Nela i wyprawa do serca dżungli

Okładka książki Nela i wyprawa do serca dżungli
Nela Wydawnictwo: National Geographic Cykl: Nela mała reporterka (tom 12) Seria: Podróże Neli powieść przygodowa
powieść przygodowa
Nela mała reporterka (tom 12)
Podróże Neli
National Geographic
2018-12-14
2018-12-14
Nela podróże

Patronaty LC

Mogą Ciebie zainteresować

Tą, jak i inne książki z serii polecam wszystkim rodzicom, którzy chcą zaciekawić swoje dzieciaki światem przyrody i różnych kultur.
W swojej 12. książce Nela zabiera nas w głąb borneńskiej dżungli, w której spędza 3 dni wśród plemion Dajaków nazywanych również Łowcami Głów. Zamieszkuje ona w ich wiosce, towarzysząc im w codziennych czynnościach jak gotowanie, wyprawa do dżungli po jedzenie czy udział w rytuałach. Dzięki książce poznamy również nietypowe zwierzęta wyspy jak słoń i nosorożec karłowaty czy jeżozwierz. Dowiemy się również, że mieszkańcy wyspy wiele swoich decyzji uzależniali od zachowania zwierząt takich jak jastrzębie, ptaki deszczowe cywety oraz dzioborożce. Poznamy ich przesądy oraz specjalnego wysłannika, który na podstawie zachowania zwierząt podejmował decyzję o nowej uprawie ryżu. Nela pokazuje również XIX- wieczne ryciny podróżników odwiedzających wyspę. Książka jest bogato ilustrowana oraz pełna tematycznych fotografii.

Nela i wyprawa do serca dżungli to już dwunasta książka młodej podróżniczki, która tym razem skupia się na jednym obszarze, a dokładnie wyspie Borneo. Dzięki wznowieniu książka została wzbogacona o kody QR, które przeniosą czytelnika na zupełnie inny poziom wspólnego podróżowania z Nelą.

Książka Nela i wyprawa do serca dżungli podzielona została na cztery części: Tajemniczy mieszkańcy Borneo, Trzy noce u łowców głów, Piknik w dżungli, Trzeci dzień. Próba wojownika.

Tym razem cała książka poświęcona jest wyspie Borneo i zapewne na jej temat można by zrobić jeszcze niejedną książkę. Nela wyrusza na wyprawę śladami podróżnika, który dotarł do łowców głów i opisywał ich zwyczaje, wierzenia, przesądy. Jednak zanim i my dotrzemy razem z Nelą, czeka nas lekcja przyrody, a dokładnie dowiemy się nieco więcej o słoniach karłowatych i małych nosorożcach. Dorosły samiec słonia borneańskiego mierzy do dwóch i pół metra wysokości. Są to najmniejsze słonie i można je spotkać tylko w północnej części Borneo. Natomiast nosorożce karłowate to także najmniejsze nosorożce, a do tego nieco włochate.

Łowcy głów to plemię Dajaków, które wierzy w przepowiednie i mowę zwierząt. Wojny pomiędzy plemionami przysporzyły im tytułu łowców głów. Dziś wspólnota wiejska składa się z kilkudziesięciu rodzin, które kierowane są przez wodza. Domy zazwyczaj budowane są na palach ze względu bezpieczeństwa, wszak jesteśmy w środku tropikalnej dżungli.

W książce nie brakuje również wątków kulinarnych, gdzie bohaterka ukazuje nam najróżniejsze owoce, warzywa i kwiaty, które można spotkać na Borneo.

Książki z serii Nela Mała Reporterka napisane są w bardzo przystępny sposób, treść jest zrozumiała i zaciekawi nie tylko dziecko, ale i dorosłego. Zdjęcia, kody QR, rysunki Neli urozmaicają strony jej książek, przez co są niepowtarzalne i wyjątkowe.

Książka Nela i wyprawa do serca dżungli podzielona została na cztery części:...

Świetna, ciekawa i przystępna. Jako rodzic czytałam ją z wielkim zainteresowaniem.

Ta książka na początku wydawała mi się nudna ale potem robiła się coraz ciekawsza ciekawsza i dowiedziałam się że w plemienia Dajakuw zobaczenie Jastrzębia oznaczało szczęście a jak LAKI-NICHO czyli ktoś z plemienia Dajakuw znajdzie znaki Jastrzębia to wted to LAKI-NICHO i wdedy informuje o tym mieszkaniu wioski i wieczorem wszyscy świętują i wznoszą w powietrze płonące pochodnie i jeszcze można jpotkać na wyprawię do dżungli na Borneo jadowitego węża mangowego i właśnie Nela takiego spotkała😍😘

