Bradl tom 3

Okładka książki Bradl tom 3 Marek Oleksicki, Tobiasz Piątkowski
Okładka książki Bradl tom 3
Marek OleksickiTobiasz Piątkowski Wydawnictwo: Egmont Polska, Muzeum Powstania Warszawskiego Cykl: Bradl (tom 3) komiksy
72 str. 1 godz. 12 min.
Kategoria:
komiksy
Cykl:
Bradl (tom 3)
Tytuł oryginału:
Bradl
Wydawnictwo:
Egmont Polska, Muzeum Powstania Warszawskiego
Data wydania:
2018-09-19
Data 1. wyd. pol.:
2018-09-19
Liczba stron:
72
Czas czytania
1 godz. 12 min.
Język:
polski
ISBN:
9788328135222
Tagi:
komiks powstanie warszawskie
Średnia ocen

6,8 6,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Bradl. Cykl II Marek Oleksicki, Tobiasz Piątkowski
Ocena 7,0
Bradl. Cykl II Marek Oleksicki, To...
Okładka książki Ekspozytura „Rygor”. Zapalić „Pochodnię” Marek Oleksicki, Tobiasz Piątkowski
Ocena 5,9
Ekspozytura „R... Marek Oleksicki, To...
Okładka książki Ekspozytura „Rygor”. Goście hotelu Arago Marek Oleksicki, Tobiasz Piątkowski
Ocena 6,1
Ekspozytura „R... Marek Oleksicki, To...
Okładka książki Bradl tom 5 Marek Oleksicki, Tobiasz Piątkowski
Ocena 6,5
Bradl tom 5 Marek Oleksicki, To...

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Śmierć Stalina Fabien Nury, Thierry Robin
Ocena 7,2
Śmierć Stalina Fabien Nury, Thierr...
Okładka książki Skalp: Tom czwarty Jason Aaron, R. M. Guéra
Ocena 8,2
Skalp: Tom czw... Jason Aaron, R. M. ...
Okładka książki Osiedle Swoboda 2 Michał Śledziński, Bartek Ślesiński
Ocena 6,6
Osiedle Swoboda 2 Michał Śledziński,&...
Okładka książki Ludzie północy. Tom 3. Saga europejska Riccardo Burchielli, Brian Wood
Ocena 7,1
Ludzie północy... Riccardo Burchielli...
Okładka książki 100 Naboi - Tom 2 Brian Azzarello, Eduardo Risso
Ocena 7,7
100 Naboi - Tom 2 Brian Azzarello, Ed...
Okładka książki Zabij albo zgiń. Tom czwarty Elisabeth Breitweiser, Ed Brubaker, Sean Phillips
Ocena 7,9
Zabij albo zgi... Elisabeth Breitweis...

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
38 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
2845
799

Na półkach: , ,

𝗭𝗕𝗥𝗢𝗗𝗡𝗜𝗖𝗭𝗘 𝗣𝗟𝗔𝗡𝗬 𝗪𝗜𝗘𝗟𝗞𝗜𝗖𝗛 𝗣𝗔Ń𝗦𝗧𝗪 𝗪𝗬𝗪𝗢Ł𝗨𝗝Ą 𝗪𝗜𝗘𝗟𝗞𝗜𝗘 𝗘𝗠𝗢𝗖𝗝𝗘 !
Sekrety z przeszłości wychodzą na światło dzienne.
Koniecznie musisz sięgnąć po ten komiks, żeby dowiedzieć się co spotka Zygmunta i z czym musiał się tym razem zmierzyć.
𝗣𝗢𝗡𝗢𝗪𝗡𝗜𝗘 𝗭𝗗𝗘𝗖𝗬𝗗𝗢𝗪𝗔𝗡𝗜𝗘 𝗣𝗢𝗟𝗘𝗖𝗔𝗠 !

𝗭𝗕𝗥𝗢𝗗𝗡𝗜𝗖𝗭𝗘 𝗣𝗟𝗔𝗡𝗬 𝗪𝗜𝗘𝗟𝗞𝗜𝗖𝗛 𝗣𝗔Ń𝗦𝗧𝗪 𝗪𝗬𝗪𝗢Ł𝗨𝗝Ą 𝗪𝗜𝗘𝗟𝗞𝗜𝗘 𝗘𝗠𝗢𝗖𝗝𝗘 !
Sekrety z przeszłości wychodzą na światło dzienne.
Koniecznie musisz sięgnąć po ten komiks, żeby dowiedzieć się co spotka Zygmunta i z czym musiał się tym razem zmierzyć.
𝗣𝗢𝗡𝗢𝗪𝗡𝗜𝗘 𝗭𝗗𝗘𝗖𝗬𝗗𝗢𝗪𝗔𝗡𝗜𝗘 𝗣𝗢𝗟𝗘𝗖𝗔𝗠 !

