Mikołajek. Jak to się zaczęło

Okładka książki Mikołajek. Jak to się zaczęło
René GoscinnyJean-Jacques Sempé Wydawnictwo: Znak emotikon Cykl: Przygody Mikołajka Seria: Mikołajek literatura dziecięca
literatura dziecięca
2019-04-23
Barbara Grzegorzewska

Okładka książki Wielka księga Mikołajka René Goscinny, Jean-Jacques Sempé
Ocena 9,4
Wielka księga ... René Goscinny, Jean...
Okładka książki Mikołajek. Psze pani, on ściaga. Rene Goscinny, Jean-Jacques Sempé
Ocena 8,1
Mikołajek. Psz... Rene Goscinny, Jean...
Okładka książki Mikołajek. Żeśmy się ubawili René Goscinny, Jean-Jacques Sempé
Ocena 0,0
Mikołajek. Żeś... René Goscinny, Jean...

Na ten dodruk czekałem! Miałem pewne obawy, czy, po pierwsze, w komiksowej formie Mikołajek będzie równie zabawny, i czy ja sam powracając po latach do tego świata, będę się bawił równie dobrze.
Książka składa się z krótkich, jednostronicowych komiksów i każdy jest równie uroczy i śmieszny jak w wersji książkowej. Największą wadą jest niedosyt, jaki pozostawia po sobie, bo całość można skończyć w ciągu jednej przerwy reklamowej.

1973

Rewelacyjna książka!! Śmieszna, ale i do namysłu. No i sami zaczynamy wspominać przygody szkolne. Do czytania bez ograniczeń wiekowych!!

Rewelacyjna! Urzeka tak jak Paddington. Gorąco polecam.

Rewelacyjna! Urzeka tak jak Paddington. Gorąco polecam.

Mam sentyment do Mikołajka i każdą pozycję witam z wielką radością. Komiks, choć niezwykle krótki, jest warty swojej ceny. Zabawne rysunki, ciekawe dymki dialogowe i klimat niezapomnianego duetu Sempe i Goscinny robią swoje. Dla fanów Mikołajka, pozycja obowiązkowa. Dla rozpoczynających przygodę - swego rodzaju prolog przed głównym daniem ;-)

Nieśmiertelny Mikołajek stawia swoje pierwsze kroki. A dwóch panów - autor tekstu i autor ilustracji - nawiązuje przyjaźń i tworzy genialne artystyczne kombo.
Na deser pojedyncze kadry komiksowe w oryginale - coś dla uczących się francuskiego.
Zabawne i z klasą, czego nie można powiedzieć o współczesnych adaptacjach przygód Mikołajka i obrzydliwych komputerowych ilustracjach.

PS Tłumaczka nie ogarnęła tematu innych książek, do których Sempe stworzył ilustracje. Wymienia m.in. "L'Histoire de Monsieur Sommer" Patricka Süskinda, mimo iż książka ma polski tytuł "Historia pana Sommera". Poza tym autor jest Niemcem i jeśli już to powinna podać wariant oryginalny tytułu czyli "Die Geschichte von Herrn Sommer".

Gościnny już od początku miał pomysł na Mikołajka. Bardzo zabawny tom prawie trzydziestu jednoplanszowek, ciut za drogi, ale dla fanów pozycja obowiązkowa.

Nie dawno w nasze ręce trafił od wydawnictwa egzemplarz książki, którą dzisiaj chcę Wam pokazać. Może zacznijmy od tego, kto z Was wiedział, że Mikołajek stawiał pierwsze kroki w komiksie? Nikt? No to czytajcie, bo przed Wami 28 krótkich komiksowych przygód tego małego chłopca. Są to plansze, które w latach 1955-1956 ukazały się w belgijskiej prasie i dzięki tym komiksom powstał duet Goscinny i Sempé, który odniósł spory sukces, zupełnie się tego nie spodziewając.
Komiksy są jednostronicowe, ale z odpowiednią dawką nieco ironicznego humoru. Poza łobuzowatym Mikołajkiem w roli głównej poznajemy jego rodziców oraz sąsiada pana Blédurt, z którym tata Mikołajka prowadzi chyba długotrwały konflikt (nie ma to, jak sąsiedzi :D). Prócz tego pojawiają się oczywiście inne osoby takie jak: fryzjer wpadający w panikę na widok chłopca, dostającego cholery robotnik czy fotograf, który chyba już nigdy nie wpuści tego urwisa do studia. Mikołajek w historyjkach ma mnóstwo dziwnych pomysłów i bezapelacyjnie pokazuje swój charakterek, a tata, cóż...tata ma po prostu pecha.
Ten komiks zabawi zarówno małych czytaczy, jak i dorosłych. To świetna okazja na wspólne spędzenie czasu z dzieckiem i podejrzewam, że nie jeden rodzic dostrzeże w Mikołajku swojego urwisa. Ilustracje Sempé to naprawdę udane dopełnienie tekstów Goscinny'ego. Czyta się z przyjemnością, ale zdecydowanie za szybko! :D Teraz zaczniemy nadrabianie innych przygód Mikołajka.

