Najpiękniejsze opowieści. Disney. Pixar.

Okładka książki Najpiękniejsze opowieści. Disney. Pixar. praca zbiorowa
Okładka książki Najpiękniejsze opowieści. Disney. Pixar.
praca zbiorowa Wydawnictwo: Egmont Polska Seria: Najpiękniejsze opowieści [Egmont] literatura dziecięca
literatura dziecięca
Najpiękniejsze opowieści [Egmont]
Egmont Polska
2018-01-01
2018-01-01

Książka jest zbiorem 3 opowiadań powstałych na kanwie disneyowskich bajek: "Iniemamocni", "Ratatuj" oraz "Odlot".

"Iniemamocni"
Świat był kiedyś pełen superherosów, jednak w wyniku pewnego wypadku zostają oskarżeni o łamanie prawa i zmuszeni do życia tak jak normalni ludzie. Jeden z byłych bohaterów – Pan Iniemamocny – mieszka obecnie z żoną Heleną i trójką dzieci w domku na przedmieściach. Któregoś dnia dostaje szansę na powrót do dawnego zajęcia.

"Ratatuj"
Szczur Remy mieszka na wsi w szczurzej kolonii, jednak nie pasuje do swojej rodziny – ma węch absolutny i wyrafinowany smak, w związku z czym nie chce jeść odpadków jak inne szczury. Swymi kulinarnymi zapędami naraża się ojcu. Pewnego dnia zapędza się do kuchni właścicielki domu, w którym mieszka kolonia, i przypadkowo ujawnia lokalizację kolonii, przez co szczurza rodzina jest zmuszona do ucieczki. Podczas ewakuacji kanałami oddziela się od reszty i trafia do kanału pod ulicami Paryża.
Podczas spaceru po mieście w wyobraźni Remy’ego pojawia się duch Gusteau, najsłynniejszego kucharza na świecie, a zarazem idola szczurka. Zjawa pokazuje Remy’emu drogę do swojej restauracji, gdzie do pracy na stanowisku pomywacza zostaje zatrudniony Linguini, nieznający się na gotowaniu syn byłej partnerki Gusteau. Chłopak przez nieuwagę rozlewa gotujący się sos i, starając się go naprawić, dodaje przypadkowe składniki, robiąc z niego zupę. Remy, widząc to, wchodzi do kuchni i poprawia danie, które ostatecznie zdobywa uznanie gości, dzięki czemu Linguini – wzięty za autora potrawy – zostaje kucharzem. Chłopak nawiązuje współpracę z Remym, który pomaga mu w gotowaniu.
Pracy kucharza przypatruje się szef kuchni, Szponder, który chce przejąć lokal po zmarłym Gusteau. Przeszkadza mu w tym zapis w testamencie właściciela, na którego mocy restauracja ma trafić w posiadanie dziedzica Gusteau. Okazuje się nim być Linguini, który przejmuje lokal. Na konferencję prasową stawia się znany krytyk kulinarny Anton Ego, który zleca Linguiniemu ugotowanie wyjątkowego dania. Chłopak przygotowuje ratatuję, która przypomina krytykowi smak z dzieciństwa. Dzięki temu Remy staje się prawdziwym kucharzem i szefem kuchni Paryża.

"Odlot"
Nieśmiały chłopiec, Carl Fredricksen, był fanem Charlesa Muntza, podróżnika i biologa. Carl poznaje Elę, dziewczynkę o podobnych zainteresowaniach, z którą po latach się żeni. Oboje marzą o podróży do Ameryki Południowej i odnalezieniu wodospadu przy Bramie Raju, aby postawić tam dom. Marzenie to jednak nigdy się nie spełnia a Ela wkrótce umiera. Po śmierci żony 78-letni Carl, staje się zgryźliwy i pragnie spokoju, w czym przeszkadzają mu robotnicy z pobliskiej budowy. Po jednej ze scysji zostaje decyzją sądu zmuszony do przeniesienia się do domu starości. Zamiast tego mocuje do domu tysiące balonów z helem, żagle i linki do sterowania, dzięki czemu wzbija się w powietrze. Staruszek postanawia spełnić swoje marzenie o podróży do Ameryki. Nieoczekiwanie na werandzie znajduje "pasażera" na gapę - młodego harcerza Russella. Wyjątkowo niedobrana para wyrusza w podróż pełną przygód.

Najmłodsi czytelnicy oraz fani wyżej wymienionych bajek będą zachwyceni. Dla mnie była to podróż w przeszłość do dobrze znanych mi zakątków i postaci oraz pierwsze i jakże sympatyczne spotkanie z nowymi postaciami Disneya - Carlem i Russellem. Ostatnia opowieść chyba podobała mi się najlepiej. Teraz z chęcią obejrzałabym bajowy pierwowzór ;)

"Iniemamocni"

• Literatura obca
  • Dla dzieci

Dodaj cytat z książki Najpiękniejsze opowieści. Disney. Pixar.