Oscary. Sekrety największej nagrody filmowej

reportaż
W.A.B.
2019-02-13
2019-02-13
literatura polska dokument reportaż Oskary nagroda

Książka jest zbiorem wniosków autorki, odnośnie Oscarów, przez co kierowałabym ten tytuł przede wszystkim do miłośników historii kina. Jest też jednak dużo ciekawostek, więc myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie☺

Autorka dzieli się z czytelnikami swymi spostrzeżeniami na rozmaite tematy związane z tą nagrodą. M.in.:
Po omówieniu zagadnień, które teoretycznie zapewniają filmom Oscary, wydaje uniwersalny przepis na film, ze 100% szansą zdobycia Oscara za najlepszy film😊
Otrzymujemy przegląd manifestacji politycznych i społecznych, które aktorzy popierali na forum gali.
Po głębszej analizie, okazało się, że zwycięskie mowy są okropnie schematyczne i mało kto, swoim wystąpieniem wnosi powiew świeżości
Omówiony jest też proces wybierania nominacji do kategorii najlepszego filmu nieanglojęzycznego, co mnie osobiście zawsze interesowało😁

Podany jest ogrom ciekawostek- bo kto się chociaż raz nie zastanawiał ile kosztuje produkcja statuetki? Czy nagrodzeni mogą sprzedać swoje nagrody i jeśli tak, to za ile? Czy wszyscy nagrodzeni chwalą się nagrodą i eksponują ją w domu?
Czy pominięcie kogoś w zwycięskiej mowie, może przynieść "pecha"?🤔

Mnie najbardziej podobał się rozdział o wpadkach, które miały miejsce na ceremoniach.
Nie mogłam też przejść obojętnie koło tego o kreacjach, gdzie omówiono kształtowanie się mody oscarowej na przestrzeni lat - przybrane to było odwołaniami do konkretnych stylizacji (które z ciekawości wyszukiwałam😉)

Książka jest bardzo rzeczowa, jednak przez to, po pewnym czasie staje lekko przytłaczająca.
Co chwile podawany jest ogrom faktów i przykładów, co powoduje chwilowe przesyty.
Minusem, jest wydanie. Z początku przepiękne, bo ma pozłacany grzbiet. Niestety, podczas czytania, niemal cały się wytarł, przez co nie wygląda to już tak estetycznie😕

Ocena:
6/10

Instagram: @sailing_among_books

Po omówieniu zagadnień, które teoretycznie zapewniają...

CAŁA RECENZJA: https://mira-bell.blogspot.com/2022/03/raczej-drugie-wydanie-oscary-sekrety.html
Oskary czyta się szybko i jest to wciągająca lektura idealna na wieczory. Wydaje się także, że z każdym kolejnym rozdziałem autorka zyskiwała pewną swobodę w pisaniu. Układ treści w początkowych rozdziałach jest nieco sztywny i sztuczny, paralelna budowa kolejnych akapitów nieco irytująca. Szczególnie podrozdział dotyczący idealnego filmu oskarowego jest zaskakująco rozczarowująco napisany. W niektórych fragmentach można się zgubić i nie wiedzieć, co dokładnie autorka chciała przedstawić czy udowodnić. Zazwyczaj lubię bardzo informacyjne książki, ale granica pomiędzy kompendialnym przekazywaniem informacji a rozbudowanym hasłem encyklopedycznym jest cienka. Przy czym to nie jest żaden podręcznik.

Każdego roku miliony osób na całym świecie z zapartym tchem śledzą transmisję z rozdania Oscarów. Ta złota statuetka jest jedną z najbardziej pożądanych nagród w filmowym dorobku aktorek, aktorów, reżyserów, kostiumografów i innych. Dla jednych zdobycie Oscara jest wisienką w aktorskiej karierze. Wieńczy długoletnią działalność. Dla innych staje się odświeżeniem kariery, otwiera drzwi do nowych ról. Jednak może zdarzyć się, że po zdobyciu Oscara kariera zwalnia. W końcu szczyt został osiągnięty. Mimo wszystko wielu aktorów młodszych i starszych marzy, aby na ich półce znalazł się ten złoty chłopiec.

