Jak zdobyć Nagrodę Nobla, czyli opowieści dla młodych geniuszy

Okładka książki Jak zdobyć Nagrodę Nobla, czyli opowieści dla młodych geniuszy Bernard Caleo, Lorna Hendry, Barry Marshall
Okładka książki Jak zdobyć Nagrodę Nobla, czyli opowieści dla młodych geniuszy
2023-04-26
2023-04-26
Zbigniew Kościuk
Zbigniew Kościuk Nagroda Nobla dziecko nauka geniusz

Dobra pozycja dla dzieci. W przystępny sposób opowiada o znanych naukowcach i ciekawych odkryciach, za które dostali nagrodę Nobla. Może nie jest to jakaś porywająca powieść, ale całkiem dobra lektura do przeczytania dziecku. Może akurat coś zostanie w pamięci... :)

Siadam do pisania tego tekstu krótko po zakończeniu roku szkolnego. Zdjęcia świadectw z czerwonym paskiem jeszcze wyświetlają się w mediach społecznościowych. Na fali tych „przechwałek” nie sposób nie pomyśleć sobie, że rodzice pragną wychować geniuszy. Nie dziwię się, że osiągnięcia dzieci cieszą (mam tak samo),jednak w tym pragnieniu sukcesu nie można zapominać, że dziecko trzeba wspierać i inspirować. A kto ma to zrobić lepiej od wybitnych osobistości – od laureatów nagrody Nobla? Poznać kilku z nich będziemy mieli okazję dzięki książce „Jak zdobyć Nagrodę Nobla, czyli opowieści dla młodych geniuszy”.

Bohaterką książki jest dziesięcioletnia Mary. Dziewczynka ma wielkie marzenie. Pasjonuje ją nauka, pragnie coś odkryć i zdobyć Nagrodę Nobla. Wybiera się na spotkanie z jej laureatem, Barrym Marshallem. Jej ciekawość sprawi, że będzie miała okazję odbyć podróż w czasie i poznać innych znanych noblistów. Każdy z nich da jej nieocenianą radę, jak kroczyć naukową ścieżką kariery.

Książkę „Jak zdobyć Nagrodę Nobla” mogę określi jako fabularyzowaną literaturę popularnonaukowa dla dzieci. Lorna Hendry i Barry Marshall wymyślili historię o podróżowaniu w czasie, aby przedstawić nam sylwetki kilku noblistów oraz ich odkrycia. Przez osobę głównej bohaterki możemy z nimi „porozmawiać”. Są to laureaci z różnych dziedzin, więc dowiemy się co nieco o samej nagrodzie, o tym jakie są jej założenia i kogo honoruje. Autorzy bardzo zręcznie opisują dokonania prezentowanych naukowców. Wybierają to co najistotniejsze i przystępnym językiem, przy pomocy dialogu i pytań Mary przybliżają je młodym czytelnikom.

„Nikt nie jest zbyt młody, by rozpocząć życie odkrywcy”[1] powiedziała Maria Curie-Skłodowska do Mary. To są bardzo ważne słowa. Często nie doceniamy „eksperymentowania” naszych dzieci, w wręcz go zakazujemy, bo np. obawiamy się bałaganu. A z nich właśnie rodzą się odkrycia. Najpierw proste odkrycia zjawisk fizycznych lub właściwości pewnych substancji, a potem może przemienią się w wielkie odkrycie naukowe, które zmieni świat. Kto wie? Autorzy książki, w nawiązaniu do dokonań każdego z opisanych noblistów, proponują doświadczenia do wykonania w domu. Jak wyodrębnić DNA truskawki? Ile jest gwiazd na niebie? Jak przekazać komuś tajną wiadomość? Jak obliczyć samodzielnie prędkość światła? To kilka przykładów zagadnień, które przyjdzie „rozgryźć” czytelnikom książki. Dodam jeszcze, że autorzy genialnie tłumaczą te eksperymenty.

Moi kochani, mamy hit. „Jak zdobyć Nagrodę Nobla...” to książka, która rozszerza horyzonty. Wzbogaca wiedzę oraz inspiruje do działania. Nie kupić jej ciekawemu świata dziecku to zbrodnia. Oczywiście żartuję, jednak jest to niewątpliwie warta uwagi publikacja. Jeżeli literatura rozwija, to mamy na to namacalny dowód.

[1] Barry Marshall, Lorna Hendry, "Jak zdobyć Nagrodę Nobla, czyli opowieści dla młodych geniuszy", przeł. Zbigniew Kościuk, wyd. Świetlik, Białystok 2023, s. 38.

czekała na mojej półce taaaaak długo, ze w końcu po nią chwyciłam. krótka książka, która z intrygującą fabułą raczej nie ma nic do czynienia, jednak dodaje jej plusów płynąca z niej wiedza i naukowe fakty w niej trzymane. co prawda główna bohaterka mnie irytowała, nie chodzi w niej o to by zwracać uwagę na bohaterów, a znajdujące się w książce informacje. dobra na zastój!

