Bestiarium

Wydawnictwo Literackie
2019-03-20
2004-01-01
literatura polska

Gdyby nie wstęp, prawie wcale bym z tej książki nie skorzystała (jego autorem jest kto inny niż głównej części) próbujący nazwać podejście Witolda Gombrowicza do tematyki zwierząt.
Treść napisana przez Gombrowicza zastanowiła mnie nad naturą zwierzęcego cierpienia i ludzkiego podejścia do cierpienia zwierząt. Jeszcze za zastanawiające uznałam fragment o zmanierowaniu pewnej kobiety oraz o znajomym, który przetrwał obóz koncentracyjny. Jednakże to tylko przez kilka stron. Niedługo za początkiem, czytałam w szaleńczym tempie, aby się nieco dowiedzieć, lecz nie tracić czasu. Nie zaciekawiła mnie ani forma, ani treść, język też nie.
W zbiorze "Berstiarium" jest dużo o ludzkiej bezmyślnej przemocy wobec zwierząt, a także jakie ludzie mają podwójne standardy jeśli idzie o cierpienie np. muchy i np. jaskółki.
Jeśli ktoś lubi czytać prozę Gombrowicza, pewnie będzie zadowolony. Ja zbytnio nie jestem.

Ot, Gombrowicz o zwierzętach. Jak zawsze fascynujące i intrygujące podejście, po prostu nie da się czytać bezmyślnie!

Gombrowicza zawsze czytam z wielką przyjemnością.

Gombrowicza zawsze czytam z wielką przyjemnością.

Dodaj cytat z książki Bestiarium