Najnowsze artykuły
Artykuły
Film o smoku, kolejny rekord „Chłopów”, ekranizacja dziecięcej klasyki i serial, o który walczą faniLubimyCzytać1Artykuły
„Fałszywe intencje” – weź udział w akcji recenzenckiej i wygraj thriller Mike'a OmeraLubimyCzytać1Artykuły
Świąteczny prezentownik, czyli pomysł na prezent. Literatura młodzieżowa i dziecięcaLubimyCzytać3Artykuły
Rozwiń dziecięcą wyobraźnię dzięki mocy opowiadania historii. Poznaj aplikację ReadmioLubimyCzytać3
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Jan Widera

1
7,0/10
Pisze książki: albumy
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
7,0/10średnia ocena książek autora
2 przeczytało książki autora
0 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
Najnowsze opinie o książkach autora
Nasze Biskupice Jacek Popiel 
7,0

Skarbnica wiedzy o Biskupicach (najstarszej dzielnicy Zabrza, jako wieś obecnej w dokumencie księżnej Wioli z 1243),choć trochę przemieszane są rozdziały traktujące o historii dzielnicy i jej zabytkach z rozdziałami wspominkowymi, które służą przedstawieniu jej klimatu. W efekcie pewne ważne informacje stają się rozproszone i trudne do odszukania (np. w jednym z wywiadów wspominkowych dowiedziałem się, że nazwa "Opleroki" pochodzi od nazwy sklepu, który znajdował się za rogiem podwórka, w innym dowiedziałem się, że dworzec w Biskupicach znajduje się nietypowo poniżej wysokości torów, w jeszcze innym podana była ciekawa legenda zbudowania Groty Wniebowstąpienia NMP, itd, ale wrócić do tych rozdziałów jest trudno).
Wspomnienia prezentowane w książce są też wartościowe z tego względu, że można nabrać orientacji nie tylko w suchej historii dzielnicy i jej zabytków, ale także w tym, które miejsca były dla Biskupiczan szczególnie ważne, jak np. Burloch, Fazanka, Waserka, itp.
Książka wykorzystuje moim zdaniem nie tylko źródła własne, ale także wcześniej publikowaną literaturę poświęconą tej dzielnicy, w niektórych partiach widziałem niemal cytaty z innych pozycji (ale to dobrze - mamy opracowanie kompleksowe).
A jaki jest klimat tej dzielnicy? Przed Plebiscytem, mieszkało tu dużo ludności niemieckojęzycznej, która stopniowo czuła się coraz bardziej wyobcowana. To jeden z momentów przełomowych. Drugi, to załamanie przemysłu górniczego w Biskupicach w końcówce XX wieku. Nastała wielka bieda, co 4 mieszkaniec pozostawał bez pracy. Także wejście Rosjan na zakończenie II wojny światowej skończyło się tragicznie wywózkami mężczyzn na Syberię.