Okładka książki Udział Polaków w szturmie Berlina 24 kwietnia-2 maja 1945 roku: Wybór relacji i dokumentów praca zbiorowa
praca zbiorowa Wydawnictwo: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej
1969-01-01
1969-01-01
DWS LWP bitwa o Berlin wspomnienia Polaków

Temat zapomniany w naszej nowszej historiografii - z oczywistych powodów, po latach walki z komunizmem i jego propagandą historyczną nieco zachłyśnięto się wolnością mówienia o tzw niezbadanych tematach a zapomniano m.in. o wysiłku żołnierzy, nieraz siłą wcielonych do, ludowego WP. Tymczasem ich dzieje są nie mniej ciekawe niż walki Polaków pod Monte Cassino czy historie Żołnierzy Wyklętych a czasem nawet bardziej ciekawe ze względu na natężenie oporu Niemców - wszak bronili teraz swojej własnej ziemi i swoich rodzin przed okupantem nie mniej okrutnym niż oni sami.
Brak współczesnych prób podejścia do tematu działań tzw LWP sprawia, ze nie tylko zapomina się o ofiarach jakie ci ludzie ponieśli ale i wtłacza się ich w trochę bezkształtne (w ogólnej świadomości) masy Armii Czerwonej. Jest potrzeba opracowania tych dziejów na nowo, po to choćby by oddać sprawiedliwość tym ludziom i ich cierpieniu i by zdjąć z nich łatkę "propagandystów" komunizmu. Niestety w tamtych czasach nie dało się powiedzieć za bardzo prawdy o nich(niemal jak o ŻW),może więc ktoś się podejmie tego teraz?
Książka jest warta uwagi - są to głównie wspomnienia żołnierzy uczestniczących w walkach o sam Berlin, dość krótkich (większość opiewa na okres 30 kwietnia - 1 maja). relacje są też krótkie, nieraz urywkowe, typowe dla relacji składanych do CAW. Dużą zaletą jest jednak to, że reprezentowane są tu wszystkie gałęzie LWP - łącznościowcy, piechociarze, ckm, artyleria, saperzy etc.