Szpitalnicy w Ziemi Świętej

Napoleon V
2016-01-01
2016-01-01
Konrad Ziółkowski

Kiedy byłem młodszy zawsze chciałem odnaleźć skarb Templariuszy i uważałem ich los smutny i godny pożałowania. Później przeczytałem jak to Templariusze nie dopuścili do sojuszu Królestwa Jerozolimskiego z Asasynami, a w bitwie u źródła Cresson Gerard de Ridefort nawet nie potrafił zginąć z honorem jak Roger des Moulins. No i tak zacząłem lubić Joannitów, zwanych także Szpitalnikami.
Książka została wydana w 1931 roku, tak więc jest to dosyć wiekowa pozycja. Jest to dosyć widoczne w tekście, bo myślę, że niektóre ze stwierdzeń autora, nie ukazałyby się w obecnych czasach ze względu na poprawność polityczną. Wadą książki jest to, że część poglądów już się zdezaktualizowała, jak chociażby w przypadku Jana z Brienne, którego Edwin J. King postarza o kilkadziesiąt lat.
Ponieważ, Szpitalnicy istnieli jeszcze w czasach przedkrucjatowych, więc czytelnik dostaje w zasadzie historię Królestwa Jerozolimskiego w pigułce, ze szczególnym uwzględnieniem roli Joannitów, wszak brali oni udział, we wszystkich ważniejszych wydarzeniach tamtego okresu. Książka rozpoczyna się od opisów początków zakonu, a kończy się utratą Akki przez krzyżowców w 1291 roku. Autor czasami oddala się od Ziemi Świętej i na marginesie przybliża czytelnikowi losy zakonu w Anglii lub na Półwyspie Iberyjskim. Ponadto, Edwin J. King przedstawił i krótko scharakteryzował wszystkich mistrzów zakonu tamtego okresu oraz opisał świętych którzy wywodzili się z zakonu Św. Jana. Na uwagę zasługują 31 ilustracji, indeks oraz bardzo ciekawe aneksy, gdzie pojawiają się teksty źródłowe dotyczące Joannitów czy heraldyka mistrzów zakonu.

• Średniowiecze
  • Krucjaty i zakony rycerskie