Pokaż mimo to

avatar
69
69

Na półkach: ,

Tom 3 oceniam jak na razie za najlepszy, a to ze względu przede wszystkim na „Qui pro quo” oraz na przybliżenie postaci Stefana Witkowskiego w pierwszej opowieści.

Tom 3 oceniam jak na razie za najlepszy, a to ze względu przede wszystkim na „Qui pro quo” oraz na przybliżenie postaci Stefana Witkowskiego w pierwszej opowieści.

Pokaż mimo to

avatar
1178
1146

Na półkach:

Seria "Bradl" jest chyba najlepszą polską szpiegowską serią, z jaką miałem styczność od lat. Genialny rysunek, bogaty wstęp historyczny, przedstawiający postacie oraz wydarzenia, a na deser bardzo dynamiczny scenariusz. Komiks opisuje losy, choć w nieco Hollywoodzkim stylu, jednego z naszych najlepszych szpiegów i inżynierów - Kazimierza Leski, kryptonim "Bradl". Przynajmniej był to jeden z jego kryptonimów. W trzecim tomie dr Władysław Bułhak przygotowała bardzo obszerny wstęp przybliżający czytelnikowi tą postać. Przyznaję, że miał niezwykłe i nieco zwariowane życie, ale też żył w szalonych czasach. Niemniej zastanawiałem się ciągle, czemu na okładce trzeciego albumu jest świnia. Szczerze, odpowiedź jest dość zabawna :)

Album zawiera niejako dwa zeszyty, każdy dotyczący innej sprawy. To w drugiej napotykamy wieprzka i przyznaję, ze ta opowieść jest o wiele, wiele ciekawsza. Głównie ze względu na swój zwariowany, wręcz filmowy, klimat. Niemniej to się wydarzyło, a podczas II Wojny Światowej działy się czasem tak absurdalne akcje, że można o tym jeszcze nakręcić nie jeden film. Tu jest podobnie. Wiecie - kasa, arystokracja oraz pewien bardzo ambitny urzędnik niemiecki, który dał się wyprowadzić w pole. Natomiast pierwsza historia, będąca konsekwencją wydarzeń z poprzedniego albumu, jest bardzo ważna, jeśli idzie o jej aspekt historyczny, choć już aż tak nie przykuwa uwagi. Przynajmniej tak było w moim wypadku.

Główną winę ponosi tutaj zbytnia skakanka w czasie, pomiędzy wydarzeniami z Genewy z 1937 roku, a Warszawą 1940 roku. W pewnym momencie zaczęło mnie to męczyć, bo miałem jedną stronę 37 i jedną 40 i tak przez kilka kartek. Wolałbym trochę inną konstrukcję, bardziej stonowaną. Tak naprawdę szkoda, że całość skończyła się w najciekawszym momencie, bo wydaje mi się, że jest tam jeszcze sporo do opowiedzenia. Choć być może autorzy trzymają to na późniejsze albumy. Czas pokaże.

Od strony graficznej to nadal perełka. Rysunki Marka Olesickiego są rewelacyjne, klimatyczne i spokojnie mogą, przynajmniej dla mnie, konkurować z niejednymi pracami zza oceanu. Do tego fenomenalna kolorystyka i umiejętne przedstawienie tego w kadrach, sprawia że czuć dynamizm opowiadanej historii. Czasami wręcz wygląda to jak komiks robiony na podstawie filmu. Takiego dobrego filmu, z większym budżetem. Zatem jeśli ktoś dotąd nie miał do czynienia z serią "Bradl", a jest ciekaw jak wyglądała walka z okupantem niemieckim w Warszawie, to naprawdę warto się zainteresować.

