Substancja

2018-08-24
2018-08-24
substancja thriller medyczny thriller

Co to była za historia!
Pani Klaudia zabiera czytelników w podróż do laboratorium, gdzie grupa młodych i zdolnych pracuje nad tajemniczą substancją. Substancją, która miała zmienić świat, ale - jak zwykle w takich historiach - coś poszło nie tak.
Autorka stworzyła pozycję niebanalną i to w niebanalny sposób.
Oryginalna narracja, dzięki której czytelnik ma wrażenie, że zna bohaterów na wskroś, nietuzinkowe postacie, niezwykle intrygujący ciąg przyczynowo-skutkowy, dreszcze niepokoju narastające z każdą przeczytaną stroną, smaczki z zakresu biotechnologii, a nawet... szczypta romantyzmu.
Całość domyka refleksja, która niemal atakuje czytelnika w tracie i na długo po spotkaniu z Substancją. Mianowicie: jak wiele jesteśmy w stanie poświęcić dla nauki? I... własnych marzeń?

Co to była za historia!
Autorka stworzyła pozycję niebanalną i to w niebanalny sposób.
Oryginalna narracja, dzięki której czytelnik ma wrażenie, że zna...

"Substancja" jest thrillerem medycznym, który zaciekawia, zwłaszcza poprzez wstawki z dziedziny biotechnologii. Nie żebym się na tym znała, ale właśnie książka pobudziła we mnie chęć nauki z tego zakresu. Zwłaszcza, że fabuła opiera się głównie o naukowe koło studenckie, którego uczestnicy pracują z powodzeniem nad nowym lekiem.

Tymczasem jednak miejsce mają niewyjaśnione wydarzenia, w których ludzkie życie jest zagrożone, a my stajemy się obserwatorami i choć czujemy zaniepokojenie, to nic z tym nie możemy zrobić...

Ewidentnie podczas lektury miałam ochotę wrócić na studia. Poza tym, to moje drugie spotkanie z autorką, i tak jak pierwsze przy "Nie ufam już nikomu" nie było dla mnie, tak tutaj się dobrze bawiłam. No, może lekko irytował mnie wątek policyjny, bo czy to możliwe, aby tak wyglądała praca w policji, gdy dzieją się różne mocno podejrzane rzeczy? I po trzecie, zdecydowanie sięgnę po drugą część, czyli "Gdybym jej uwierzył".

Tymczasem jednak miejsce mają niewyjaśnione...

Julia Przybysz jest zdolną studentką biotechnologii, niedawno dołączyła do koła naukowego, w którym prowadzą badania nad pewną substancją. Niespodziewanie studenci biorący udział w badaniach zaczynają umierać. Czy Julii grozi niebezpieczeństwo?

Teraz z ciekawością sięgnę po kolejne książki autorki.

To druga książka autorki z tą bohaterką, jednak chronologicznie pierwsza. Chyba podobała mi się bardziej od "Gdybym jej uwierzył"....

W tej książce dziwi mnie tylko, że żaden z wykładowców nie kontrolował działań kółka badawczego i że policja nie przesłuchiwała właśnie grona pedagogicznego.
A tak to ciekawa fabuła, wciąga od pierwszych stron.

A tak to ciekawa fabuła, wciąga od pierwszych stron.

No cóż, tym razem jednak troszkę się zawiodłam, kilka razy zaczynałam i dopiero za którymś razem przebrnęłam i dotrwałam do końca. Jakoś tak mi się wszystko mieszało. Można przeczytać, ale poprzednie bardziej mnie do siebie przekonały.

Wydaje mi się, że średnia ocena trochę na wyrost. Książkę czyta się bardzo dobrze i szybko, ale sama historia nie porywa. Jakoś mało tu tej grozy i thrillera medycznego. Potencjał choć był, to słabo wykorzystany. Na podobnej historii i owej tajemniczej substancji bazuje "Zobacz jak oni kłamią" Sue Wallman i choć jest to "tylko" thriller dla młodzieży, historia w nim przedstawiona wciąga o wiele bardziej.

,,Substancja" zapowiadała się niesamowicie ciekawie, gdyż nie był to zwykły thriller,tylko thriller medyczny. Coś zupełnie innego niż dotychczas czytałam. Na pewno wielkim plusem powieści jest ciekawa fabuła i sprawna akcja. Niestety to na tyle. Książka jest do bólu przewidywalna, już tak naprawdę na samym początku można się domyśleć zakończenia.
Dalej- coś co bardzo mnie irytowało- czyli miłość pomiędzy naszą główną bohaterką, a pewnym mężczyzną. Częste sceny seksu pomiędzy tą dwójką ze szczegółowymi opisami kompletnie mi się nie podobały i uważam, że były zbędne.

Dalej- coś co bardzo mnie...

Docenić należy giętkie pióro autorki, ale daleko tej powieści do kryminału (spłaszczone ukazanie policjantów), sensacji w stylu Robina Cooka.

Dziwią mnie szczerze mówiąc tak wysokie oceny... Książka przewidywalna do bólu, dodatkowo w treści sporo literówek i błędów gramatycznych. Wielkie rozczarowanie.

pierwsze spotkanie z tą autorką i się nie zawiodłam. Bardzo fajnie napisana, wciągająca

Dodaj cytat z książki Substancja