Kup teraz - 10 ofert w cenie od 23.88 zł do 32.97 zł

Plagi królewskie. O zdrowiu i chorobach polskich królów i książąt

Karolina Stojek-Sawicka Wydawnictwo: Bellona powieść historyczna
Bellona
Królowie polscy władcy choroby
powieść historyczna
Królowie polscy władcy choroby

Czytałam opinie i mam odmienną. Książka mi się podobała. Dosyć lekka, przyjemna, mówi o tym, o czym w historii często się zapomina, czyli o tym, że ci wszyscy władcy to byli ludzie. Z przywarami, lękami, chorobami itp itd. Wychowywani przez mamki, z różnymi oczekiwaniami itd. Dla mnie ciekawa, polecam.

Książka grzeszy sporym niechlujstwem w opisie przytaczanych w niej faktów.
Poza tym podejmując się tematów związanych z medycyną warto byłoby zatroszczyć się o konsultację naukową bo potem zdarzają się takie kurioza jak sugestia, że kiłę wywołuje wirus, powodem kamicy jest kwas moczanowy, a malaria to choroba układu pokarmowego spowodowana bakteriami znajdującymi się w...

Ciekawe opracowanie ukazujące sywletki władców Polski i ich żon pod kątem stanu zdrowia, chorób i przyczyn zgonów.
Mimo iż wiele faktów było mi znanych, to z wielkim zainteresowaniem przeczytałam książkę. Napisana jest lekko. Dobrze, szybko się czyta.
Dla lubiących historię to ciekawa lektura.
Polecam !

Odradzam.

Treść:
- temat zasadniczy zajmuje może 5% treści. Więcej dowiemy się o królewskich kochankach i "traumach z dzieciństwa" niż o ich stanie zdrowia;
- irytujące domorosłe psychologizowanie na każdym kroku;
- naiwne hipotezy, mnóstwo gdybologii.

Forma:
- brzydki, potoczny język, co chwila "raczej", "chyba", "jakoś", "pewnie", "strasznie", "komuś coś nie leży",...

Gdyby wszystkie książki do historii w szkole były pisane w ten sposób to byłby to jeden z moich ulubionych przedmiotów, a tak strasznie go nienawidziłam i przyszło mi teraz uzupełniać wiedzę z czystej ciekawości.
Sama książka dobrze napisana, ciekawa, dowiedziałam się z niej takich rzeczy jakich na lekcjach żaden nauczyciel nie mówił. Polecam

Po przeczytaniu "O zdrowiu i chorobach szlachty polskiej" z ciekawością sięgnęłam po kolejną książkę Karoliny Stojek-Sawickiej. "Plagi królewskie" czyta się bardzo szybko, napisana jest całkiem przystępnym, lekkim stylem, obfituje w ciekawostki a bogata bibliografia powinna zainteresować kogoś, kto zainteresował się tematem. Jeśli chcecie wiedzieć na co cierpiał Władysław...

• 2019
  • Historia