wkropek/

Na trzeci tom Ognistego oczyszczenia Franceski Haig czekałam bardzo długo. O większości wydarzeń z poprzednich części zdążyłam już zapomnieć, ale nie lubię zostawiać niedokończonych serii. Skoro więc 2/3 historii Cass miałam już za sobą, chciałam poznać również jej zakończenie. Czy uda się powstrzymać powtórny wybuch? Jaki los czeka Zamorze i jego mieszkańców? Czy możliwe jest zbudowanie świata, w którym Alfy i Omegi żyją razem w zgodzie?

Cass, Kobziarz, Zoe i Paloma zmierzają do Nowego Hobartu. Miasto przygotowuje się na nieuchronny atak wojsk Rady. Gdy oddziały Pani Generał zajmują Przełęcz Kaprów, uniemożliwiając przejazd konwojów z dostawami żywności, wydaje się, że połączona armia Alf i Omeg zostanie starta w pył. Cierpią wszyscy. Nie tylko mieszkańcy, ale także oddziały Prowodyra. Niedożywieni żołnierze słabną, a szanse na odparcie ataku maleją z każdym dniem. Tymczasem u bram miasta pojawia się ktoś, kogo Cass i pozostali nigdy by się tam nie spodziewali.

Lektura "Wiecznego okrętu" z początku szła mi bardzo opornie. Może dlatego, że czekałam na tę część ponad 2 lata, a może ze względu na fakt, że została wydana tylko w formie ebooka (zawsze gorzej mi się je czyta). Na szczęście pojawiła się też opcja druku na życzenie, co ogromnie mnie ucieszyło. Niemniej wrażenie znacznego spowolnienia akcji pozostało. Działo się niewiele, przez co nie potrafiłam z powrotem wciągnąć się w tę opowieść. Sytuacja zaczęła ulegać zmianie, gdy przebrnęłam przez mniej więcej 1/3 tekstu. Akcja stopniowo nabierała tempa, coraz wyraźniej zbliżając się do mrocznego, emocjonującego klimatu poprzednich tomów. Drastycznych scen nie zabrakło i tutaj, a końcowe rozdziały naprawdę trzymały w napięciu. Do ostatniej chwili nie wiedziałam, czego się spodziewać w finale tej historii.

Mimo że część bohaterów spotykałam na kartach tej książki już po raz kolejny, wciąż dowiadywałam się o nich czegoś nowego. Każda nowa sytuacja ukazywała ich w trochę innym świetle, odsłaniała nieznane dotąd cechy. Nawet gdy wydawało mi się, że już ich znam, udowadniali, jak mało tak naprawdę o nich wiem. Dramatyczne wydarzenia zmuszały ich do podejmowania decyzji, jakich w innych warunkach prawdopodobnie nigdy by nie podjęli. Dzięki temu wciąż pozostawali interesujący i nieprzewidywalni, a ja czułam się, jakbym poznawała ich za każdym razem od nowa.

Początkowe rozdziały "Wiecznego okrętu" wyjątkowo mnie wymęczyły. Nie mogłam się na nich skupić, przez co lektura zajęła mi strasznie dużo czasu (świąteczne porządki i przygotowania bezapelacyjnie wygrywały w tym starciu). Na szczęście z czasem akcja przyspieszyła i znów mogłam cieszyć się tą ciekawą i oryginalną historią. Bohaterowie pokazywali na każdym kroku, że wciąż pozostaje w nich wiele do odkrycia, a dramatyczne wydarzenia zmieniały ich, kształtowały, przesuwały granice wytrzymałości. Do ostatnich chwil nie byłam pewna, jaki koniec ich czeka. Śledziłam tę nierówną walkę z zapartym tchem i wreszcie mogłam powiedzieć, że od tego oderwać się nie sposób. Pomimo rozczarowania, jakie przyniósł mi dość słaby początek tej powieści, nie żałuję, że po nią sięgnęłam. Dalsze rozdziały wynagrodziły mi to wartką akcją i emocjonującym finałem. Choć ten ostatni tom sam w sobie nie zachwyca tak jak pozostałe, to jednak w moim odczuciu całkiem dobrze sprawdza się jako zakończenie trylogii. Jeśli czytaliście już "Ogniste oczyszczenie" i "Mapę kości", a okrutny świat bliźniąt zapadł Wam w pamięci, polecam.

ogrodksiazek.blogspot.com

Długo nie potrafiłam ,,wyrzucić" tej książki z głowy. Przez kilka kolejnych dni po przeczytaniu wracałam do konkretnych momentów by przeżyć je jeszcze raz.

