rozwińzwiń

I ty możesz zmienić świat

Okładka książki I ty możesz zmienić świat Karolina Grabarczyk, Nika Jaworowska-Duchlińska
Okładka książki I ty możesz zmienić świat
Karolina GrabarczykNika Jaworowska-Duchlińska Wydawnictwo: Media Rodzina literatura dziecięca
96 str. 1 godz. 36 min.
Kategoria:
literatura dziecięca
Wydawnictwo:
Media Rodzina
Data wydania:
2019-02-01
Data 1. wyd. pol.:
2019-02-01
Liczba stron:
96
Czas czytania
1 godz. 36 min.
Język:
polski
ISBN:
9788380085626
Średnia ocen

7,7 7,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Bajki nasenne Ada Augustyniak, Katarzyna Bajerowicz, Ewa Beniak-Haremska, Tomasz Broda, Iwona Chmielewska, Maria Concejo Iwankowicz, Joanna Concejo, Maria Dek, Zosia Dzierżawska, Emilia Dziubak, Nika Jaworowska-Duchlińska, Mauko Małgosia Korczak, Magda Kozieł-Nowak, Krystyna Lipka-Sztarbałło, Alessandra Michalska-Szwagierczak, Marek Niwald, Marta Niwald, Paweł Pawlak, Jola Richter-Magnuszewska, Robert Romanowicz, Joanna Rusinek, Marianna Sztyma, Elżbieta Wasiuczyńska, Daniel de Latour
Ocena 6,6
Bajki nasenne Ada Augustyniak, Ka...
Okładka książki Letni koncert. Czytam sobie. Poziom 2 Karolina Grabarczyk, Nika Jaworowska-Duchlińska
Ocena 6,0
Letni koncert.... Karolina Grabarczyk...
Okładka książki Aliaszka Magdalena Górska, Nika Jaworowska-Duchlińska
Ocena 7,5
Aliaszka Magdalena Górska, N...
Okładka książki Charcie harce Nika Jaworowska-Duchlińska, Marta Lipczyńska-Gil
Ocena 7,0
Charcie harce Nika Jaworowska-Duc...

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Po ciemku, czyli co się dzieje w nocy Małgorzata Piątkowska, Monika Utnik
Ocena 8,2
Po ciemku, czy... Małgorzata Piątkows...
Okładka książki Babcocha Justyna Bednarek, Daniel de Latour
Ocena 7,9
Babcocha Justyna Bednarek, D...
Okładka książki Jaki znak twój? Wierszyki na dalsze 100 lat niepodległości Joanna Rusinek, Michał Rusinek
Ocena 7,7
Jaki znak twój... Joanna Rusinek, Mic...

Oficjalne recenzje i

Mali ludzie mają wielkie serca1678 344 261

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
22 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
672
590

Na półkach:

Książka o tyle inspirująca, co nieco przytłaczająca. Autorka specjalnie przygląda się tu życiorysom dzieci, aby pokazać czytelnikom, że nie tylko dorośli mogą zmieniać świat. Zamysłem jest jednak przekaz, iż nawet zwykłe przekazanie komuś zabawki może mieć znaczenie. Dostajemy jednak opisy dzieci, które w wieku 12 lat zakładają własne fundacje lub organizacje pozarządowe, co dla przeciętnego młodego czytelnika może mieć efekt wręcz odwrotny od inspiracji. Polecam więc lekturę wraz z dzieckiem, aby poznawane historie okrasić odpowiednim wyjaśnieniem i tłumaczeniem, jak nasza pociecha może zmieniać świat wokół siebie.

Książka o tyle inspirująca, co nieco przytłaczająca. Autorka specjalnie przygląda się tu życiorysom dzieci, aby pokazać czytelnikom, że nie tylko dorośli mogą zmieniać świat. Zamysłem jest jednak przekaz, iż nawet zwykłe przekazanie komuś zabawki może mieć znaczenie. Dostajemy jednak opisy dzieci, które w wieku 12 lat zakładają własne fundacje lub organizacje pozarządowe,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1155
1131

Na półkach:

