Ina Benita. Za wcześnie na śmierć

biografia, autobiografia, pamiętnik
2018-11-09
Seria Biograficzna [Krytyka Polityczna]
Ina Benita biografia aktorka kino kabaret teatr przedwojnie XX wiek polskie kino przedwojenne II RP film polski

Niezwykła historia życia Iny Benity!
Niesamowite jest jak mało znana jest nasza główna gwiazda kina przedwojennego. Nie-do-wiary!
Książka jest skarbem dla teatrologów - dowiadujemy się co było na afiszu rok po roku, poznajemy adresy teatrów, teatrzyków, kabaretów.
Bardzo dobrze udokumentowane i usystematyzowane.
Teksty, słowa piosenek, a nawet scenariusz filmu autorstwa...

Na półkach: , , , ,

Ciekawa biografia zapomnianej przez lata gwiazdy międzywojennego kina. Pewnym mankamentem jest dla mnie fakt, że aktorkę opisano jedynie przez pryzmat pracy zawodowej. Mało dowiadujemy się o jej życiu prywatnym - są to raczej suche fakty (z tym się rozstała, z tym się związała). Wielka szkoda też, że książka wyszła, zanim rozwiązała się zagadka powojennych losów Iny. To...

Słabo, słabo, słabo.
Jeśli chciałabym dowiedzieć się, w jakich filmach po kolei grała Benita - odpaliłabym internet. O jej życiu prywatnym - bardzo mało. A jeśli już, to słodziutko, milutko, mdło.
Da się wyczuć fascynację autora bohaterką, przez co brakuje wnikliwości i obiektywnego spojrzenia.

Ta książka robi się ciekawa dopiero z wybuchem wojny, czyli w okolicy strony dwusetnej i tylko na chwilę, jak zajawka jakaś, by smaku narobić, bo potem Ina Benita zniknęła, ślad po niej zaginął i autor jej nie szuka.
Napisana słabo. Nie wiem czy dla kilku ciekawych informacji, warto spędzać z nią czas. Umiarkowanie. Choć brak mi przekonania, by jednoznacznie odpowiedzieć: nie.

Książka ciekawa, ale raczej dla kogoś kto intetesuje się przedwojennym kinem. Mnie bardziej interesowało życie gwiazd w międzywojennej Warszawie, ten niepowtarzalny kllimat. Po za tym, jak już pisano w którejś opinii, brakuje powojennych losow Iny.

Pośpieszyli się z wydaniem książki. Parę miesięcy później dostaliby wspaniałe zakończenie tej historii.

Lekko i miło.

Książka bardziej traktuje o przedwojennym kinie (streszczenia filmów, recenzje) niż o samej bohaterce, ale czyta się szybko i z zainteresowaniem (zwłaszcza wspomnienia osób,które Inę znały). Duży plus za obiektywizm w przedstawieniu losów artystów w czasie wojny i ich działalności w tak zwanych teatrach jawnych.

Ciekawa książka dla miłośników kina międzywojennego. Piotr Gacek przybliża losy jednej z bardziej charakterystycznych aktorek tamtych czasów - Iny Benity. Do dzisiaj zachowało się wiele jej filmów, w których zachwyca talentem i urodą. Dużym plusem książki są liczne zdjęcia Iny z filmów, czasopism i przedstawień teatralnych (szkoda jednak, że niektórych nie da się w całości...

Nie wiem, skąd to się wzięło, ale przedwojenne kino lubię odkąd tylko pamiętam. Z wielką przyjemnością oglądam komedie "Piętro wyżej", "Dwie Joasie", "Zapomniana melodia". Nazwiska takie jak Żabczyński, Brodniewicz, Smosarska czy Benita są dla mnie oczywiste. Cieszę się, że powoli (dlaczego tak powoli?) powraca pamięć o tamtych aktorach, którzy tak naprawdę z dnia na dzień,...

Dyskusje

• 2019