Cała seria wciągnęła mnie ogromnie, nie mogąc doczekać się premiery polskiej wersji językowej zakupiłam powieść po angielsku, by jak najszybciej dowiedzieć się co działo się dalej. ,,Wieczny okręt" to zakończenie trylogii Ognistego oczyszczenia. Jest ona zdecydowanie najlepszą częścią pod wieloma względami. Akcja jest dynamiczna do tego stopnia, że byłam zła na zbyt szybko płynący czas, który zmuszał mnie do odłożenia lektury. Dowiadujemy się więcej o bohaterach, pojawia się nowa postać - Paloma, która wprowadziła pewien powiew świeżości do całej opowieści.

Zdecydowanym plusem tej części były elementy zaskoczenia! Sprawiały one, że czytałam kiedy tylko mogłam, by prędko dowiedzieć się jak się jakaś sprawa rozwiąże. Było sporo chwil zwątpienia, czasami autorka sprawiała że przez dłuższą chwilę nie mogłam się otrząsnąć z tego, co przed chwilą przeczytałam.

Moich ulubionym bohaterem z całej serii jest zdecydowanie Kobziarz, cieszę się że był obecny przez lwią część wszystkich tomów. Biorąc pod uwagę całokształt, postacie są bardzo intrygujące, czasem zaskakiwały swoim postępowaniem ale zawsze ich priorytetem była walka z okrutną Radą.

Co do zakończenia, jest ono bardzo logiczne i sama zaskoczyłam się, że w pełni rozumiem decyzję autorki. Gdybym to ja miała je napisać poszłabym inną drogą, jednak byłaby ona zbyt pozytywna biorąc pod uwagę nastrój serii.

Całą trylogię polecam każdemu komu mogę, jestem przekonana że przypadnie ona do gustu wielu osobom. Szkoda, że jest ona tak bardzo niedoceniana i słabo znana!

Moja opinia:

Wieczny okręt to rewelacyjna i pełna nietuzinkowych emocji historia, która swoją premierę miała 13 marca 2019 roku za pośrednictwem Wydawnictwa Uroboros.

Jej autorką jest Francesca Haig – współczesna i pełna ognistej pasji pisarka powieści apokaliptycznych, która znana jest z bestsellerowego cyklu Ogniste oczyszczenie. Styl Pani Haig jest lekki, barwny i naszpikowany ogromną adrenaliną niebanalnych wrażeń i emocji. I kiedy po raz pierwszy sięgnęłam po Ogniste oczyszczenie oraz Mapę kości, to obie książki tak mnie zaciekawiły i zaintrygowały, że nie mogłam doczekać się już kolejnego finalnego tomu serii – Wiecznego Okrętu.

Główną bohaterką tej powieści jest Cass – zmuntowana Omega, która pragnie żyć w świecie, niepozbawionym takich wartości jak : sprawiedliwość, miłość, empatia czy społeczna równość. Niestety, wielki wybuch zniszczył nie tylko nowoczesne budynki, rozwijającą się technologię i obowiązujący wówczas system prawny, ale i ostatnie okruchy ludzkiej dobroci, zamieniając poprzednią cywilizację w nic nie warty pył. Teraz, liczą się tylko Alfy – doskonałe pod każdym względem istoty, które rządzą prawami tego upadłego świata. Nie obchodzi ich los uszkodzonych Omeg. Gardzą nimi i życzą im jak najgorszej. Gdyby nie to, że dzielą z nimi moment narodzin i śmierci, to już dawno skazałyby ich na wieczne potępienie i śmiertelne zapomnienie.

