Oscary. Sekrety największej nagrody filmowej

Okładka książki Oscary. Sekrety największej nagrody filmowej Katarzyna Czajka-Kominiarczuk
Okładka książki Oscary. Sekrety największej nagrody filmowej
Katarzyna Czajka-Kominiarczuk Wydawnictwo: W.A.B. reportaż
reportaż
W.A.B.
2019-02-13
2019-02-13
literatura polska dokument reportaż Oskary nagroda

Lektura tej książki była przyjemna. Bardzo lubię autorkę i jej podcasty, ale tej książce mam też trochę rzeczy do zarzucenia. Mianowicie w trakcie książki co akapit skaczemy na linii czasu, co osobiście mnie trochę dezorientowało w trakcie czytania. Jednak jedna rzecz, której wybaczyć nie mogę to brak zdjęć opisywanych kreacji w dziale o kostiumach osób pojawiających się na gali! Serio tego brakuje i utrudniło mi to czytanie, bo co chwilę musiałem szukać jak dana kreacja wyglądała i szkoda, że tych zdjęć w książce nie ma. Mimo wszystko uważam samą książkę jako wartą przeczytania, żeby zobaczyć jak sama nagroda, gala i rzeczy z nią powiązane zmieniały się na przestrzeni lat.

Zbliża się gala Oscarów, więc zgodnie z zasadą, że „jak facet powiedział, że przeczyta to powiedział i nie należy mu co rok przypominać” sięgnąłem po lekturę aby z większym zrozumieniem kontemplować to medialne misterium i… w sumie nic się nie zmieniło.
Zdarza mi się słuchać podcasty Zwierza popkulturalnego, czyli autorki książki Katarzyny Czajki-Kominiarczuk, i nawet mi się to podoba. Mam też za sobą wydaną później Seriale. Można byłoby dodać gwiazdkę i byłoby to zgodne z sympatią względem autorki, ale byłoby niezgodne z tym co czuję.
Kompilacja wątków na temat szeroko rozumianych Oscarów z nieco randomowym doborem wątków. Wydaje mi się że zastosowana została zasada „pracy zaliczeniowej” – masz bibliografię i wykorzystujesz wszystko co masz żeby było więcej niekoniecznie zważając na całościową kompilację. Zabrakło mi jakiejś celowości na poziomie posiadania tezy i jej wyjaśniania dokonując własnych interpretacji i uzasadniając ich bibliografią.
We wstępie autorka odwołuje się do ponad 200 pozycji, z których czerpała. Stąd to moje odniesienie do bibliografii i poczucia doboru i wykorzystania wszystkiego co w ręce wpadło.
Zbyt ogólne, zbyt przypadkowe, chociaż całkiem przyzwoicie ubrane w słowa.

Jakie czasy taka i książka o Oscarach. Ma być lekko i przyjemnie, tak pod wychowanego na social mediach czytelnika, dla którego prawie wszystko jest odkrywaniem Ameryki. Jako kinomaniaczka wychowana jeszcze w innej epoce zdecydowanie wolę rzetelną solidność Marka Hendrykowskiego (promowanie książki Zwierza popkulturalnego jako pierwszej polskiej pozycji na ten temat także mojej sympatii do tej pozycji nie zwiększa).

Fajnie się tego słuchało, dużo ciekawostek, które dla kogoś, kto nigdy za bardzo nie interesował się Oscarami, były nieznane i ciekawe.

Od początku istnienia, po dziś dzień (prawie),komentarze i interesujące wnioski dotyczące tej najsłynniejszej nagrody filmowej. Trochę o wpadkach, zależnościach w wygranych i kreacjach. No i Meryl Streep, a raczej o tym, dlaczego jest królową Oscarów.

Momentami trochę chaotyczna, ale myślę, że można ją określić mianem oscarowego niezbędnika.

Nie jestem kinomaniaczką, ale od czasu do czasu lubię obejrzeć coś, przy czym nie zasnę. Moje wybory zależą od wielu rzeczy. Często polegam na poleceniach bliskich mi osób, choć z efektami, a raczej późniejszymi wrażeniami bywa różnie.

Książka "Oscary" leżała na półce od kilku miesięcy zanim po nią sięgnęłam, ale nie żałuję ani jednego rozdziału. Autorka potrafi naprawdę zainteresować tematem - wręcz zaraża entuzjazmem. Nie zmienia to jednak faktu, że do samych Oscarów podchodzi bezkrytycznie. To właśnie jej wrażenia i przemyślenia wydają się szczególnie wartościowe.

Dzięki tej publikacji zanotowałam tytuły kilkunastu filmów, które planuję obejrzeć w najbliższym czasie, co pozwala mi zaklasyfikować pozycję jako inspirującą.

