Pismo Święte Nowego Testamentu

religia
Pallottinum
2017-01-01
1954-01-01

Pismo Święte Nowego Testamentu jest jedną z dwóch części Pisma Świętego chrześcijaństwa, obok Pisma Świętego Starego Testamentu. Składa się z 27 ksiąg, które są podstawowym źródłem wiary i nauczania chrześcijańskiego.

Nowy Testament opisuje życie, nauczanie, mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, a także rozwój wczesnego Kościoła. Księgi Nowego Testamentu zostały napisane w różnych okresach i miejscach przez różnych autorów, którzy byli inspirowani Duchem Świętym.

Oto lista ksiąg Nowego Testamentu:

1. Ewangelie:
- Ewangelia według Mateusza
- Ewangelia według Marka
- Ewangelia według Łukasza
- Ewangelia według Jana

2. Dzieje Apostolskie: Opisuje rozwój i działalność wczesnego Kościoła po zmartwychwstaniu Jezusa oraz działania Apostołów.

3. Listy Pawła:

- Pierwszy List Jana
- Drugi List Jana
- Trzeci List Jana
- List Judy

5. Księga Apokalipsy: Odkrycie objawione Janowi dotyczące ostatecznych wydarzeń i zakończenia czasów.

Pismo Święte Nowego Testamentu jest dla chrześcijan źródłem nauki, duchowego wzrostu, inspiracji i kierunkowskazem w codziennym życiu. Jest cenionym i szanowanym tekstem, który ukazuje zbawienie i miłosierdzie Boże oraz przekazuje etyczne i duchowe wskazówki dla wiernych.

Na półkach: , , , , , , ,

Nie będę Pisma Świętego ocenić gdyż mój stosunek do niej się zmieniał. Biblia jest lekturą obszerną, wielowątkową i wieloznaczną. Dla osób żyjących w kulturze Europejskiej książka, którą powinno się znać chociaż w zarysie. Przeczytałem Ją cztery razy w trzech przekładach trzech najbardziej znanych religii w Polsce. Pismo Święte jest trudną lekturą. Nie da się zrozumieć postępowania wielu postaci bez znajomości ówczesny realiów. Jak ocenić prawo małżeństwa lewirackiego obecnie kiedy każdy sam wybiera sobie partnera małżeńskiego? Jak patrzeć na posiadanie za wszelką cenę potomka męskiego czy wyjście za mąż przez kobietę kiedy życie jako singiel jest w modzie? Jakie granice ma dbałość o dobro gości. Czy oddali byśmy swoje córki na zbiorowy gwałt żeby chronić nieznajomych, którzy zatrzymali się u nas na jedną nockę? Odpowiedzi na te pytania mogą nie być łatwe. Opisy czynów "sług bożych" zamieszczone w Starym Testamencie dalekie są od standardów do jakich przywykliśmy współcześnie. Obietnica sędziego Jeftego, że ten kto pierwszy wyjdzie mu na spotkanie po zwycięstwie zostanie ofiarowany na całopale. Kto był tą osobą? Jego jedyna córka. Oczywiście zgodziła się ona "dobrowolnie" do końca życia na celibat. Jak ocenić pacyfikacje dokonane przez Izraelitów podczas zdobywania Ziemi Obiecanej? Przecież nie wkraczali na tereny niezamieszkałe. Ich opieszałość w tym zakresie była bardzo negatywnie oceniona. Dla początkujących czytelników nie polecam w pierwszej kolejności od ksiąg tzw Tory czy ksiąg Sędziów, Kronik i Królewskich. Najtrudniejsza może być księga Kapłańska (3 Mojżeszowa). Polecam zacząć od księgi Przysłów i Koheleta. Są to niesamowite księgi. Ponadczasowa mądrość w krótkich przysłowiach i sentencjach. Piękna poezja w księdze Psalmów. Niejednego czytelnika zaskoczyłaby Księga Pieśni nad pieśniami. Poetycki opis erotycznych uniesień i wzajemnej fascynacji zakochanych. Z Nowego Testamentu problematyczne mogą być listy apostoła Pawła. Zawisła argumentacja w zdaniach wielokrotnie złożonych sprawia, że można się pogubić w sensie wypowiedzi. Biblia czy jak kto woli Pismo Święte to poważne wyzwanie czytelnicze.

Nie sposób jest, aby na swojej półce nie mieć Pisma Świętego i go nie czytać.
Każdy winien sięgać po tę Księgę, jak najczęściej. Człowiek, który buduje swoje życie na Jezusie łatwiej jest znieść wiele trudów, jakie spotyka na swojej drodze. Nikt nie powiedział, że życie na ziemi jest usłane płatkami róż, wręcz przeciwnie to życie na ziemi jest częściej usłane kolcami róż i nie jako łodygą. Płatki róż osiągniemy wówczas, gdy zdobędziemy życie wieczne. Musimy uzbroić się w cierpliwość i powoli przecierać szlaki naszego ziemskiego pielgrzymowania.

Nie sposób jest, aby na swojej półce nie mieć Pisma Świętego i go nie czytać.

Podstawowa lektura, polecam do codziennych rozważań i modlitwy

Podstawowa lektura, polecam do codziennych rozważań i modlitwy

• Regał 3
  • Moja biblioteczka pokojowa
  • Arcydzieła ( 10 gwiazdek)
  • Twierdza wewnętrzna
  • Czekające