Cass wciąż wierzy w świat, w którym to Alfy i Omegi mogą żyć w obustronnej zgodzie, harmonii i pokoju. Nie dopuszcza do siebie myśli, że jej wielkie plany i młodzieńcze marzenia mogłyby nigdy się nie ziścić. Duch buntu wciąż w niej tkwi, nie pozwalając jej się poddać. Mimo rozłamów i zagrożeń ze strony Rady oraz zdrajców w szeregach ruchu oporu, Cass ciągle ma nadzieję, że uda jej się zakończyć ten konflikt, i to bez rozlewu krwi oraz niewinnych ofiar. Niestety, Rada zamierza uruchomić ukrytą w przeszłości broń masowego rażenia, aby pozbyć się zagrożenia ze strony Zamorza. Jeśli do tego dojdzie, Omegi stracą nie tylko nadzieję na nowy porządej świata, ale i upragnioną cząstkę wolności.

Czy to, co zaczęło się od ognia, zakończy się w ogniu?

Czy Cass stawi czoła swojemu morderczemu bratu Zachowi?

Czy Omegi walczą sobie nowy, lepszy świat?

Jeśli jesteście ciekawi finału Ognistego oczyszczania, to serdecznie zapraszam do zakupu e-booka. Niestety, tom 3 nie został wydany w formie papierowej.

Podsumowując:

Wieczny Okręt to niesamowicie inspirująca, emocjonalnie poruszająca i pełna melancholijnej nuty historia, która zabierze nas do świata ogarniętego mrokiem chaosu, bólem cierpienia i gorzkim smakiem niesprawiedliwości, która w okrutny i bestialski sposób dzieli ludzi na tych lepszych i gorszych, mocniejszy i słabszych, bogatszych i biedniejszych. Czy perfekcyjna Alfa i zmutowana Omega staną się w końcu harmonijną, spójną całością, która uratuje ten upadły świat? Czy stworzą upragnioną nadzieję, która ofiaruje ludzkości nowe, lepsze jutro?

Dynamiczna akcja, charyzmatyczni bohaterowie, nieszablonowa fabuła i apokaliptyczny świat, który jak najszybciej potrzebuje świeżego powiewu ludzkiego odrodzenia.

Czy jesteś gotów na historię, która pochłonie cię bez reszty?

Moja opinia:

Cześć! Właśnie nadeszła ta chwila gdzie w końcu przeczytałam całą trylogie Francesci Haig i kurde... Ja jestem totalnie rozbita co widzieliście na moim instastory po wiadomościach wysłanych.
Ale do rzeczy. "Wieczny okręt" to ostatnie nasze spotkanie z Cass, Kobziarzem i Zoe. Druga część zostawiła mnie w dużym zaskoczeniu i miałam wielkie oczekiwania co do tej części. Ale powiem szczerze, że ta książka sprostała moim oczekiwaniom. W tej części tyle sie działo! Cały czas miałam otworzoną gębę na to co sie tam odwaliło...Francesca dowaliła do pieca i zrobiła to tak dobrze. Zaserwowała nam ciekawą fabułę i moim zdaniem najlepszą z tych wszystkich części. Była pełna akcji, niedopowiedzeń i kilka takich plottwistów, że po prostu głowa mała. Autorka mnie bardzo srogo zaskoczyła i jestem zaskoczona tym, że ona mnie umiała tak bardzo zaskoczyć. Rozumiecie o czym mówie? Więc wracając do książki. Jestem oczarowana tą książką. Tym co sie w niej działo i tym jak bardzo poprawił sie Autorce styl. To sie dużo lepiej czytało, nie było zbędnych opisów a książka szła gładko jak masło. Jedyne co mi nie pasowało troche to koniec. Wiecie no w sumie dobry był, ale liczyłam na coś innego. Ja chciałam czegoś innego i to mnie rozwala w moim umyśle. .
Co do bohaterów to bardzo sie z nimi zżyłam. Troche więcej chciałabym Prowodyra w tym wszystkim, nawet kilka rozdziałów, ale rozumiem, że Autorka chciała go zrobić jako tajenniczego sukinkota i to jej sie bardzo udało. Kobziarz też tu dał popalić w paru miejscach mnie zaskoczył bardzo miło.
Polecam! Bardzo mega, serio polecam! Musicie ją przeczytać! To jest bardzo ciekawa wizja postapokaliptycznego świata i owszem ona jest tutaj skierowana do młodzieży, ale i tak jest boskaaa!

• Do kupienia
  • Priorytet
  • Wątek LGBT

Dodaj cytat z książki Wieczny okręt