Wybór poezji

Wydawnictwo Literackie
1998-01-01
1998-01-01

Okładka książki Listy 1947-1976 Jerzy Giedroyć, Józef Wittlin
Listy 1947-1976 Jerzy Giedroyć, Józ...
Okładka książki Listy 1944-1976 Tymon Terlecki, Józef Wittlin
Listy 1944-1976 Tymon Terlecki, Józ...

Zaznaczam, że opinia moja dotyczy tylko "Hymnów".
Nie wszystkie mi się podobały - jeśli można tak powiedzieć o tego typu twórczości - jednakowo; największe wrażenie zrobiły na mnie te o charakterze pacyfistycznym: "Grzebanie wroga" i "Pochwała miecza". Ciekawie też eksponuje pisarz sprawy codzienności w "Hymnie o łyżce zupy" (bo tak ważna jest ona dla cierpiącego żołnierza) i "Matka żegna jedynaka" (wyrażenie prawdziwego, matczynego uczucia razem z jego prozaicznymi przejawami - szycie pończoch itd.). O samotności świetnie mówi "Tęsknota za przyjacielem" ("Daremnie błąkam się i pukam od serc do serc. A po kościołach wisi nagi Jezus i z zimna drży). "Trwoga przed śmiercią" ciekawie wymusza wprost na Bogu... istnienie. Ogólnie: nie wszystkie teksty były dla mnie jednakowo dobre, ale te, które były - warte są uwagi nie tylko historyka literatury.

Zaznaczam, że opinia moja dotyczy tylko "Hymnów".

Dodaj cytat z książki Wybór poezji