Operacja Mumia

Okładka książki Operacja Mumia Jørn Lier Horst, Hans Jørgen Sandnes
Okładka książki Operacja Mumia
Jørn Lier HorstHans Jørgen Sandnes Wydawnictwo: Media Rodzina Cykl: Biuro Detektywistyczne nr 2 (tom 12) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Biuro Detektywistyczne nr 2 (tom 12)
Operasjon Mumie
Media Rodzina
2019-02-28
2019-02-28
literatura norweska Katarzyna Tunkiel Hans Jørgen Sandnes opowiadania mali detektywi

Okładka książki Operacja gra pozorów Jørn Lier Horst, Hans Jørgen Sandnes
Operacja gra p... Jørn Lier Horst, Ha...
Okładka książki Ofiary Thomas Enger, Jørn Lier Horst
Ofiary Thomas Enger, Jørn ...
Okładka książki Operacja Burzowa Chmura Jørn Lier Horst, Hans Jørgen Sandnes
Operacja Burzo... Jørn Lier Horst, Ha...
Okładka książki Operacja sprzedawca pierniczków Jørn Lier Horst, Hans Jørgen Sandnes
Operacja sprze... Jørn Lier Horst, Ha...

Okładka książki Operacja Wrak Jørn Lier Horst, Hans Jørgen Sandnes
Operacja Wrak Jørn Lier Horst, Ha...
Okładka książki Skarpetka na tropie, czyli kto ukradł złoty guzik? Justyna Bednarek, Daniel de Latour
Skarpetka na t... Justyna Bednarek, D...
Okładka książki Kosmiczne święta Ingelin Angerborn, Per Gustavsson
Kosmiczne święta Ingelin Angerborn, ...

Pewnego razu syn będąc z tatą w bibliotece przyniósł tą oto książkę. Wraz z synem łykneliśmy ją z zaciekawieniem. Trójka przyjaciół lubiących rozwiązywać zagadki natrafili na nową wystawę w muzeum. Wystawa miała tematykę Egiptu a zasadniczo mumi i jej grobowca. Wraz z pojawieniem się Mumi zaczęły dziać się tajemnicze wypadki. Jednak młodzi dedektywi rozwiewają wszystkie niejasności.

Jest to moja pierwsza styczność z młodymi śledczymi prowadzącymi Biuro detektywistyczne Nr. 2 w Elvestad i powiem wprost - zakochałem się. "Operacja Mumia" jest już dwunasta książką z tej serii, nie licząc dwóch osobnych przygód młodych nastolatków: Tiril oraz Olivera i towarzyszącego im psa Otto. W najnowszej przygodzie muszą oni rozwiązać zagadkę tajemniczej klątwy nawiedzającej lokalne muzeum. Otóż ma ta się odbyć wystawa antyków ze starożytnego Egiptu. Jest nawet prawdziwa mumia i jak się zdaje przywlokła ona ze sobą klątwę. Jednak nasi mali detektywi nie należą do osób przesądnych i szybko natrafiają na wskazówki naprowadzające ich na zawiła sprawę.

Muszę przyznać, że książka zaskoczyła mnie na kilku polach. Po pierwsze zagadka nie jest prowadzona w sposób naiwny. Oczywiście dorosły czytelnik szybko ją rozwiąże, ale też nie od razu. BA! Nawet kilka klasycznych filmowych zagrywek, jak "brak monitoringu" w kluczowych punktach, jest tutaj bardzo sensownie wyjaśnione. Zatem opowieść, mimo masy klasycznych zagrywek, rodem z filmów przygodowych, ma sens, a zagadki są logiczne. W praktyce jest to przepis na idealną grę Point&Click, wykonaną w stylistyce starych filmów animowanych lub udającej komiks. Szkoda, że nikt się jeszcze nie pokusił o taki pomysł, bo w zasadzie materiał jest na wyciągnięcie ręki. Wystarczy popracować troszkę nad całością od strony projektu lokacji oraz samych łamigłówek i nieco rozwinąć scenariusz.

Książka zawiera też sporo informacji, które dla małego dziecka mogą okazać się kopalnią wiedzy o starożytnym Egipcie. Tutaj dodatkowo z pomocą wkracza świetnie wykonany rysunek. Obrazuje on nie tylko opisywane wydarzenia, postacie czy przedmioty, ale również dorzuca garść zagadek. Na końcu książki znajduje się bowiem lista przedmiotów do odnalezienia, oczywiście fabularnie powiązana z tematem całej historii. Zachęca to do ponownego prześledzenia książki i znalezienia ukrytych wskazówek, albo znajdziek. Niektóre z nich są naprawdę solidnie ukryte i mogą stanowić wyzwanie nawet dla dorosłego czytelnika.