Seria "Bradl" jest chyba najlepszą polską szpiegowską serią, z jaką miałem styczność od lat. Genialny rysunek, bogaty wstęp historyczny, przedstawiający postacie oraz wydarzenia, a na deser bardzo dynamiczny scenariusz. Komiks opisuje losy, choć w nieco Hollywoodzkim stylu, jednego z naszych najlepszych szpiegów i inżynierów - Kazimierza Leski, kryptonim "Bradl"....

więcej Pokaż mimo to

avatar
2343
2340

Na półkach: , ,

W tym tomie przedmowa przybliży nam postać głównego bohatera. Poznamy dość szczegółową i uporządkowaną biografię. Dzięki temu historie opowiedziane w komiksach nabiorą spójności, a może nawet sensu. W tym tomie Leon Juchniewicz, a właściwie Kazimierz Leski wykaże się zarówno niesubordynacją, jak i pomysłowością. W brawurowy sposób pozyska pieniądze na funkcjonowanie Muszkieterów, czyli podziemnej organizacji, do której przynależał. Jednocześnie jednak sprawi, że jego współpracownicy stracą do niego zaufanie i będą się zastanawiać, co dalej z nim zrobić. Jak potoczą się dalsze losy tego nietuzinkowego człowieka? Wiemy z lektury wstępu, lecz i tak chętnie sięgnę po kolejny tom komiksu. Co i wam sugeruję zrobić. Nie będziecie żałować.

W tym tomie przedmowa przybliży nam postać głównego bohatera. Poznamy dość szczegółową i uporządkowaną biografię. Dzięki temu historie opowiedziane w komiksach nabiorą spójności, a może nawet sensu. W tym tomie Leon Juchniewicz, a właściwie Kazimierz Leski wykaże się zarówno niesubordynacją, jak i pomysłowością. W brawurowy sposób pozyska pieniądze na funkcjonowanie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1953
1384

Na półkach: ,

Wbrew temu co sugerował poprzedni tom jednak nie dochodzi do zmiany scenografii, a zamiast tego fabuła przeskakuje do przodu o pewien przedział czasu. Czy to oznacza, że komiks staje się powtarzalny?

Pierwsza historia w tomie czyli „Porando-Kaiko” skupia się na postaci wynalazcy Stefana Witkowskiego. Ukazana jest jego przedwojenna i obecna działalność. Równocześnie Bradl werbuje nową osobę do ruchu oporu.

Bardzo podobało mi się, że chociaż na chwilę odstawiono tytułowego bohatera na boczne tory. Dzięki historii Stefana Witkowskiego można zobaczyć jak wówczas rozwijał się ówczesny przemysł motoryzacyjny. Z kolei sam Witkowski przedstawiony jest jako geniusz, który na dodatek bez problemu pokonuje większość bandytów. Zdaje sobie, że taki wizerunek tej postaci jest przesadzony, ale robi wrażenie.

Trochę nużył mnie wątek Bradla i wprowadzania kolejnej osoby do działalności podziemnej. Wykorzystane są tu bardzo oklepane motywy. Na szczęście finał historyjki rekompensuje wcześniejszą schematyczność.

Druga opowieść czyli „Quid pro quo” zaczyna się od głównego bohatera pijącego razem z nazistami i... świnią kręcącą się po mieszkaniu. Dopiero wraz z rozwojem fabuły okazuje się co doprowadziło do tych zdarzeń.

Jest to chyba najbardziej pomysłowa historia do tej pory opowiedziana w serii. Bohater realizuje kolejne przemyślane etapy planu, które na pozór wydają się dosyć dziwne. Może wzbudzić podziw jak to wszystko zostaje zrealizowane. Na dodatek często nie sposób się nie uśmiechnąć widząc groteskowość pewnych zdarzeń i czytając trafne komentarze tytułowego bohatera.

Rysunki Marka Oleksickiego w tym zeszycie wydają mi się trochę mniej staranne niż zazwyczaj. Widać, że niektóre postacie są narysowane w niedopracowany sposób, chociaż w dalszym ciągu anatomicznie jest bardo dobrze.

Odnoszę wrażenie, że tym razem również autorzy poczuli się trochę zmęczeni dotychczasową fabułą i tym razem przedstawili trochę coś innego. Bardzo podobała mi się taka odmiana, chociaż nie udało się uniknąć popadania w pewne schematy.

Wbrew temu co sugerował poprzedni tom jednak nie dochodzi do zmiany scenografii, a zamiast tego fabuła przeskakuje do przodu o pewien przedział czasu. Czy to oznacza, że komiks staje się powtarzalny?