Katarzyna Czajka — Kominiarczuk w swojej książce, przedstawiła kompendium wiedzy o Oscarze. Jest to obfitujące w wiele smaczków dzieło, w którym każdy fan kinematografii, znajdzie coś dla siebie. Autorka operuje bardzo lekkim piórem. Jej reportaż jest bardzo przejrzysty w odbiorze. Niekiedy odnosiłam wrażenie, że autorka napisała książkę w taki sposób, aby czytelnik odnosił wrażenie, że siedzi naprzeciwko autorki, która z zapałem opowiada nam o swoim zainteresowaniu. Autorka w bardzo ciekawy sposób opisała historię powstania Akademii i pierwszą galę wręczenia Oscarów. Z zaciekawieniem zapoznałam się z rozdziałami dotyczącymi przyznawaniem nagród, wybory gospodarza, losów aktorów po zdobyciu statuetki oraz w jaki sposób gwiazdy przygotowują się do wejścia na czerwony dywan. Nieco mnie interesowały mnie rozdziały dotyczące, np. filmu animowanego, ale to był jeden mały wyjątek.

"Oscary. Sekrety największej nagrody filmowej" to kompendium wiedzy zarówno dla osoby, interesującej się coroczną galą, jak i również dla laika, dla którego jest to pierwsze zetknięcie z tą nagrodą. Osobiście czuje się bardzo usatysfakcjonowana. Lektura spełniała wszystkie moje oczekiwania i dowiedziałam się wielu ciekawych faktów, o których nie miałam pojęcia. To, co mnie mocno zaskoczyło, jak bardzo wewnętrzna polityka wielkich koncernów filmowych, wpływa na zdobycie Oscara. Jednak wszędzie można zaobserwować, że im większy marketing, tym większa szansa, że właśnie dany produkt wyróżni się większą sprzedażą.

Reportaż Pani Katarzyny jest lekki i bardzo przyjemny w odbiorze. Pełno tutaj ciekawostek, o których w innych przypadku nie miałabym pojęcia. Lektura to też dobra okazja do zanotowania kilku tytułów filmów, które wcześniej przeoczyłam. Jeżeli szukacie odskoczni, od książek, które czytanie najczęściej, polecam sięgnąć po reportaż o Oscarach. Już niebawem kolejne rozdanie tej prestiżowej nagrody i może będzie to okazja do spojrzenia na całą otoczkę z zupełnie innej strony.

Lekka, przyjemna w lekturze, ciekawa i treściwa podróż po Oskarach, ich historii, podstawowych mechanikach rządzących nominacjami i głosowaniem w Akademii, przekroju mów dziękczynnych, kreacji itd. Oprócz tego autorka dzieli się swoimi obserwacjami i przemyśleniami na temat nagród nietypowych, opisuje przyczyny dla których Oskar za nominację zwykle wręczany jest Disneyowi lub Pixarowi, podaje pod dyskusję cel powstania i sens istnienia kategorii muzycznych, a także omawia aspekt reprezentacji wśród osób nominowanych i nagrodzonych. Nie chodzi tu jednak wyłącznie o osoby czarnoskóre, ale przede wszystkim o amerykańskich Latynosów, rdzennych Amerykanów czy osoby niepełnosprawne. Jeśli odezwałby się ktoś, że to "lewackie pierniczenie", to tacy ignoranci nie mają o co się martwić - tematyce tej poświęcony jest tylko jeden rozdział, choć i tak argumenty w nim przedstawione (zwłaszcza to, jak istotne jest zwiększenie roli kobiet w roli reżyserek czy producentek) są merytoryczne oraz podane w wyważony, nienachalny sposób.
Jeśli miałbym na coś zwrócić uwagę, to na niezbyt dokładną redakcję w paru miejscach, gdzie np. jedna cyfra pojawia się dwukrotnie, raz w zapisie numerycznym, a zaraz obok słownie, np. "12 dwanaście". Takich korektorskich wpadek jest tu kilka i nie przeszkadzają w czytaniu, ale musiałem o tym wspomnieć.
Jeśli ktoś poszukuje ciekawego, rzetelnego przeglądu oskarowego, tutaj znajdzie wszystko, co jest potrzebne, a przy tym na pewno wzbogaci listę filmów do obejrzenia o przynajmniej kilka tytułów.