Przyznaję, że nie spodziewałem się aż tak pozytywnego zaskoczenia ze strony tej książki. Z chęcią sięgnę po wcześniejsze tomy i przeczytam całość, bowiem seria porusza naprawdę wiele tematów. Wiecie, dla mnie to była taka prostsza i szybsza wersja serialu animowanego "Gdzie się podziała Carmen Sandiego?", z tą różnicą, że tutaj nikt nie kradł na potęgę artefaktów pokroju Sfinksa. Zatem jeśli ktoś lubi kino przygodowe lub detektywistyczne w młodym wydaniu, to "Operacja Mumia" z pewnością od razu przypadnie mu do gustu. Fanów tej serii nawet nie namawiam do zakupu, bo prawdopodobnie już to uczynili :)

Książka ma dużo plusów i jeden ogromny minus:

MINUS:
- bardzo ciężkie dla dorosłego (a co dopiero dziecka) imię głównej bohaterki damskiej - tłumacz się nie popisał. Rozumiem, że chciał być wierny oryginałowi, ale to książka dla dzieci, nie dorosłych więc mogła być fonologiczna podmiana - Tiril na Tril. Przez to w moich oczach cała seria jest skreślona, bo miała to być seria do czytania na głos.

PLUSY:
- fajna fabuła
- dużo kolorowych ilustracji
- podstawowe informacje na temat Starożytnego Egiptu (czym jest mumia, dlaczego koty traktowano dobrze, etc.)
- krótkie rozdziały z dużą czcionką ( w sam raz, dla dziecka, które chce się zachęcić do czytania - klasy 2-3)
- zagadki na koniec książki, które trochę urozmaicają czytanie i zachęcają do powrotu do głównej treści książki

Książka ma dużo plusów i jeden ogromny minus:

MINUS:

Klimat mało świąteczny, ale to książka przyniesiona prze Mikołaja, czyli kolejne przygody Biura Detektywistycznego nr2 Tiril i Olivera znajdujące się na naszej półce. Jørn Lier Horst znów nas porwał, tym razem za sprawą prastarej mumii, klątwy liczącej tysiące lat, i...? Co wspólnego z tym wszystkim mają mali detektywi i Muzeum w Elvestad? My już wiemy. Choć książka nieco różni się od ekranizacji, którą niedawno mieliśmy okazję obejrzeć, to zdecydowanie polecamy i książkę, i film.

Kolejny book tour i tym razem wybór padł na coś z literatury dziecięcej. Książka ma duże litery, więc myślę, że idealnie nadaje się do poznawania przez pociechę liter i nauki czytania. Ja, chociaż jeszcze dzieci nie mam, to przy lekturze bawiłam się świetnie. Fajnym pomysłem i swego rodzaju urozmaiceniem są zagadki na koniec tej historii, aby sprawdzić spostrzegawczość mniejszych i większych czytelników. Z niektórymi miałam problem (aż wstyd się przyznać xD). Polecam dla miłośników śledztw, detektywów i tajemnic.

