Karmienie piersią. Siedem naturalnych praw

Okładka książki Karmienie piersią. Siedem naturalnych praw Kathleen Kendall-Tackett, Nancy Mohrbacher
Okładka książki Karmienie piersią. Siedem naturalnych praw
Kathleen Kendall-TackettNancy Mohrbacher Wydawnictwo: Agora Seria: Biblioteka Troskliwych Rodziców poradniki dla rodziców
poradniki dla rodziców
Biblioteka Troskliwych Rodziców
Breastfeeding Made Simple. Seven Natural Laws for Nursing Mothers
Agora
2018-04-18
2018-04-18
Monika Kowaleczko-Szumowska

Okładka książki Potęga obecności. Jak obecność rodziców wpływa na to, kim stają się nasze dzieci i kształtuje rozwój ich mózgów Tina Payne Bryson, Daniel J. Siegel
Potęga obecnoś... Tina Payne Bryson, ...
Okładka książki Ciąża z klasą Marina Fogle, Chiara Hunt
Ciąża z klasą Marina Fogle, Chiar...
Okładka książki W oczekiwaniu na dziecko Sharon Mazel, Heidi E. Murkoff
W oczekiwaniu ... Sharon Mazel, Heidi...

Książka zawiera bardzo dużo przydatnych informacji dotyczących karmienia piersią. Pomijając przydatne wskazówki, znajdziemy też fakty, które pozwolą uwierzyć że każda kobieta może karmić swoje dziecko piersią. Jedynie co nie podoba mi się w tej książce, to podkreślanie na każdym kroku że karmienie piersią jest najlepsze, co w przypadku kobiet z problemami z karmieniem może być momentami demotywujące.

Mam problem z oceną tej książki, bo z jednej strony zawiera sporo niezbędnych informacji o karmieniu piersią ale z drugiej strony są one przedstawione w męczący sposób - jest mnóstwo powtórzeń, książka mogłaby być o połowę krótsza, ba! o 3/4 krotsza! Jest mocno przegadana i mecząca. I jest potwornie ciężka, tak fizycznie ciężka, idzie nabawić się przy czytaniu cieśni nadgarstka, a czytanie jej podczas karmienia jest mocno niewygodne. Wiec moja rada warto ja przejrzeć i wyłuskać najważniejsze porady jeszcze w ciąży!

Ta ksiązka, to obowiązkowe must read dla każdej mamy, która chcialaby długo i skutecznie karmić swoje dziecko piersią. Szkoda, że nie mialam okazji przeczytać jej, kiedy karmiłam pierwsze dziecko. Może udałoby się dzięki temu poradzić sobie z kryzysami, które wówczas miałam.

W książce możemy znaleźć wyczerpującą wiedzę na temat karmienia piersią. Uzyskanie tej wiedzy sprawia, że kobieta staje się pewna w tym, że robi dobrze, karmiąc piersią. Dodatkowo, opisanych jest mnóstwo problemów, które mogą dotknąć matkę na początku tej drogi, więc można się wcześniej przygotować i w porę zareagować. Książka bardzo mi się podoba pod kątem rzetelności oraz zachęty przez autorki do karmienia piersią. Uważam też, że specjaliści w szpitalach (lekarze czy położne) powinni szerzyć właśnie taką wiedzę, nie namawiać do dokarmiania dziecka sztucznym mlekiem "żeby lepiej spało" i "żeby mama mogła odpocząć po porodzie". Mam nadzieję, że jeśli ktoś nie jest pewien tematu, trafi na tę książkę.

Książka dla każdej kobiety, która chce, bierze pod uwagę lub chociaż całkowicie nie wyklucza karmienia piersią choćby przez kilka dni. Dla tych, które wykluczają oczywiście również, aby w pełni zrozumieć z czego rezygnują. I dla zaangażowanych tatusiów też.
Napisana prostym i przyjaznym językiem, a jednocześnie niesamowicie ciekawa.
Odwołuje się do licznych badań z dziedzin ewolucjonizmu, biologii, anatomii, ale też psychologii. Największym jednak jej plusem jest łagodny język i połączenie wniosków wynikających z badań naukowych z odwołaniem się do naszej naturalnej, biologicznej, instynktownej wiedzy.
Fantastyczna, na pewno będę po nią sięgać w przyszłości. Polecam całym sercem!

Napisana prostym i przyjaznym językiem, a jednocześnie niesamowicie ciekawa.
Odwołuje się do licznych badań z dziedzin...

Książka ta stanowi solidny starter pack na temat karmienia piersią. Mam wrażenie, że po jej przeczytaniu już niewiele zostaje do dopowiedzenia, ponieważ kiedy później oglądałam jakieś webinaria nie dowiedziałam się już z nich niczego nowego.
Dzieli się ona na kilka części, np. praktyczne wskazówki na temat karmienia piersią, gdzie opisane zostało w jaki sposób przystawiać dziecko do piersi, opisy opatrzone są przydatnymi ilustracjami. Znajdziemy tam też informacje jak zakończyć laktacje, kiedy już zdecydujemy się odstawić dziecko od piersi. Książka zawiera także sporo informacji na temat KPI (karmię piersią inaczej),wspomagania się laktatorem czy karmienia mieszanego. Obala wiele utartych mitów związanych z KP, chociażby to, że KP NIE MUSI boleć, może na początku powodować dyskomfort, ale nie powinien to być przeszywający ból. Jeśli odczuwamy silny ból, oznacza to, że popełniamy jakiś błąd, który ta książka pomoże nam skorygować.
Myślę, że powinna to być pozycja obowiązkowa na liście lektur przyszłych i świeżo upieczonych mam, opisuje korzyści płynące z KP (choćby miało się ono ograniczać do jednego karmienia dziennie).
Książka jest zbudowana w bardzo przemyślany sposób i pomoże przejść przez cały okres KP. Na końcu znajdziemy obszerną bibliografię, a także listę stron internetowych na temat KP, które promują ten sposób karmienia oraz które pomogą uzupełnić wiedzę. Mam nadzieję, że ta książka pomoże mi odnaleźć się w nowej roli, w która niedługo przyjdzie mi się wcielić. Jednym słowem: Polecam! :)

Książka bardzo ciekawa pod katem merytorycznym (plus za liczne odniesienia do badań naukowych i literatury). Obala wiele mitów, które niestety bardzo mocno zakorzeniły się w naszej kulturze.

• Dzieci

Dodaj cytat z książki Karmienie piersią. Siedem naturalnych praw