Majka Jeżowska śpiewała "Wszystkie dzieci nasze są", co niewątpliwie jest prawdą. Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za ich niewinność, wrażliwość oraz szczerość. Czasami otaczamy je tek szczelnym parasolem ochronnym, że sami zaczynamy decydować o ich losie, wmawiając sobie, że przecież wiemy lepiej. No bo jesteśmy dorośli. Innym razem dzieci staja się ofiarami naszych konfliktów, cierpiąc prześladowania oraz niedolę. Znów tłumaczymy, bo my jesteśmy dorośli. Chyba nawet nie rozumiemy tego słowa. po prostu jesteśmy silniejsi od tych maleństw, które nieraz okazują tytaniczny hart ducha potrafiący zmieniać świat. Zmieniać ludzkie serca. Wiem, być może plotę trzy po trzy, ale właśnie takie rozważania kłębią mi się teraz w głowie, po lekturze "I ty możesz zmienić świat". Jutro mamy Wielkanoc, najważniejsze święto katolików, a w zasadzie wszystkich chrześcijan, dlatego postanowiłem dziś podzielić się z wami opinią o tej książce. Bo gdy na świecie ludzie skaczą sobie do gardeł, zawsze znajdzie się jakieś dziecko, które potrafi ostudzić gorące głowy "dorosłych".

W książce znalazło się przedstawienie dokonań 42 osób, które nim osiągnęły wiek pełnoletni dokonały lub wpłynęły na ważne organizacje, aby te podjęły konkretne działania, na rzecz polepszenia warunków bytowych ludzi. Wybierając te osoby autorka, Karolina Grabarczyk, narzuciła sobie pewne kryteria. Nie brała pod uwagę osób będących geniuszami, czy osób które ktoś nakłaniał do danej inicjatywy. Nie. Jej bohaterowie sami z własnej woli dokonali tego czego dokonali, często inspirowani danymi wydarzeniami lub okolicznościami jakie zaszły w ich życiu. W książce znalazły się osoby z różnych zakątków świata oraz każdego zamieszkanego kontynentu. Jest też oczywiście kilka osób z Polski. Na końcu książki są też wymienione nagrody różnych organizacji, które zdobyły te osoby.

Większość postaci urodziła się pod koniec XX wieku lub w drugiej połowie XIX wieku, ale zdarzają się też postacie z dawniejszych czasów. Ciesze się, że jednak autorka postawiła na wydarzenia bliższe nam, o których często była mowa w radiu, telewizji lub gazetach. Łatwiej jest wtedy zrozumieć ogrom znaczenia poszczególnych dokonań. Te są naprawdę różnorodne, często obrazujące jak bardzo podzielone jest na globie społeczeństwo, odnośnie stanu majątkowego. Coś co dla Polaka, Niemca czy Amerykanina, jak powszechny dostęp do szkolnictwa, jest na porządku dziennym, dla dzieci w wielu krajach Azji oraz Afryki, staje się po prostu mało realnym snem. Tam dzieci walczą między innymi o powszechną edukację, prawa majątkowe dla kobiet, prawa społeczne dla dzieci, czy prawo do życia, w świecie zdominowanym przez fanatyków. Tymczasem w Ameryce lub Europie dzieci walczą o nagłaśnianie takich wydarzeń, wolność wypowiedzi, pomoc najuboższym, których jest pełno, czy pomoc dzieciom walczącym z nowotworem.

Problemów jest dużo i są różnorodne, do tego się przeplatają, a można je pokonać tylko pracując wspólnie. Nie wszystkie jednak opowieści kończą się szczęśliwie. Nieraz dzieci ginęły, jak Anna Frank czy Iqbal Masih. Niestety, to jest wojna. Wojna z fanatykami (nie tylko religijnymi),korupcją, chciwością i ideologiami, które nie biorą jeńców. Na tym świecie nie istnieje system idealny. Każdy ma swoje wady i zalety, a tylko od ludzi zależy, co będzie bardziej uwypuklone. Tak... każdy z nas może zmienić świat. Każdy z nas ma w sobie siłę, nawet jeśli inni chrzanią nam nad głową, ze to nieprawda. Każdy z nas był dzieckiem i być może nadal nim jest w głębi duszy. Wystarczy chcieć.