Komiks kupiłem ponieważ mam olbrzymi sentyment do opowiadań o Mikołajku.
Miałem nadzieję, że powróci dawna magia. Tak się jednak nie stało. Coś nie zagrało...
To nie jest słaba pozycja. Jednak dla mnie będzie to tylko i wyłącznie dopełnienie książeczek z opowiadaniami.

Komiks kupiłem ponieważ mam olbrzymi sentyment do opowiadań o Mikołajku.

Chyba nie ma osoby, której musiałabym przedstawiać Mikołajka, bohatera książek napisanych przez René Goscinny'ego, a zilustrowanych przez Jean-Jacques'a Sempé. Oboje twierdzili, że osobno nie stworzyliby tej serii, także dziękujmy zbiegowi okoliczności, który połączył ich drogi w 1954 roku. Mało kto jednak wie, że zanim powstały książki, przygody tego kultowego bohatera pojawiały się na łamach belgijskiej prasy w formie komiksu.

Mikołaj jest kilkuletnim chłopcem mieszkającym we Francji wraz ze swoimi rodzicami. Jest bardzo pociesznym dzieckiem i nigdy nie ma złych zamiarów, ale zawsze przypadkowo pakuje się w tarapaty lub jest inicjatorem zdarzeń, które denerwują jego mamę i tatę. Lepiej by było, gdyby nie próbował im pomagać. Prócz wymienionych przeze mnie bohaterów jest jeszcze nieznośny sąsiad Blédurt, który zawsze rywalizuje o wszystko z tatą Mikołajka. Jako poboczni bohaterowie występują koledzy tytułowego urwisa.

W „Mikołajek. Jak to się zaczęło” znajduje się dwadzieścia osiem plansz przedstawiających krótkie, jednostronicowe przygody chłopca. Wszystkie mi się bardzo podobały. Uwielbiam zawarte w nich poczucie humoru i ciekawe rysunki. Rzadko mam okazję sięgać po komiksy, dlatego cieszę się, że miałam okazję poznać bohaterów w tej formie, a nie jak to dotąd miało miejsce, jako powieści oraz filmy. Najbardziej podobało mi się to, że mimo przedstawienia jedynie krótkich epizodów, nie zabrakło w nich sensu, ani puenty. Z pozycji tej dowiadujemy się o stosunkach sąsiedzkich, relacji Mikołajka z jego rodzicami oraz o jego przyjaciołach. To zwykłe, codzienne sytuacje, które w wykonaniu owej rodzinki są komiczne, nawet wizyta u fryzjera, wypoczynek na plaży, czy też kupowanie butów, nie są tak proste, jak mogłoby się wydawać, gdy uczestniczy w nich nasz rezolutny bohater.

Każdemu komiksowi towarzyszy jeden rysunek zawierający oryginalny, francuski tekst, co również jest ciekawym pomysłem. Pozycja ta została wydana w dużym formacie oraz twardej oprawie. Dla kogo będzie idealna? Oczywiście dla fanów Mikołajka, tych dużych i tych małych. Ja bawiłam się doskonale, więc mam nadzieję, że i Wy pójdziecie w moje ślady i sięgniecie po prezentowany przeze mnie komiks. Jeśli jakimś cudem nie znacie tych postaci, to „Jak to się zaczęło” będzie idealną rzeczą, do zaczęcia z nimi przygód, choć tak naprawdę nie ma znaczenia czy w pierwszej kolejności sięgniecie po książkę, film czy komiks. Polecam!

Czekałam na ten dodruk. Rewelacyjny komiks, świetna kreska, dialogi są super; czytamy z moja 5 - latka i śmiejemy się do rozpuku. Każda historyjka na jednej stronie i jedynie co mogę przyczepić, że pozostawia niedosyt. Chcemy więcej!

Dodaj cytat z książki Mikołajek. Jak to się zaczęło