Chociaż jestem zdania, że ta lektura mogłaby być jeszcze lepsza, to jestem z niej bardzo zadowolona. Są elementy, które zdecydowanie wyróżniają ją na tle innych tego typu pozycji - niebanalny wybór spotykanych przez Mary noblistów, nawiązania do tego, że życie naukowca nie jest usłane różami, rozsądne wskazówki dla lubiącego naukę dziecka, to wszystko naprawdę mi zaimponowało. Cieszą mnie też eksperymenty na końcu każdego rozdziału, które dla wielu młodych czytelników będą stanowiły satysfakcjonujące wyzwanie i z pewnością spowodują, że książka pozostanie w pamięci młodego czytelnika na dłużej! Śmiało kupujcie dzieciakom "Jak zdobyć Nagrodę Nobla czyli opowieści dla młodych geniuszy" Lorny Hendry i Barry'ego Marshalla, czytajcie, rozmawiajcie i eksperymentujcie! Kto wie, może młodzież złapie bakcyla i wśród nas jest już przyszły zdobywca Nagrody Nobla? ;)

Mary odebrała tu przepiękne „wykształcenie”. Nawet jeśli młodzi czytelnicy nie podążą ścieżką nauki, to z pewnością lektura tej książki nie będzie czasem straconym. Porady noblistów są bowiem uniwersalne w swojej wymowie i na pewno wielu nastolatków potrzebuje tych złotych rad, by móc je wykorzystać we wszystkich dziedzinach swojego życia. Postać Gertrude Elion wydaje mi się największą inspiracją dla młodzieży, która w tych trudnych, (po)pandemicznych, czasach czuje się zagubiona, wykluczona, niepewna.

Gorąco zachęcam zatem do obdarowania książką Jak zdobyć Nagrodę Nobla swoich młodych bliskich! To nie będzie tylko znakomity prezent, ale i inwestycja!

Więcej: http://dajprzeczytac.blogspot.com/2022/04/jak-zdobyc-nagrode-nobla-czyli.html

genialna pozycja nie tylko dla dzieci

genialna pozycja nie tylko dla dzieci

Bardzo fajna książka i dlatego dziwi mnie fakt, że tak mało jej w internetach 😊
Książka przybliża nam pokrótce część postaci, które zdobyły Nagrodę Nobla i wyjaśnia za co ją zdobyły, a wszystko to odbywa się podczas podróży w czasie jaką odbywa Mary z Barrym Marshallem, czyli jednym ze zdobywców nagrody, który zarazem jest współautorem tejże książki.
Poznamy tu m.in. postać: Alberta Ensteina, Marię Skłodowską-Curie, Tu Youyou, Alexadra Fleminga czy Gertrude Elion oraz wielu innych. Natomiast na koniec każdego rozdziału mamy ciekawy przykład doświadczenia związanego z daną dziedziną do samodzielnego wykonania w domu 😉
Przyznam, że sama nie znałam wszystkich zdobywców, którzy zostali tu wymienieni, więc i dla mnie była to pouczająca lektura.

Bardzo fajna książka i dlatego dziwi mnie fakt, że tak mało jej w internetach 😊
Poznamy tu m.in....

Są na świecie ludzie, którzy zasłynęli swoimi odkryciami i zdobyli Nagrodę Nobla. Są też ludzie, którzy chcieliby osiągnąć taki sukces. W jaki sposób można tego dokonać? Czy życie noblistów było/ jest usłane różami? Jakie konsekwencje mogą przynieść ich odkrycia?

Na wiele z tych pytań odpowiedzi znajdziecie w książce "Jak zdobyć Nagrodę Nobla, czyli opowieści dla młodych geniuszy".
Mary bardzo lubi przeprowadzać eksperymenty i wierzy, że kiedyś zdobędzie Nagrodę Nobla.
Mama zabiera ją na spotkanie ze słynnym naukowcem, który niestety się spóźnia. Dziewczynka jest znudzona oczekiwaniem na profesora Marshalla. Wybiera się na spacer. Na korytarzu trafia na drzwi, na których wisi kartka z napisem "Nie przeszkadzać". Jak każdy ciekawy świata człowiek, nie może oprzeć się pokusie i zagląda do środka.

Za zamkniętymi drzwiami dzieją się niesamowite rzeczy i znajdują się tam ludzie, którzy już jakiś czas nie żyją. Mary bardzo chce pozostać niezauważona, niestety nie wychodzi jej to i wzrok zebranych w pomieszczeniu osób skupia się na dziewczynce.

Dzięki swojej ciekawości uzyskuje możliwość podróży w czasie i poznania życia laureatów Nagrody Nobla. Poznaje między innymi Alberta Einsteina , Marię Skłodowską- Curie, Guglielmo Marconi oraz kilka innych ważnych osób.

Spotyka się z nimi w czasach, w których żyli, poznaje odkrycia jakich dokonali i dowiaduje się wielu ciekawostek związanych z ich życiem.

Podróż do przeszłości jest nie lada gratką dla młodych czytelników. Zapewniam Was, że również ich rodzice z przyjemnością poznają przygody Mary i życie naukowców.
Przyznaję bez bicia, że o wielu rzeczach nie miałam pojęcia.

Dzięki lekturze książki "Jak zdobyć Nagrodę Nobla..." nadrobiłam braki i teraz jestem mądrzejsza o kilka faktów :)
Młoda najbardziej zafascynowana była sekcjami "Przekonaj się sam", które znajdują się na końcu każdego rozdziału i pozwalają wykonać doświadczenia w warunkach domowych.

Co więcej mogę powiedzieć? Jeżeli Wasze dzieci są zafascynowane nauką, doświadczeniami- jest to dla nich idealny prezent.

• ❇️ Legimi
  • Rozwojowe
  • Wyzwanie LC 2022
  • Literatura dziecięca
  • ⚔️ Wyzwanie LC 2020
  • Na półce J. 2019

Dodaj cytat z książki Jak zdobyć Nagrodę Nobla, czyli opowieści dla młodych geniuszy