„Nela i wyprawa do serca dżungli” to 12-sta książka o przygodach małej reporterki. Tym razem Nela udaje się na wyspę Borneo, gdzie w dżungli będzie poszukiwać łowców głów.
Każda z książek z jej przygodami jest niezwykle pięknie wydana. Książka ma wiele przepięknych kolorowych zdjęć, które aż chce się oglądać. Poza tym od jakiegoś czasu są w niej specjalne kody z łapką, które można zeskanować za pomocą specjalnej aplikacji na telefon i obejrzeć filmiki z podróży Neli. To naprawdę świetna zabawa dla dzieci. Moja Zuzia uwielbia je oglądać.
Z każdej z książek dowiadujemy się, gdzie leży miejsce, które akurat odwiedza Nela, jakie zwierzęta je zamieszkują i jakie rośliny tam rosną, również te do jedzenia.
W tej części poznajemy np. słonia i nosorożca karłowatego oraz jeżozwierza. Możemy także obejrzeć stare ryciny i dowiedzieć się co nieco o taboo i przesądach. Poza tym zwiedzimy lokalne bazary z pysznościami, odwiedzimy łowców głów, zrobimy piknik w dżungli i weźmiemy udział w próbie wojownika. Brzmi ciekawie, prawda?
Bardzo lubimy książki Neli, ponieważ można się z nich wiele nauczyć, poznać egzotyczne miejsca i zwyczaje ludzi, którzy je zamieszkują, a także zwierzęta, których nie spotkamy nigdzie indziej. To świetny prezent dla dziecka, które jest chłonne wiedzy, ponieważ jest tu jest naprawdę dużo ciekawostek i do tego podanych w bardzo fajnej i przystępnej formie. Nie znajdziecie tu nudnych i długich tekstów, a wiele pięknych zdjęć z komentarzami i krótkimi opowieściami. Świetnym uzupełnieniem są filmiki, o których wspomniałam na samym początku.
Gorąco polecam Wam te niezwykłe książki, jeżeli jeszcze ich nie znacie, w co szczerze wątpię.

Odkąd pamiętam, zawsze marzyłam o podróżach. Czytałam wszystkie książki na ten temat, które tylko wpadły mi w ręce. Jednak na rynku dostępne były wyłącznie „dorosłe” pozycje, młodszy czytelnik nie miał wiele do wyboru. Właśnie dlatego tak zaintrygował mnie cykl o Neli. Chciałam się przekonać, czy teraz dostępne są bardziej przystępne książki, które zachęcą młodego odbiorcę do poznawania świata.

W „Nela i wyprawa do serca dżungli” mała Nela rusza na Borneo, wyspę łowców głów. Zamierza odwiedzić owiane niesławą plemię i odkryć, czy plotki i pogłoski są wciąż aktualne. Jednym słowem, czy jest się czego bać?

Od razu spodobało mi się rozpoczęcie narracji od nawiązania do starej książki odnalezionej w antykwariacie. Ten motyw nie tylko zgrabnie nawiązał wątek, ale też stworzył fajny klimat. Aż przypomniały mi się chwile, gdy sama z zaparty tchem śledziłam przygody postaci z biblioteki. Tylko że Nela naprawdę rusza w drogę i to w stronę... wioski łowców głów.

I tu nasuwa się pytanie, czy taki temat jest odpowiedni dla dzieci. Dla bardzo małych pewnie nie, ale czytelnicy, którzy już samodzielnie potrafią składać słowa, nie powinni przestraszyć się historii. Nawet te trudniejsze kwestie są opowiedziane w taki sposób, że nie mrożą krwi w żyłach, a naprawdę dużo uczą.

"Czym jest ptak deszczowy? – zastanawiałam się, ale nie mogłam skojarzyć tego zwierzaka z żadnym, które znam. Zaczęłam szukać informacji w Internecie i... coś znalazłam! Okazało się, że to zwierzę z chińskich legend!".

Muszę przyznać, że uwielbiam styl narracji, za jego sprawą czułam się, jakbym naprawdę brała udział w podróży, pokonywała przeciwności i podziwiała cuda natury. I właśnie na tym ostatnim najbardziej skupia się cała książka. W bardzo angażujący sposób opisuje nam lokalną faunę i florę. Jednak nie ogranicza się tylko do tego, ale porównuje, analizuje, skłania do myślenia, a tym samym, zapamiętywania.

Ciąg dalszy na: https://www.recenzjenawidelcu.pl/2019/04/nela-i-wyprawa-do-serca-dzungli.html

„Nazywam się Nela, a to moja dwunasta książka 😊. ”
I tak oto zaczynamy naszą 12-nastą wyprawę... Tym razem mamy okazję zwiedzić nieco boreańską dżunglę, pełną niezwykłych przygód, które mamy okazję przeżyć wraz z naszą małą reposterką - Nelą.

Niezwykłość tej książki polega na tym, że w tej tajemniczy świat wprowadza nas bardzo młoda osoba, która już w tym wieku posiada znacznie szerszy bagaż doświadczeń niż nie jedna dorosła osoba. Co więcej... Wiedza, jaką Nela posiada jest bardzo zaskakująca.
Borneo właśnie na tej wyspie wylądowaliśmy. To tutaj poznajemy tajemniczych mieszkańców, poznajemy łowców głów - Dajaków, mamy możliwość zwiedzenia dżungli i zapoznania się z zwierzętami występującym w tym rejonie, a co więcej podejmujemy również próbę wojownika ;)!

Ta książka jest napisana w bardzo przystępny sposob, dzięki czemu czyta się ją bardzo przyjemnie. Treść jest bardzo zrozumiała i z pewności zaciekawi dziecko, jak i również dorosłe grono czytelników. Nela w niezwykły sposób opisuje zwyczaje tamtejszych mieszkańców, przytacza legendy, a to wszystko pięknie ujednolica w dałość opowiadając jednocześnie o tym co robiła podczas pobytu w Borneo. Ta książka jest niezwykle kolorowa, pełna fotogragii i rysunków. Dodatkowo w ksiażce znajduje się wiele kodów QR, które urozmaicą nam czytanie o możliwość odtworzenia niebywałych treści multimedialnych. Polecam.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję portalowi czytampierwszy.pl

„Nazywam się Nela, a to moja dwunasta książka 😊. ”

Świetna książka. Dzieci były zachwycone.

Świetna książka. Dzieci były zachwycone.

bardzo interesująca

bardzo interesująca

Fajna książka. Szybko się czyta. Ładne zdjęcia.

Fajna książka. Szybko się czyta. Ładne zdjęcia.

Dodaj cytat z książki Nela i wyprawa do serca dżungli