Główne nurty marksizmu, t. 3

filozofia, etyka
Wydawnictwo Naukowe PWN
2015-07-06
1970-01-01

Najciekawszy tom serii. Podstawowa teza Leszka Kołakowskiego sprowadza się do stwierdzenia, iż "marksizm w wydaniu rosyjskim był pełnoprawnym zastosowaniem marksizmu".

Rosyjski komunizm nie był więc, żadnym wypaczeniem idei marksizmu. Już w pierwotnych pismach Marksa, przy konsekwentnym interpretowaniu doktryny można znaleźć zapowiedź totalitaryzmu.

Dość dużym zaskoczeniem jest podejście do stalinizmu. Autor traktuje go jako konsekwentne stosowanie leninizmu, przy czym sam Stalin jest w tym kontekście "osobą o umiarkowanych poglądach".

Zgodnie z doktryną leninizmu (rozwiniętej w stalinizmie) partia jest wyrazicielem woli proletariatu. Wyrazicielem woli partii jest Komitet Centralny. Wyrazicielem woli Komitetu Centralnego jest Prezydium KC. A wyrazicielem woli Prezydium KC jest Sekretarz Generalny. Ergo: Lenin (Stalin) jest wyrazicielem woli ludu.

Dość dużym...

Najbardziej dla mnie interesujący tom tego imponującego dzieła, bo opisujacy realny komunizm czyli marksizm w praktyce. Kołakowski pisze w nim o poglądach XX wiecznych teoretyków marksizmu: Marcuse, Lukacsa i innych, ale o tym nie czytałem. Interesował mnie opis realnego komunizmu. Mamy tu znakomitą analizę stalinizmu, tego szczytowego okresu realnego komunizmu. Dla mnie fascynująca jest analiza fenomenu podwójnej świadomości, tak powszechnego w w tym czasie. Najlepszy będzie tu cytat: „System sowiecki zmierzał do budowania podwójnej świadomości: na zebraniach czy nawet w rozmowach prywatnych ludzie byli obowiązani powtarzać rytualne groteskowe kłamstwa o świecie, swoim państwie, o sobie samych; zarazem jednak powinni byli utrzymywać milczącą pamięć o pewnych realnych stronach sowieckiej rzeczywistości, a to nie tylko dlatego, by żyli nieustannie na odpowiednim poziomie strachu ale również dlatego, że powtarzając raz po raz urzędowe kłamstwa i wiedząc, że są kłamstwami, wszyscy obywatele stawali się wspólnikami partii i państwa w kłamstwie.”(s.116) I dalej: „Trzeba zatem `wierzyć, nie wierząc` i taki właśnie stan świadomości starała się partia wzbudzić i utrzymać w swoich członkach i w miarę możliwości w całym społeczeństwie, aby w ten sposób wszystkich niejako uczynić odpowiedzialnymi za ustrój. Ludzie, którzy sami nie dojadali i żyli w niedostatku najbardziej elementarnym, powtarzali na zebraniach oficjalne kłamstwa o dobrobycie sowieckiego ludu i w jakiś osobliwy sposób sami na ogół w nie wierzyli...To życie w podwójnej rzeczywistości było jednym z najosobliwszych osiągnięć stalinowskiego systemu”(s.117). Wspaniała analiza. Owe złamanie psychiki narodu ma konsekwencje i dzisiaj, nie przypadkiem łatwość manipulowania opinią publiczną i brak społeczeństwa obywatelskiego w Rosji.
Jest jeszcze o Trockim, który był arcywrogiem Stalina, ale autor pisze, że termin `trockizm’ został stworzony przez Stalina, żeby przejaskrawić jego różnice z Trockim, i łatwiej zwalczać tegoż. Bo obaj ci komuniści mieli bardzo zbliżone poglądy polityczne i ideologiczne, w szczególności praktykowali i popierali terror jako podstawowe narzędzie walki politycznej, i podzielali pogardę dla demokracji. Tak że ich walka to była walka dwóch bandziorów: jeden zabił drugiego, ale obaj byli siebie warci.
Jest jeszcze sporo wspaniałych analiz, m.in. opis niszczenia nauki w czasach Stalina...
Dzieło to niełatwe w odbiorze, ale niektóre fragmenty są po prostu genialne. Uważam, że jest to lektura obowiązkowa dla wszystkich którzy chcą zrozumieć fenomen realnego komunizmu.

• Filozofia
  • Komunizm i Postkomunizm