Tajna wojna 1939-1945. Szpiedzy, szyfry i partyzanci

2018-08-29
2017-01-01
Michał Romanek, Łukasz Müller
Michał Romanek Łukasz Müller historia powszechna

Dla fanów literatury faktu o działalności szpiegów pozycja obowiązkowa i wyjątkowa. Książka świetnie napisana (ukłony dla tłumacza), fakt nie każdy rozdział równie intrygujący i ciekawy, ale wg mnie doskonała synteza działań wywiadów w czasie Wojny

Interesujący temat ciekawie opisany. Ale..
Raczej nierówno, świetne rozdziały np. o radzieckiej partyzantce sąsiadują z przydługimi opowieściami o drugorzędnych agentach. Autor raczej nie jest obiektywny (rozdział o Irlandii) ale specjalnie mi to nie przeszkadzało.
Czyta się z zainteresowaniem i przyjemnością. Polecam.

Interesujący temat ciekawie opisany. Ale..
Czyta się z zainteresowaniem i przyjemnością. Polecam.

Rzetelne opracowanie o roli, osiągnięciach, porażkach, szalonych pomysłach wywiadów podczas II wojny światowej. Choć czasami o wszystkim decydował przypadek. Max Hastings analizuje jak ważne jest pozyskanie odpowiednich ludzi, o otwartych umysłach, a następnie danie im swobody w rozwiązywaniu problemów. Bardzo dobrze widać to na przykładzie ośrodka w Bletchley Park, czy amerykańskiego ośrodka łamania szyfrów na obszarze Pacyfiku. Pokazuje, że podczas tej wojny więcej można było "wyciągnąć" z białego wywiadu (Amerykanie) a nade wszystko z rozpoznania radiowego. Tutaj przykładem jest rozpracowanie Enigmy, do czego wnieśliśmy pewien wkład, ale to Brytyjczycy wykorzystując pierwszy (?) komputer wycisnęli z niej przydatne informacje. A szpiedzy typu Klosa to w dużej mierze legendy budowane przez nietuzikowych ludzi. Podsumowując, podczas wojny sprawdziły się wywiady i specjalne służby anglosasów. Wywiady niemiecki i rosyjski to niekompetencja i nieufność - jak to w dyktaturach. Jednak Rosjanie potrafili zbudować podstawy do szpiegowania ówczesnych sojuszników, Amerykanów i Brytyjczyków. Ot pokrętne pojmowanie świata przez Stalina.

Książka bardzo gruba, temat niewątpliwie ciekawy, ale ilość podanych szczegółów przytłacza i nuży. Autor wykonał gigantyczną pracę, lecz cała lektura zainteresuje raczej miłośników tematu. Zdarzało mi się przeskakiwać po kilkanaście kartek.

Bardzo przystępna i przyjemnie napisana historia działań wywiadowczych i dywersyjnych podczas II wojny światowej czyli tytułowej "tajnej wojny". Hastings wspomniany temat pojmuje dość szeroko, gdyż mieści w ramach książki wspomniany wywiad, jak i kryptologię, sabotaż czy działania partyzanckie (te ostatnie wszak są opisane w wyraźnie węższym zakresie). Narracja jest prowadzona bardziej problemowo niż chronologicznie, a kolejne rozdziały są poświęcone określonym tematom m.in. Bletchley Park, działalności szpiegowskie w państwach neutralnych, SOE, sowieckiej partyzantce, agenturze ZSRR w USA i Wielkiej Brytanii itd.

Mimo, że to opasłe tomiszcze to na pewno nie jest to wyczerpująca synteza, ale raczej popularnonaukowe bardzo solidne wprowadzenie do temat. Widać pewien przechył na perspektywę brytyjską i poświęcenie tej tematyce więcej miejsca (co nie dziwi biorąc pod uwagę narodowość autora), ale nie razi to aż tak mocno. Polskich wątków jest niestety niewiele, ale wkład Polaków w złamanie kodów Enigmy jest wspomniany.