Pierwsza historia w tomie czyli „Porando-Kaiko” skupia się na postaci wynalazcy Stefana Witkowskiego. Ukazana jest jego przedwojenna i obecna działalność. Równocześnie Bradl...

więcej Pokaż mimo to

avatar
204
111

Na półkach:

Trzeci tom o przygodach Kazimierza Leskiego należy uznać za równie udany jak dwa poprzednie. Opowiada on o innych epizodach z życia Bradla. Pod względem graficznym można śmiało powiedzieć, że prezentuje on najwyższy poziom. Niemniej sama opowieść, zwłaszcza na początku wydawała mi się czasami niezrozumiała ze względu na pewne przeskoki czasowe. Mimo tego uważam, że komiks wart jest polecenia.

Trzeci tom o przygodach Kazimierza Leskiego należy uznać za równie udany jak dwa poprzednie. Opowiada on o innych epizodach z życia Bradla. Pod względem graficznym można śmiało powiedzieć, że prezentuje on najwyższy poziom. Niemniej sama opowieść, zwłaszcza na początku wydawała mi się czasami niezrozumiała ze względu na pewne przeskoki czasowe. Mimo tego uważam, że komiks...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1270
1001

Na półkach: ,

Karty polskiej historii są naprawdę fascynujące. Dzieje naszego narodu obfitują w wydarzenia zarówno dramatyczne, kiedy los całego narodu wisiał na włosku, jak i budujące, gdy świadomość narodowa tryumfowała, a Polacy stawali do walki o własną przyszłość. Okresem łączącym te dwie cechy są lata drugiej wojny światowej, kiedy kraj był okupowany przez niemieckiego agresora, co jednak nie było w stanie zdusić tożsamości mieszkańców kraju nad Wisłą. Właśnie w okupowanej Warszawie toczy się akcja „Bradla”, komiksu niezwykłego, który prezentuje tamte wydarzenia bez nieznośnego dydaktyzmu, zamiast tego, na modłę amerykańską, kładąc duży nacisk na atrakcyjną formę.

Podobnie jak w przypadku dwóch pierwszych tomów, tak w i w tym mamy do czynienia z dwoma epizodami z życia tytułowego bohatera. Kazimierz Leski poznaje innych uczestników konspiracji, jednak w rządzonym przez Niemców mieście trzeba być niezwykle ostrożnym, bo jeden pochopny krok może narazić na szwank całą organizację. Ponadto szpieg angażuje się w sprawę zorganizowania funduszy dla Muszkieterów, podziemnej jednostki oporu. Intryga, w której bierze udział, i której jest pomysłodawcą, może przynieść wiele dobrego dla ludzi walczących o wolność Polski i dać solidną nauczkę okupantom.

Pierwsze dwie odsłony „Bradla” były komiksami kładącymi duży nacisk na akcyjność całej opowieści. Tym razem, choć tempo wciąż nie należy do najwolniejszych, Piątkowski zdecydowanie większą uwagę przywiązuje do elementu szpiegowskiego. W pierwszej części albumu przybliża nam chociażby postać Stefana Witkowskiego, szefa Muszkieterów, pokazując jego przedwojenne zagraniczne wojaże, służące między innymi zbieraniu informacji na temat Niemców i przewidzeniu w jakim kierunku iść będą ich kolejne poczynania. To jedna z dwóch linii czasowych, na których skupia się autor. Druga tyczy już okupowanej Warszawy i powraca do postaci Leskiego, który choć ma polecone ograniczyć na jakiś czas aktywność, skupia się na prywatnym śledztwie, co może go wpędzić w spore tarapaty. Pokazana jest tu złożoność organizacji, dla której pracuje Bradl – poszczególni jej członkowie są niezwykle istotni dla sprawy, ale wcale nie muszą znać się nawzajem, co z kolei powoduje, że działanie indywidualne może narazić na szwank wspólną walkę.