Chciałabym, żeby moje dzieci pokochały literaturę. Kiedy trafiają w moje ręce takie książki, jak „Operacja Mumia” autorstwa Jorna Liera Horsta z ilustracjami Hansa Jorgena Sandnesa, jestem pewna, że nie będę musiała jakoś bardzo się starać, wystarczy nauczyć je czytać i dać książkę do ręki. Jestem przekonana, że dzieci będą uwielbiały takie historie i tak barwne wydania.
Dzieciaki z „Operacji Mumia” przeżywają niesamowitą przygodę. W muzeum w Elvestad odbędzie się wystawa o starożytnym Egipcie, a jej główną atrakcją mają być mumia i złota maska, którą pośmiertnie zakładano zmarłym władcom. Niestety, za mumią ciągnie się opinia klątwy, zgodnie z którą sprowadza ona nieszczęścia na osoby znajdujące się w pobliżu. Podczas przygotowań do wystawy rzeczywiście dzieją się dziwne rzeczy – najpierw malarz spada z drabiny, która łamie się pod nim. Potem kubeł z farbą spada komuś na głowę, wybucha mały pożar, co chwila zdarzają się jakieś wypadki, przez co ochroniarze z muzeum wpadają w popłoch i nie chcą zostawać z przeklętą mumią sam na sam w nocy.
Nie wszyscy jednak wierzą w klątwę. Zwłaszcza Tiril i Oliver mają wątpliwości, bo odkrywają, że drabina się przewróciła, bo ktoś ją podpiłował, wiadro spadło, bo ktoś pociągnął za przywiązaną do niego cieniutką żyłkę. Inne wypadki też wyglądają na powodowane ludzką ręką, a nie żadnym fatum. Dzieci mają poważne wątpliwości, dlatego z iście sherlockową wnikliwością przyglądają się swoim odkryciom i analizują wydarzenia, wykluczając potencjalnych sprawców. Kto jest winien i jakie pobudki nim kierują? Okazuje się już wkrótce, że ktoś chce ukraść złotą maskę mumii, na szczęści uważni młodzi detektywi uniemożliwiają przestępstwo.
Książka jest przepięknie ilustrowana. Tradycyjne, kolorowe, wesołe rysunki na pewno uprzyjemniają młodemu czytelnikowi poznawanie tej wciągającej historii. Utwór jest polecany dla dzieci, które zaczynają swoją przygodę z samodzielnym czytaniem, wobec czego tekst nie jest długi, napisany odpowiednio dużą czcionką. Krótkie rozdziały również sprzyjają początkującym. Detektywistyczne odkrycia bohaterów są oczywiste, ich analiza przedstawiona w taki sposób, że nie sposób się pogubić. Nie zapominajmy, że jednak jest to książka dla dzieci, treść jest jak najbardziej adekwatna, a poziom skomplikowania uwzględnia niekoniecznie doskonałe umiejętności czytelnicze.
Poza wspaniałą wartością rozrywkową książeczka jest też fajnym źródłem wiedzy o starożytnym Egipcie, zwyczajach pogrzebowych, hieroglifach, wierzeniach, piramidach, odrobinie historii tego potężnego niegdyś królestwa. Być może w niektórych rozwinie zainteresowanie tym egzotycznym i trochę zapomnianym światem, w którym czczono koty i bogów ze zwierzęcymi głowami.
Książka pozwala też czytelnikowi stać się na chwilę detektywem, bo na końcu zawiera kilka zagadek polegających na odnalezieniu na ilustracjach poszczególnych elementów, na przykład posągów kotów. Sprawi, że nasze dzieciaki poćwiczą trochę uważność, a przy okazji wczują się w rolę detektywów, dzięki czemu ich przygoda będzie jeszcze ciekawsza i emocjonująca. Nie sposób nie wspomnieć, że mumia z okładki świeci w ciemności! A ta, której uratowano maskę, uśmiecha się do młodych detektywów, kiedy jeden z ochroniarzy wpada nogą do wiadra i się wywraca. Może jednak ma moc sprawiania, że ludziom przytrafiają się dziwne wypadki? O tym już się nie przekonamy. Podsumowując, „Operacja Mumia” jest fantastyczna i wierzę, że cała seria będzie wspaniałą rozrywką dla młodych czytelników, a dodatkowo znacznie, choć dyskretnie, poszerzy ich wiedzę o świecie.

Operacja mumia to czternasty tom tego cyklu i równie ciekawy jak poprzednie książki, które miałam okazje przeczytać. Tym razem trójka naszych bohaterów musi stawić czoła dziwnym wypadkom, do których do chodzi w czasie przygotowań wystawy o starożytnym Egipicie. Oliver, Titil i ich pies Otto muszą sprawdzić czy powodem tych dziwnych wypadków jest stara mumia, która ma być główną atrakcją wystawy. Podobno ciąży na niej ogromna klątwa, ale czy na pewno? Oliver i Tiril, jak zawsze przeprowadzają rzetelne śledztwo, wykazując się tym samym sprytem, inteligencją oraz pomysłowością.

Plusem tej części są przemycone ciekawostki. Dzięki Operacji Mumia dzieci między innymi dowiedzą się w jaki sposób tworzy się mumie, poznają również hieroglify, które znajduje się na ostatniej stronie tej książki. Poza tym, mumia znajdująca się na okładce świeci w ciemności! Co na pewno zachwyci niejednego małego człowieczka. Dzieci mogą poczuć się małymi detektywami, obserwując poczynania bohaterów książki. Oliver i Tiril są świetni w swoim fachu, a do śledztwa podchodzą poważnie i na najwyższym poziomie. Są pomysłowi, dzięki czemu złapanie złoczyńców nie stanowi dla nich większego problemu. Cała seria bez wątpienia spodoba się maluchom, którym nie straszne zagadki, łamigłówki i szalone przygody. Historie Titil, Oliviera i Otto, są pięknie zilustrowane, a na końcu każdej części znajdują się zagadki. W dodatku ceny książek są bardzo korzystne, więc czego chcieć więcej? ☺️