Jestem jednym z dwóch tłumaczy tej książki. Bardzo chciałem się dowiedzieć, jak wiele do życzenia pozostawia moje tłumaczenie i korekta Wydawnictwa Literackiego - takie zarzuty stawia recenzent Limes. Nie odpowiedział mi on jednak na prywatną wiadomość, którą wysłałem do niego przed miesiącem, a i serwis lubimyczytac.pl mi nie pomógł, dlatego ponawiam tamten swój apel publicznie:

"Szanowna Pani / Szanowny Panie, będę wdzięczny za przekazanie mi uwag dotyczących przekładu ww. książki (jestem jednym z tłumaczy). Cenię sobie głos czytelników i jestem otwarty na krytykę. Z uszanowaniem - Michał Romanek".

Proszę również Panią / Pana o kontakt z wydawcą, ponieważ najwyraźniej dysponuje Pani / Pan uszkodzonym egzemplarzem książki. Myślę, że Wydawnictwo Literackie stanie na wysokości zadania i wymieni Pani / Panu książkę na taką, w której bez trudu znajdzie Pani / Pan omówiony wkład Polaków (w moim egzemplarzu słowa: "Polska", "Polak", "Polacy", "polski" występują ponad sto razy, z tego ponad połowa dotyczy polskich kryptoanalityków i ich udziału w pracach nad Enigmą). Proszę też zaznaczyć, żeby wydawca wybrał egzemplarz, w którym nie będzie brakowało indeksu nazwisk (dla ułatwienia podam, że znajduje się on na stronach 870-887). Co do indeksu nazw, to sprawa faktycznie może być trudniejsza, ale jeśli jego brak tak bardzo utrudnił Pani / Panu lekturę, to gotów jestem ów brak nadrobić i chętnie taki indeks dla Pani / Pana sporządzę. Proszę tylko łaskawie zaznaczyć, jakie nazwy w owym indeksie mam ująć. Geograficzne? Własne? Może nazwy organizacji? Nie chciałbym, by czegoś nadal Pani / Panu brakowało.

By zacytować klasyka: "kreślę się z poważaniem":)
Michał Romanek

Tłumaczenie i korekta pozostawia wiele do życzenia. Publikacja nie rzetelna, bowiem pominięto zupełnie wkład polskiego wywiadu, który w/g niektórych historyków był najlepszy w Europie (a, więc i na świecie). NIe wspomniano nawet o wkładzie polskich matematyków w rozszyfrowanie enigmy.
Zupełnie nie zrozumiały jest brak indexu nazwisk i nazw, co bardzo utrudnia czytanie takiej "cegły".
W sumie nie polecam. Są lepsze i bardziej obiektywne publikacje na temat tajnej wojny 1939-1945.

Jedna z ciekawszych książek poświęconych sekretom szpiegowskiego rzemiosła. Nasuwa się porównanie z Budianskym z tym, że tamta książka jest mocno hermetyczna a Hastingsa mogą czytać laicy bez szkody dla oczu i umysłu ;)
Zalety: przystępnie napisana książka o tajnych rozgrywkach w czasie II wojny. W zasadzie synteza z masą ciekawostek. Humor i język. Rzadko się zdarza, żeby śmiać się czytając tego typu pozycje ale... robota szpiegowska jest tragikomiczna...
Sporo elementów, które zdziwią nawet speców w temacie.
Co jest wadą? Typowo angolskie poczucie wyższości ale praktycznie zawsze w książce autor wybrnął i uczciwie stawia sprawę.

o jak wspaniale być brytyjskim agentem, a Churchill to geniusz sam w sobie. Gdyby nie takie podejście autora to książka byłaby jeszcze lepsza. Bardzo ciekawa pozycja zawierająca wiele nieznanych mi faktów. Brakuje mi jednak opisu działalności Polaków. Mimo to książka warta polecenia.

Dodaj cytat z książki Tajna wojna 1939-1945. Szpiedzy, szyfry i partyzanci