Jeszcze lepiej prezentuje się druga składowa albumu. „Qui pro quo” to czystej wody opowieść szpiegowska, która zawiera wszystko, co w tego typu fabułach najlepsze. Mamy tu agentów pod przykrywką, piękne kobiety, śmiały i niebezpieczny plan oraz jego brawurową realizację, nawet w obliczu niespodziewanych kłopotów. Wszystko poprowadzone jak należy i przedstawione z dużym wyczuciem i szacunkiem dla historii Polski, co tylko udowadnia dużą warsztatową sprawność Piątkowskiego i unaocznia nam, że zna się on na swojej pracy. Całość trzyma w nieustannym napięciu, co nie pozwala czytelnikom na chwile nudy.

Z pewnością znajdą się ludzie którzy zapytają, czy przedstawianie dziejów Polski w tak bardzo sensacyjnym ujęciu jest właściwe i nie uwłacza w jakiś sposób martyrologii wielu tysięcy zwykłych ludzi, którzy tyle wycierpieli podczas drugiej wojny światowej. Moja odpowiedź będzie jedna – nie ma tu niczego niewłaściwego, co więcej zaś – taki a nie inny manewr pozwala na zainteresowanie tą tematyką osób, które dotychczas nie miały z nią styczności, czy nawet jej unikały. Wszystko jest bowiem przedstawione niezwykle atrakcyjnie, z szacunkiem dla bohaterów tamtych czasów, ale bez podręcznikowej czołobitności i nadmiernego patetyzmu. To równanie do amerykańskiego sposobu opowiadania o własnej przeszłości jest niezwykle atrakcyjne i, przynajmniej w mojej opinii, jak najbardziej właściwe.

Na wysokim poziomie warsztatowym stoi także warstwa graficzna „Bradla”. Marek Oleksicki często korzysta z podobnych konstrukcji kolejnych kadrów (widać to zwłaszcza na przestrzeni kolejnych albumów),ale to co robi, robi bardzo profesjonalnie. Bohaterowie przedstawieni są w atrakcyjny sposób, ma myśl przywodząc hollywoodzkich amantów i piękne gwiazdy filmowe. Być może niektórych będzie ten światowy styl drażnił, ale jak dla mnie dodaje on całości szyku i jest zarazem niezwykle miły dla oka.

Po lekturze kolejnego tomu serii utwierdzam się w przekonaniu, że twórcy dają nam kolejny argument za tym, by to „Bradl” był polskim komiksowym towarem eksportowym, gdyby naszła nas chęć na taką światową ekspansję. Może dzięki tytułom takim jak ten, skończą się w końcu zagraniczne bzdury o „polskich obozach śmierci” i próby zakłamywania historii przez oczernianie Polaków na świecie i przedstawianie nas jako narodu, który mógł być współodpowiedzialny za Holokaust. Oby tak się stało, a tymczasem cieszmy się kolejnymi albumami „Bradla”, bo naprawdę jest czym. To światowy poziom, a ja z niecierpliwością czekam na kolejną odsłonę tej niebanalnej serii.


Recenzja do przeczytania także na moim blogu - https://zlapany.blogspot.com/2019/02/bradl-tom-3-recenzja.html
oraz na łamach serwisu Arena Horror - http://arenahorror.pl/ARENA_HORROR/komiksy/bradl_3.HTML

Karty polskiej historii są naprawdę fascynujące. Dzieje naszego narodu obfitują w wydarzenia zarówno dramatyczne, kiedy los całego narodu wisiał na włosku, jak i budujące, gdy świadomość narodowa tryumfowała, a Polacy stawali do walki o własną przyszłość. Okresem łączącym te dwie cechy są lata drugiej wojny światowej, kiedy kraj był okupowany przez niemieckiego agresora, co...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    44
  • Posiadam
    16
  • Chcę przeczytać
    7
  • Komiks
    5
  • Komiksy
    3
  • 2019
    2
  • Historia
    1
  • 2021
    1
  • 2023 miszmasz
    1
  • Komiksy 2022
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Bradl tom 3


Podobne książki

Okładka książki Siostry Niezapominajki: 4. Kozica i kometa Alessandro Barbucci, Giovanni Di Gregorio
Ocena 8,0
Siostry Niezap... Alessandro Barbucci...
Okładka książki Pan Borsuk i pani Lisica. Talizman Brigitte Luciani, Eve Tharlet
Ocena 10,0
Pan Borsuk i p... Brigitte Luciani, E...
Okładka książki Thorgal Saga: Wendigo. Tom 02 Fred Duval, Corentin Rouge
Ocena 7,0
Thorgal Saga: ... Fred Duval, Corenti...

Przeczytaj także