Ina Benita. Za wcześnie na śmierć

Okładka książki Ina Benita. Za wcześnie na śmierć
Piotr Gacek Wydawnictwo: Krytyka Polityczna Seria: Seria Biograficzna [Krytyka Polityczna] biografia, autobiografia, pamiętnik
biografia, autobiografia, pamiętnik
Seria Biograficzna [Krytyka Polityczna]
Krytyka Polityczna
2018-11-09
2018-11-09
Ina Benita biografia aktorka kino kabaret teatr przedwojnie XX wiek polskie kino przedwojenne II RP film polski

Okładka książki Stare Kino nr 4-6/2018 Piotr Gacek, Olga Gaertner, Michał Pieńkowski, Grzegorz Rogowski, Mirela Tomczyk
Ocena 0,0
Stare Kino nr ... Piotr Gacek, Olga G...

Ina Benita - aktorka zapomniana. Zapomniana na własne życzenie. Obecnie nie ma powtórek filmów, kabaretów czy musicali z jej udziałem więc trudno czytać opisy jej ról oraz dokonań artystycznych w produkcjach, których się nigdy nie oglądało, bo od mniej więcej 30 lat nie są nigdzie dostępne.
Książka to taki spis jej wszystkich ról, które zawsze były doskonałe, a według Autora, Ina zawsze we wszystkim była najlepsza. Negatywne recenzje, to zdaniem twórcy książki zawiść i brak elementarnej wiedzy recenzenta.......
Najsłabszą częścią książki jest zakończenie. Najpierw autor wysuwa jedną teorię, a potem znienacka twierdzi coś zupełnie przeciwnego. Co więcej przedstawia dowody i wypowiedzi osób, które tę przeciwną teorię potwierdzają, po co więc to zamieszanie?
Książka dla osób, które wiedzą kim była Ina Benita i chcą uszeregować wiedzę na temat jej ról. Tacy, którzy szukają tu Iny Benity - kobiety, żony i matki, człowieka - mogą się rozczarować. Autor wspomina na ten temat bardzo niewiele, wręcz mimochodem. Tak jakby postawił sobie za cel wystawienie pomnika osobie dawno zapomnianej, którą trochę nieudolnie próbuje wskrzesić.
Ostatnio powstała jeszcze inna książka o Benicie, po którą być może sięgnę jeśli będzie rozwijała te wątki życia aktorki, które Piotr Gacek pominął. Sądzę jednak, że jeśli twórczość tej artystki nie będzie przypominana kolejna książka o niej nie przywróci jej należnego miejsca w artystycznym świecie. Chętnie przeczytałabym dobrze udokumentowany reportaż o jej całym życiu, także tym powojennym, zamiast kolejnej porcji domysłów i spekulacji.

Niezwykła historia życia Iny Benity!
Niesamowite jest jak mało znana jest nasza główna gwiazda kina przedwojennego. Nie-do-wiary!
Książka jest skarbem dla teatrologów - dowiadujemy się co było na afiszu rok po roku, poznajemy adresy teatrów, teatrzyków, kabaretów.
Bardzo dobrze udokumentowane i usystematyzowane.
Teksty, słowa piosenek, a nawet scenariusz filmu autorstwa Iny.

Aż trudno uwierzyć, że te wszystkie związki uczuciowe, filmy, małżeństwa, bale oraz doświadczenia wojenne (z zaskakującym, nie opisanym w książce zakończeniem) składają się na życie jednej osoby!!

Niezwykła historia życia Iny Benity!
Bardzo dobrze udokumentowane i usystematyzowane.
Teksty, słowa piosenek, a nawet scenariusz filmu autorstwa...

Na półkach: , , , ,

Ciekawa biografia zapomnianej przez lata gwiazdy międzywojennego kina. Pewnym mankamentem jest dla mnie fakt, że aktorkę opisano jedynie przez pryzmat pracy zawodowej. Mało dowiadujemy się o jej życiu prywatnym - są to raczej suche fakty (z tym się rozstała, z tym się związała). Wielka szkoda też, że książka wyszła, zanim rozwiązała się zagadka powojennych losów Iny. To byłby finał!

Słabo, słabo, słabo.
Jeśli chciałabym dowiedzieć się, w jakich filmach po kolei grała Benita - odpaliłabym internet. O jej życiu prywatnym - bardzo mało. A jeśli już, to słodziutko, milutko, mdło.
Da się wyczuć fascynację autora bohaterką, przez co brakuje wnikliwości i obiektywnego spojrzenia.

Słabo, słabo, słabo.

Ta książka robi się ciekawa dopiero z wybuchem wojny, czyli w okolicy strony dwusetnej i tylko na chwilę, jak zajawka jakaś, by smaku narobić, bo potem Ina Benita zniknęła, ślad po niej zaginął i autor jej nie szuka.
Napisana słabo. Nie wiem czy dla kilku ciekawych informacji, warto spędzać z nią czas. Umiarkowanie. Choć brak mi przekonania, by jednoznacznie odpowiedzieć: nie.

Książka bardziej traktuje o przedwojennym kinie (streszczenia filmów, recenzje) niż o samej bohaterce, ale czyta się szybko i z zainteresowaniem (zwłaszcza wspomnienia osób,które Inę znały). Duży plus za obiektywizm w przedstawieniu losów artystów w czasie wojny i ich działalności w tak zwanych teatrach jawnych.

Lekko i miło.

Lekko i miło.

Pośpieszyli się z wydaniem książki. Parę miesięcy później dostaliby wspaniałe zakończenie tej historii.

Książka ciekawa, ale raczej dla kogoś kto intetesuje się przedwojennym kinem. Mnie bardziej interesowało życie gwiazd w międzywojennej Warszawie, ten niepowtarzalny kllimat. Po za tym, jak już pisano w którejś opinii, brakuje powojennych losow Iny.

Postać Iny Benity wreszcie się doczekała biografii książkowej. Czekałem na tę książkę długo i.. niepotrzebnie... Nie dobrnąłem nawet do połowy. Nudna i narracja autora nie przypadła mi do gustu..

Dodaj cytat z książki Ina Benita. Za wcześnie na śmierć