rozwińzwiń

Nasze Biskupice

Średnia ocen

7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
2 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
492
490

Na półkach:

Skarbnica wiedzy o Biskupicach (najstarszej dzielnicy Zabrza, jako wieś obecnej w dokumencie księżnej Wioli z 1243),choć trochę przemieszane są rozdziały traktujące o historii dzielnicy i jej zabytkach z rozdziałami wspominkowymi, które służą przedstawieniu jej klimatu. W efekcie pewne ważne informacje stają się rozproszone i trudne do odszukania (np. w jednym z wywiadów wspominkowych dowiedziałem się, że nazwa "Opleroki" pochodzi od nazwy sklepu, który znajdował się za rogiem podwórka, w innym dowiedziałem się, że dworzec w Biskupicach znajduje się nietypowo poniżej wysokości torów, w jeszcze innym podana była ciekawa legenda zbudowania Groty Wniebowstąpienia NMP, itd, ale wrócić do tych rozdziałów jest trudno).

Wspomnienia prezentowane w książce są też wartościowe z tego względu, że można nabrać orientacji nie tylko w suchej historii dzielnicy i jej zabytków, ale także w tym, które miejsca były dla Biskupiczan szczególnie ważne, jak np. Burloch, Fazanka, Waserka, itp.

Książka wykorzystuje moim zdaniem nie tylko źródła własne, ale także wcześniej publikowaną literaturę poświęconą tej dzielnicy, w niektórych partiach widziałem niemal cytaty z innych pozycji (ale to dobrze - mamy opracowanie kompleksowe).

A jaki jest klimat tej dzielnicy? Przed Plebiscytem, mieszkało tu dużo ludności niemieckojęzycznej, która stopniowo czuła się coraz bardziej wyobcowana. To jeden z momentów przełomowych. Drugi, to załamanie przemysłu górniczego w Biskupicach w końcówce XX wieku. Nastała wielka bieda, co 4 mieszkaniec pozostawał bez pracy. Także wejście Rosjan na zakończenie II wojny światowej skończyło się tragicznie wywózkami mężczyzn na Syberię.

Skarbnica wiedzy o Biskupicach (najstarszej dzielnicy Zabrza, jako wieś obecnej w dokumencie księżnej Wioli z 1243),choć trochę przemieszane są rozdziały traktujące o historii dzielnicy i jej zabytkach z rozdziałami wspominkowymi, które służą przedstawieniu jej klimatu. W efekcie pewne ważne informacje stają się rozproszone i trudne do odszukania (np. w jednym z wywiadów...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Nasze Biskupice


Podobne książki

Okładka książki Atlas naturalnych kamieni szlachetnych i ozdobnych Irena Żaba, Jerzy Żaba
Ocena 8,8
Atlas naturaln... Irena Żaba, Jerzy Ż...
Okładka książki Janina Turek. Zapiski codzienne Jolanta Brach-Czaina, Ewa Janeczek, Monika Kozioł, Joanna Kubicka, Dominika Mucha, Anna Pekaniec, Maria Anna Potocka, Mariusz Szczygieł, Janina Turek
Ocena 7,0
Janina Turek. ... Jolanta Brach-Czain...
Okładka książki Dekady w cieniu Krzysztof Biliński, Edward Bulwer-Lytton, Norbert Góra, Wojciech Gunia, Łukasz Gwiżdż, Dawid Kain, Jarosław Klonowski, Tobiasz Kruk, Łukasz Krukowski, Tadeusz Miciński, Anna Musiałowicz, Joanna Pypłacz, Juliusz Wojciechowicz, Marek Zychla
Ocena 8,6
Dekady w cieniu Krzysztof Biliński,...
Okładka książki Oto sztuka polskiego plakatu Dorota Folga-Januszewska, Lech Majewski
Ocena 8,5
Oto sztuka pol... Dorota Folga-Janusz...
Okładka książki Niechciana stołeczność. Architektura i urbanistyka Krakowa w czasie okupacji niemieckiej 1939-1945 Andrzej Chwalba, Żanna Komar, Jacek Purchla, Monika Rydiger
Ocena 8,5
Niechciana sto... Andrzej Chwalba, Ża...

Przeczytaj także