I z tym prostym przemyśleniem, was zostawiam, moi drodzy czytelnicy :)

Majka Jeżowska śpiewała "Wszystkie dzieci nasze są", co niewątpliwie jest prawdą. Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za ich niewinność, wrażliwość oraz szczerość. Czasami otaczamy je tek szczelnym parasolem ochronnym, że sami zaczynamy decydować o ich losie, wmawiając sobie, że przecież wiemy lepiej. No bo jesteśmy dorośli. Innym razem dzieci staja się ofiarami naszych...

więcej Pokaż mimo to

avatar
540
526

Na półkach: ,

Jak często opowiadamy dzieciom o autorytetach, na których powinni się wzorować? Kto z nas pamięta lekcje języka polskiego, na których zadaniem uczniów było opisać swój wzór do naśladowania? Często pisaliśmy o własnych rodzicach, o sławnych osobach, chociażby postacie Jana Pawła II czy Józefa Piłsudskiego. A były i takie wypracowania, w których uczniowie wymieniali Lewandowskiego i Messi'ego. 😀
Może nieco łatwiej byłoby dziecku pokazać kogoś namacalnego? Kogoś, kto jest rówieśnikiem naszej pociechy? Kogoś, kto mimo niewielu lat życia, już dokonał rzeczy dobrych, rzeczy wielkich dla społeczeństwa?
"I Ty możesz zmienić świat" jest do tego idealną pozycją.
Czterdzieści dwie historie dzieci i młodzieży, młodych ludzi, którzy mogą być godnym wzorem do naśladowania. Część bohaterów żyje do dziś, inni odeszli już dawno.
Znajdziemy tutaj wspomnienia zarówno o Edisonie, jak i o Jaśku Mela. Poznamy historię pamiętników Anny Frank i laureatki pokojowej nagrody Nobla - Malali. Jedni młodzi bohaterowie walczą o prawa słabszych, chorych, poszkodowanych w wojnie; inni wynajdują udogodnienia czy sposoby leczenia chorób beznadziejnych. Jedni ratują poszkodowanych, inni stają w obronie praw dzieci. Każda historia tutaj jest inna, z innej części świata, natomiast bez wątpienia młodym ludziom przyświeca jeden wspólny cel - sprawienie, by świat stał się lepszym miejscem dla każdego z nas.

Książeczką bardzo pouczająca. Bez wątpienia przeznaczona dla kilkulatków, którym można pokazać, że bez względu na wiek można osiągnąć wiele.

Jak często opowiadamy dzieciom o autorytetach, na których powinni się wzorować? Kto z nas pamięta lekcje języka polskiego, na których zadaniem uczniów było opisać swój wzór do naśladowania? Często pisaliśmy o własnych rodzicach, o sławnych osobach, chociażby postacie Jana Pawła II czy Józefa Piłsudskiego. A były i takie wypracowania, w których uczniowie wymieniali...

więcej Pokaż mimo to

avatar
2241
2241

Na półkach: , ,

Inspiracja dla najmłodszych.

Bardzo ciekawa i inspirująca książka dla dzieci o… dzieciach :) Interesujące jest tutaj zwłaszcza to, że dzieci zostały na kolejnych stronach obsadzone w rolach autorytetów, a taki zabieg ma spore szanse na to, żeby trafić do młodego czytelnika.

Dziecięcych historii zamieszczono w książce aż 42. Każda jest krótko i zwięźle napisana, ogranicza się do sedna przekazu i do najważniejszych rzeczy jakich dokonała dana postać. Postacie te zaś czyniły bardzo wiele – walczyły o prawa dzieci, o szeroko pojęte prawo do edukacji, demonstrowały w obronie własnych przekonać oraz przeciwko dyskryminacji, były wynalazcami, zbierały pieniądze na walkę z rakiem, a nawet zdobywały bieguny! Niemożliwe? A jednak; nawet dzieci mogą wiele jak się okazuje :)

Budujące przy każdej z opisujących historii jest to, że żadne z opisywanych dzieci nie poddało się, wierzyło w swoją sprawę i konsekwentnie dążyło do realizacji celów – nawet jeśli mało kto w tę realizację wierzył. I nieistotna jest w tym przypadku szerokość geograficzna pod jaką mieszkał dany bohater; walczyć o swoje i inspirować można zarówno w Afryce, w USA, na Bliskim Wschodzie oraz w Europie.

Najważniejsze zadanie książki to z całą pewnością inspiracja. Próba przekonania najmłodszych czytelników do tego, że WARTO – warto działać, marzyć, nie poddawać się i wierzyć w to, że coś MOŻNA. Myślę, że cel ten jest jak najbardziej do osiągnięcia :)

Gorąco polecam – nie tylko najmłodszym ;)

Dziękuję Wydawnictwu Media Rodzina za egzemplarz recenzencki.

https://cosnapolce.blogspot.com/2019/06/i-ty-mozesz-zmienic-swiat-42.html

Inspiracja dla najmłodszych.