Wspaniała trójka dziecięcych bohaterów, które tworzą niesamowity i bardzo dociekliwy zespół. Młody Oliver dostrzega to, czego inni nie są w stanie zobaczyć. Jego sposób dedukcji przypomina słynnego detektywa Sherlocka Holmesa. Świetnie wykreowana została także dziewczęca postać - Tiril, specjalistki od komputerów i technologii. A dwójkę dzieciaków wspomaga swoim niezastąpionym psim węchem- Otto. Dzieciaki w bardzo prosty sposób rozwiązują najbardziej zagmatwane zagadki, niezlęknione ciemnością prowadzą nocne obserwacje i zadają niezwykle dociekliwe pytania. Można odnieść wrażenie, że wszystko idzie jak po maśle. Nie ma w tym nic dziwnego wszak należy pamiętać, że po pierwsze jest to książka dla młodszych czytelników, nawet tych, którzy zaczynają swoją przygodę z czytelnictwem. Po drugie autorem historii jest Jørn Lier Horst, były policyjny detektyw, dla którego rabunki, odciski palców, ślady, wielkie zagadki, wierutne kłamstwa i skrzętnie skrywane sekrety były codziennością. Dodam, że obok samej historii śledztwa prowadzonego przez małych detektywów, czytelnik zostanie wtajemniczony w arkany starożytnego świata Egipcjan, m. in. jak powstawały mumie, do czego służyły maski, co składano obok zmarłego w grobowcach, jakie znaczenie miały koty, co to są hieroglify, czy kim byli Ozyrys i Izyda.

więcej na: http://www.bookparadise.pl/2019/04/operacja-mumia-jrn-lier-horst-hans.html

Fabuła kolejnego tomu serii detektywistycznej dla dzieci jest bardzo interesująca, a nowa przygoda Tiril i Olivera wciąga od pierwszych stron. Tym razem w Muzeum w miasteczku Elvestad ma odbyć się wystawa o starożytnym Egipcie. Gwoździem programu będzie prastara mumia. Przygotowania idą pełną parą. Grobowiec jest już prawie gotowy. Genialne dekoracje przywodzą na myśl Egipt sprzed wieków. Wszystko byłoby w porządku, gdyby nie to, że co rusz pracowników przygotowujących wystawę spotykają jakieś przykre sytuacje. A to ktoś spada z drabiny, a to inna osoba dostaje w głowę wiadrem z farbą... Co chwilę zdarzają się takie wypadki, więc nic dziwnego, że wszyscy zaczynają się zastanawiać, czy to przypadkiem nie jest klątwa mumii. Rzecz jasna, wielu w nią w ogóle nie wierzy, ale jednak coś musi w tym być, skoro różnym osobom, mającym styczność z mumią, wciąż przydarza się coś przykrego... Czego dowiedzą się młodzi detektywi? Jak poprowadzą śledztwo, by wykryć sprawcę całego zamieszania?

Bardzo podobało mi się przystępne wyjaśnienie, co to są mumie i jak były przygotowywane do pochówku. Świetnie opisano również legendę mumii, o której bohaterowie dowiedzieli się z broszury zawierającej najważniejsze informacje na temat wystawy. Wiedza została przekazana w takiej formie, że nie było czasu, by się nią znudzić lub poczuć się przytłoczonym nadmiarem informacji.

Tiril i Oliver znów zabrali się do pracy bardzo profesjonalnie. Wykorzystali nakręcony w grobowcu film, plan pomieszczenia i kilka innych wskazówek, dzięki którym przeanalizowali sytuacje przydarzające się poszczególnym pracownikom muzeum. Z przyjemnością śledziłam ich działania, włączając się w śledztwo i wspólnie z dwójką bohaterów poszukując winnego.

Większa czcionka, prosty język i piękne kolorowe ilustracje z pewnością zachęcą do lektury nawet dzieci, które dopiero rozpoczynają przygodę z czytaniem. Mogą czytać wraz z rodzicami lub samodzielnie. Krótkie rozdziały pozwalają podzielić lekturę na kilka etapów. Twarda oprawa chroni papierowe wnętrze, a na wewnętrznej okładce czytelnik znajdzie mapkę miasteczka, które jest miejscem akcji, a także krótkie wyjaśnienie, czym są hieroglify. Nie zabrakło również zadań do wykonania po przeczytaniu historii. Z tą książką młodzi czytelnicy na pewno nie będą się nudzić.

• Dla dzieci
  • Biblioteka