Znalazłam kilka ciekawostek ale ogólnie było to chaotyczne i do przeczytania ostatnich rozdziałów już się zmuszałam.

Brawa dla autorki za rzetelność i podjęcie się tematu, o którym z roku na rok bywa coraz głośniej. Dla kinomanów, prawdzwiwych wielbicieli kina, pozycja obowiązkowa!

"Oscary..." to bardzo interesujący zbiór informacji i ciekawostek na temat najważniejszej (no właśnie, czy aby na pewno?) nagrody filmowej. Uwielbiam kino, a sama nagroda wzbudza we mnie raz większe, a raz mniejsze zainteresowanie. Do tej pory nie miałam o niej jakiejś dużej wiedzy, nie znałam mechanizmów jej przyznawania, nie wiedziałam, jak dokładnie działa Akademia. Po przeczytaniu "Oscarów" Katarzyny Czajki-Kominiarczuk (znanej w sieci jako Zwierz Popkulturalny) moja wiedza na temat tej nagrody znacznie się poszerzyła, a lektura sprawiła, że 1. mam pokaźną listę filmów do nadrobienia, 2. mam ochotę, żeby dowiedzieć się jeszcze więcej.
Polecam wszystkim miłośnikom kina, którzy o Oscarach niekoniecznie dużo wiedzą.

Ta książka to nieco brutalne zderzenie z rzeczywistością dla kogoś, kto był przekonany, że ten oscary dostają po prostu najlepsi. Publikacja pokazuje, jak bardzo branża filmowa w Hollywood wypchana jest układami i polityką. Zdradza wiele ciekawostek o najpopularniejszym na świecie konkursie filmowym. Mnie się podobała.

Czytając tę książkę czułam się tak, jakbym czytałam najdłuższy z możliwych wpisów w Wikipedii. Przede wszystkim brakuje tu historii i anegdot. Jest za to wyliczanka dat, tytułów i nazwisk. Jedynie kilka rozdziałów na początku i na końcu książki się broni. Temat z potencjałem, niestety - niewykorzystanym.

Nie wierze, ze ktos moglby napisac rzeczowa i prawdziwa ksiazke o tych kontrowersyjnych nagrodach. Zlota statuetke dostaja np filmy ktore najlepiej potrafia zakamuflowac postacie przejawiajace niemoralne systemy zachowan. Przyklad?
Forrest Gump dostal 6 Oscarow ale malo kto sie zorientowal ze wszystkie najwazniejsze kobiety w zyciu glownego bohatera to mowiac delikatnie kobiety lekkich obyczajow. Matka na poczatku filmu w zamian za korzysci z lekarzem. Dziewczyna w ktorej jest zakochany ciagle zmienia facetow.
Wiecej przykladow? Przeminelo z Wiatrem itp.

W jakich kategoriach na prawde sa przyznawane te oscary ta ksiazka raczej wam nie powie bo szary kowalski by zwariowal czytajac to i by porownal do teorii spiskowej plaskiej ziemii ale trzeba miec na uwadze jedna rzecz. Fikcja musi byc prawdopodobna q prawda wcale nie musi.

Katarzyna Czajka-Kominiarczuk Oscary. Sekrety największej nagrody filmowej Zobacz więcej