Bardzo ciekawa i inspirująca książka dla dzieci o… dzieciach :) Interesujące jest tutaj zwłaszcza to, że dzieci zostały na kolejnych stronach obsadzone w rolach autorytetów, a taki zabieg ma spore szanse na to, żeby trafić do młodego czytelnika.

Dziecięcych historii zamieszczono w książce aż 42. Każda jest krótko i zwięźle napisana, ogranicza...

więcej Pokaż mimo to

avatar
912
624

Na półkach: , , ,

Zapewne każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest budowanie poczucia wartości u dzieci już od najmłodszych lat. Trzeba im pokazać oraz uświadomić jak bardzo są wartościowi i że mogą osiągnąć wszystko czego tylko pragną, jeśli włożą w to trochę wysiłku. Należy uświadomić maluchy, że nie każde dziecko ma przytulny i bezpieczny dom, że wiele ludzi na świecie musi żyć w bardzo trudnych warunkach. Jednak mimo ogromnych trudności i przeszkód mogą pomagać innym i być dla nich wsparciem. W jaki sposób uświadomić dzieci? Moim zdaniem idealnym narzędziem w rękach rodziców będzie książka, która ma piękne przesłanie i udowadnia, że nie ma rzeczy niemożliwych. Taką pozycją jest właśnie I ty możesz zmienić świat! ♥

https://www.maobmaze.pl/2019/06/swiat.html

Zapewne każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest budowanie poczucia wartości u dzieci już od najmłodszych lat. Trzeba im pokazać oraz uświadomić jak bardzo są wartościowi i że mogą osiągnąć wszystko czego tylko pragną, jeśli włożą w to trochę wysiłku. Należy uświadomić maluchy, że nie każde dziecko ma przytulny i bezpieczny dom, że wiele ludzi na świecie musi żyć w...

więcej Pokaż mimo to

avatar
215
155

Na półkach:

Mam problem z oceną tej książki. Pewnie dlatego, że nie jestem, z racji wieku, jej zamierzonym odbiorcą. "I ty możesz..." jest książką dla dzieci. Od bardzo małych, którym ktoś będzie ją czytał, do czytających samodzielnie i zainteresowanych treścią. Może też być doskonałym narzędziem dla nauczycieli do rozmów o prawach dzieci, bo one są główną osią książki składającej się z krótkich, jednostronicowych opowieści o wyjątkowych dzieciach. Formą książka przypomina "Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek" i może właśnie ta nieoryginalna forma budzi moje opory...
No, nic! Każdy z bohaterów został przepięknie sportretowany przez Nikę Jaworowską i opisany prostym, przystępnym dla dziecka językiem przez Karolinę Grabarczyk, a solidna twarda oprawa zapewni książce długie trwanie. I przede wszystkim, historie małych bohaterów, mogą być rzeczywiście inspirujące, nie tylko dla dzieci. Dorosłym może być nawet trochę wstyd...

Mam problem z oceną tej książki. Pewnie dlatego, że nie jestem, z racji wieku, jej zamierzonym odbiorcą. "I ty możesz..." jest książką dla dzieci. Od bardzo małych, którym ktoś będzie ją czytał, do czytających samodzielnie i zainteresowanych treścią. Może też być doskonałym narzędziem dla nauczycieli do rozmów o prawach dzieci, bo one są główną osią książki składającej się...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

 • Chcę przeczytać
  39
 • Przeczytane
  23
 • Posiadam
  6
 • 2019
  2
 • 2021
  1
 • Na półce J. 2019
  1
 • Wyzwanie LC 2022
  1
 • Popularnonaukowe
  1
 • ⚔️ Wyzwanie LC 2021
  1
 • Teraz czytam
  1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki I ty możesz zmienić świat


Podobne książki

Okładka książki Dzwoneczek Timo Parvela, Pasi Pitkänen
Ocena 8,0
Dzwoneczek Timo Parvela, Pasi ...
Okładka książki Kupa faktów o smrodzie, czyli co i dlaczego ludziom cuchnie, trąci i zalatuje Edward Kay, Mike Shiell
Ocena 9,2
Kupa faktów o ... Edward Kay, Mike Sh...
Okładka książki Felek i Tola i śnieg Thé Tjong-Khing, Sylvia Vanden Heede
Ocena 8,0
Felek i Tola i... Thé Tjong-Khing, Sy...

Przeczytaj także