A tak autorka pisze o swoich rodzicach: "Dziękuję im z całego serca, że zrozumieli, jak wielki błąd wychowawczy popełnili, zarażając mnie pasją do filmu, i bez szemrania ponieśli tego konsekwencje."

Co prawda nie mam w zwyczaju zarywać nocy na oglądanie gali oscarowej, a moja opinia o jakości tych nagród systematycznie spada, jednak czasami lubię obejrzeć niektóre z ciekawych momentów i sprawdzam listy nagrodzonych. Jako wielbicielka filmów, z dużym naciskiem na klasykę, musiałam wysłuchać tego audiobooka. Autorka zebrała dużo materiałów i podała w ciekawy sposób najważniejsze informacje, ciekawostki, jak i swoje opinie. Podobało się.

Nie jestem wielką znawczynią kina. Moje zaangażowanie w tym zakresie kończy się na próbie nadążania za nowościami na Netflixie i sporadycznych wyjściach do kina. Lubię jednak ciekawostki i poznawanie różnych światów od kuchni. To właśnie skłoniło mnie do przeczytania książki na temat Oscara - jednej z najpopularniejszych nagród w świecie filmowym. Jaka jest jej historia? Jak organizowana jest gala? Jak dokonuje się wyboru zwycięzców? Katarzyna Czajka-Komuniarczuk odpowiada w swojej książce na te i wiele innych intrygujących pytań.

Choć sporo w niej historii, dat i nazwisk i czasem rzeczywiście niektórych może to znużyć lub wywołać poczucie zagubienia, to przy odpowiedniej dawcę skupienia zbierzemy dzięki temu sporo tytułów filmów, które warto zobaczyć i nazwisk ludzi o których warto poczytać. Autorka prowadzi bloga zwierz popkulturalny, więc w pisaniu o kulturze jest sprawna, a i wie jak zaciekawić czytelnika. W wyważony sposób żongluje twardymi danymi i ciekawostkami. Więcej tu faktów niż opinii, ale dzięki temu książka jest bardzo wiarygodna.

Niektórzy mogą powiedzieć - „heh, jaki to problem napisać książkę w oparciu o ogólnodostępne materiały i dane?”. Uważam jednak, że gdyby było to tak proste, to robiłoby to więcej ludzi. Dryg do zaciekawienia czytelnika ma nie każdy. Oczywiście, nie jestem w stanie jako laik sprawdzić, czy wszystkie przytoczone elementy zgadzają się z rzeczywistością, ale nie zamierzałam się uczyć ich na pamięć ;-) Najbardziej ciekawiły mnie kwestie ogólne, a do przeczytania książki popchnął głód wiedzy i chęć poszerzenia horyzontów.

Czego dowiecie się z książki Katarzyny?

- [ ] Jaka jest historia Oscarów?
- [ ] Czy istnieje przepis na Oscarowy film? Czy jest jakiś element, które je łączy?
- [ ] Jak prowadzone są kampanie promujące filmy ubiegające się o tytuł najlepszego?
- [ ] Jak wygląda angażowanie mniejszości w obsadach filmów nominowanych do nagrody?
- [ ] Czy w światku filmowym istnieją praktyki lobbingowe?
- [ ] Jak gwiazdy ubierały się na czerwony dywan na przestrzeni lat? Kto odebrał nagrodę w koszuli nocnej i dlaczego?
- [ ] Jak gala łączy się z ważnymi kwestiami polityczno-społecznymi?
- [ ] Co najczęściej mówią nagrodzeni podczas odbierania nagrody?
- [ ] Kto był najlepszym konferansjerem na gali, a kto zaliczył totalną wtopę?

To tylko kilka pytań na które odpowiedź znajdziecie w książce „Oscary. Sekrety największej nagrody filmowej”. Oczekiwałam, że ten tytuł mnie wciągnie i tak było. Polecam wszystkim, którym bliskie są różne elementy kultury. Tym, którzy tak jak ja chcą wiedzieć więcej, są głodni wiedzy.

Tak naprawdę to był zbiór ciekawostek, tylko dla osób zajaranych tematem

Tak naprawdę to był zbiór ciekawostek, tylko dla osób zajaranych tematem

Bardzo dobra książka, która poszerza wiedzę o funkcjonowaniu tych najsławniejszych nagród i sensownie wyjaśnia, czemu czasami wygrywają filmy wybitne a czemu niekiedy gnioty.

3.75/5⭐️
Fajne, jak ktoś nie wie za dużo o Oscarach - ja do takich osób się zaliczam i ta książka byla idealnym wprowadzeniem zarówno do świata nagrody, akademii jak i filmu 🫶🏾 Trochę mało tylko tych sekretów :c

3.75/5⭐️

Katarzyna Czajka-Kominiarczuk Oscary. Sekrety największej nagrody filmowej Zobacz więcej