Jak być człowiekiem

Czarna Owca
2018-07-01
2018-07-01
Elżbieta Smoleńska
Londyn dziecko lis realizm magiczny

Dotrwałam do końca sądząc, że śmietanka jest choć na końcu. Niestety, zmarnowałam czas.

Dobry pomysł na fabułę, ale relizacja w bardzo złym stylu. Mam wrażenie, że autorka nie wie, o czym pisze.

Mary, główna bohaterka, robi wrażenie niepoczytalnej. Lis zachowuje się nie jak zwierzę, ale człowiek, który wie, co Mary najbardziej jest potrzebne. (ale nie to jest tematem książki)

Autorka ropoczyna opisywać jakiś motyw, po czym porzuca go i zapomina o nim.
Powieść jest niespójna. Fatalny język - przerost formy nad treścią.
Nie polecam, choć szata graficzna zachęca do sięgnięcia.

Mam wrażenie, że o depresji poporodowej Michelle należy mówić szeptem i z szacunkiem, depresja samotnej i bezdzietnej Mary nawet nie zostaje nazwana. Słabość wyczuwa w niej aktualnie były narzeczony, stalker, kontrolę nazywający pomocą.

Głowna bohaterka, Mary, nierzadko budziła moją irytację, ale w sumie odbieram ją jako postać sympatyczną, w przeciwieństwie do jej sąsiadki Michelle. Obie mieszkają na skraju lasku (według Michelle: "cholernych nieużytków"). Pojawia się tam lis, który budzi obsesje wszystkich sąsiadów: fascynację Mary a chęć zniszczenia (trzygłowego smoka zionącego ogniem?) ze strony pozostałych.

Lis (czasami zwierzę czasami postać niemal mityczna?) daje Mary potężny impuls do pozytywnej zmiany.

Narracja jest pełna emocji, wrażeń, odbijających się w stylu. Mary porusza się zygzakiem, do przodu, do tyłu, cofa się, grzęźnie, nagle otrząsa się i robi znów krok do przodu. Całość logicznie nie do podsumowania, ale powieść interesująca.

Jestem bardzo rozczarowana, bo nie spodziewałam się takiej książki po Czarnej Owcy. Przez dłuższy czas lektura o pierwszych kontaktach z lisem mnie wciągała. Jednak później otrzymałam opisy relacji międzyludzkich na miarę telenoweli - pogardliwe wspominki o depresji poporodowej, przyjęcie jak w słabej komedii romantycznej, rozmyślania o macierzyństwie jako przeznaczeniu kobiety i tylko coraz szerzej otwierałam oczy. Doczytałam do końca w bólach, żeby jakoś spróbować spojrzeć na to z boku, nie daję rady.

Paula Cocozza Jak być człowiekiem Zobacz więcej
Paula Cocozza Jak być człowiekiem Zobacz więcej