Goniąc czarne jednorożce

biografia, autobiografia, pamiętnik
Agora
2019-02-27
2019-02-27
afryka biznes startupy biografie technologia inwestycje Nigeria

Pozycja zdecydowanie warta polecenia. Autor opowiada w skrócie całe swoje biznesowe życie od pierwszych pieniędzy zarobionych w Polsce, aż po rozwijanie firmy w Nigerii. Chciałbym jednak zwrócić uwagę na to, że choć zdecydowanie polecam tą książkę każdej osobie zainteresowanej biznesem to jest to bardziej książka o przeżyciach autora w biznesie (które są niesamowicie ciekawe!) niż o jakiś ogólnych zasadach biznesowych (chociaż takie także się znajdą). Ale ogólnie zdecydowanie dobra książka!

Historia jest autentyczna i z tego powodu ciekawa. Dobrze to wszystko jest napisane, narrator to błyskotliwy storyteller.

Autobiograficzna opowieść o przedsiębiorcy, który robił karierę najpierw w dziwnych branżach w Polsce (np. branża pogrzebowa), a potem w branży technologicznej w Nigerii. Pozycja napisana bardzo lekko, z humorem (często autoironicznym) i bardzo ciekawie opisująca nie tylko egzotyczne rejony polskiego i nigeryjskiego biznesu, ale też na przykład realia życia w Lagos. Zdecydowanie polecam.

Książka była ze mną przez dłuższy czas, a to dlatego, że słuchałem jej "do obiadu". Jest to autobiografia przedsiębiorcy, który robił biznes w Afryce. Ze względu na obce dla Polaka środowisko, była ona ciekawa, momentami śmieszna, a czasami pouczająca. Były lepsze jak i gorsze momenty, ale generalnie dosyć chętnie do niej wracałem.

Długo leżała na półce a szkoda. Świetna historia, napisana w trochę sensacyjny sposób, trochę megalomański i trochę humorystyczny. Ciekawe ile z tego to jednak nieco naciągana wersja wydarzeń, bo czasami trudno w historie uwierzyć. Cieszę się, że w końcu ściągnąłem ją z półki.

Ogólnie bardzo ciężko jest mi ocenić tę książkę, bo jest bardzo nierówna. Trochę megalomańska. Dobrze się sprawdzało jak audiobook do obiadu :)

Bardzo dobra pozycja.

Oprócz części biograficznej, samego opisu przeżyć i historii głównego bohatera, który niewątpliwie był napisany w zabawny i przystępny dla czytelnika sposób sama książka zawiera w sobie sporo wskazówek, rad i wytycznych dotyczących prowadzenia biznesu, nie tylko w Afryce. Nie bez znaczenia jest to, że poruszany temat jest prawdopodobnie nieznany nawet dla większości osób zainteresowanych przedsiębiorczością i biznesem, z niewiadomych powodów Marek Zmysłowski nie jest osobą, która jest obecna w polskim mainstreamie.

Delikatnym minusem jest skrócenie ostatniego wątku, jest to szczególnie widoczne w zestawieniu z elementami, które były opisane przed samą końcówką książki. Momentami miałem również wrażenie, że autor/bohater próbuje być "fajny" na siłę, ale po obejrzeniu i przeczytaniu paru materiałów z nim odniosłem wrażenie, że nie była to żadna gra.

Bardzo dobra pozycja.

Książkę czyta się jak powieść, jednym tchem, mnóstwo ciekawych historii (raczej podkoloryzowanych, ale przez to ciekawych) o prowadzeniu biznesu a także z życia prywatnego.

Spoko. Taka półbiografia przedsiębiorcy. Pół, bo jeszcze sporo przed autorem :)
Było sporo świeżości przez miejsce akcji - Afryka. Kontynent, który wymaga innego podejścia do wielu rzeczy. Autor ambitny, nastawiony na cel. Wziąłem sporo dla siebie: model ctrl+C, ctrl+V biznesów z miejsc, w których działają w miejsca, w których ich jeszcze nie ma. Przypomniałem sobie, że nie nadaję się do pracy dla innych - że zawsze znajdzie się ktoś, z kim nie dam rady się dogadać.
Lekko napisana, czyta się dobrze.
W końcowej części wyczuwałem chęć rozliczenia się z przeciwnikami, wręcz dogryzienia im. Nabijanie się ze wzrostu, czy higieny... trochę to skwasiło smak całości. Ale w tak niewielkim stopniu, że jeśli pojawi się coś nowego tego autora na pewno sięgnę.

Spoko. Taka półbiografia przedsiębiorcy. Pół, bo jeszcze sporo przed autorem :)

Nie licząc błędów językowych, których niestety jest sporo, to książka napisana elegancko ;) Momentami czułem się jakbym był obok autora. Poleci ktoś coś podobnego, co byłoby równie wciągające? Pozdrawiam