Etyka

2010-01-01
1995-01-01
Jerzy Łoziński
filozofia etyka

Książka w całkiem przystępny sposób wprowadza do najważniejszych stanowisk w etyce, czasami zdaje się przywiązywać zbyt dużą uwagę do stanowisk okołochrześcijańskich - jednak nie jest szczególnie stronnicza. Zaprezentowane są różne stanowiska, w pewnych przypadkach mamy odniesienia do współczesnej autorowi literatury przedmiotu. Głównym minusem (być może jedynie wydania pierwszego) są pomieszane imiona/nazwiska filozofów w dwóch miejscach.

Dobre wprowadzenie do zagadnień filozoficznych.
Zawiera przegląd najważniejszych teorii etycznych oraz zestawienie częstych problemów, z którymi trzeba się zmierzyć w praktyce. Wszystko podane w bardzo zwięzłej, podręcznikowej formie.
Polecam.

Dobre wprowadzenie do zagadnień filozoficznych.
Polecam.

Etyka nigdy nie była specjalnym przedmiotem moich zainteresowań. Coś więcej postanowiłem poczytać po zamieszaniu wywołaną przez Czarnka chęcią wprowadzenia obowiązkowej etyki. Chciałem się przekonać, jak wygląda etyka uprawiana akademicko w porównaniu z tym, jak wygląda w wyobrażeniu ministra. Zależało mi na tym, żeby książka nie była zbyt trudna i rozbudowana, gdyż jak pisałem etyka nie leży zbytnio w kręgu moich zainteresowań. Po prostu zależało mi na dosyć ogólnej wiedzy na temat poszczególnych stanowisk.
Mój wybór padł na książkę Paul Vardy'ego i Paula Goscha o tytule „Etyka”. Czy jestem z niej zadowolony? Umiarkowanie. W przypadku niektórych niektórych kwestii mnie dosyć zawiodła, ale w przypadku innych pozwoliła nieco zrewidować moje stanowisko (chociaż nie są to poważne zmiany).
Książkę można podzielić na dwie części. W pierwszej z nich poglądy etyczne omawiane są w porządku historycznym zaczynając od Platona, przechodząc przez Arystotelesa i Tomasz z Akwinu, a kończąc na utylitaryzmie i emotywizmie. W każdym rozdziale zawarta jest także polemika z opisywanym stanowiskiem. W drugiej przechodzą do podejścia problemowego i omawiają dylematy związane przykładowo ekologią czy bioetyką. Dodam, że książce podział jest bardziej rozmyty. Rozdziały pośrednie etyki sytuacyjnej czy teorii sprawiedliwości (Rawls vs Nozick) spokojnie można zaliczyć do obu kategorii,. Z poza zachodniego kręgu kulturowego omawiany jest buddyzm.
Odnoszę wrażenie, że w części historycznej po macoszemu została potraktowana deontologia. O ile w rozdziałach dotyczących innych systemów pojawiają się przykłady sytuacji z życia wziętych, tak w przypadku deontologii tego zabrakło, przez co deontologia moża jawić jako system abstrakcyjny niemający związku z prawdziwym życiem (Where the lie tho?) Dodatkowo w późniejszych rozdziałach problemowych odwoływania do deontologii były raczej rzadsze niż do etyki cnót czy utylitaryzmu. Nieco uprzywilejowana wydaje mi się być w książce etyka cnót. Dzieje się tak, ponieważ jest opisywana dwa razy. Osobnego rozdziału doczekał się nie tylko Arystoteles, jako główny przedstawiciel, ale także MacIntyre. Odwołania do twórczości MacIntyre'a występują także w innych rozdziałach.
W części problemowej tematy omówiono rzetelnie, ale przykładowo jeżeli ktoś uczestniczył w pierwszej lepszej dyskusji internetowej o aborcji, to raczej nie spotka się z nowymi argumentami. Nieco ciekawiej moim zdaniem wyglądał rozdział na temat eutanazji. Dzięki niemu dowiedziałem się o wskaźniku QUALYS (https://en.wikipedia.org/wiki/Quality-adjusted_life_year). Przyznam, że poznanie koncepcji tego wskaźnika sprawiło, że poczułem się nieswojo i wolałbym żeby nie istniał, chociaż z drugiej strony rozumiem chęć jego stosowania.
Trochę przeszkadzała mi nadreprezentacja stanowisk religijnych. Oczywiście zdaje sobie sprawę, że w książce poświęconej etyce warto je uwzględnić. Jednak przykładowo rozdział dotyczący wojny sprawiedliwej spora jego część skupia się na analizie dokumentu wydanego przez amerykańskich biskupów w 1983 roku. Uważam, że zamiast szczegółowo analizować ten dokument, wartoby opisać dodatkowe stanowisko.
Może na koniec napisze, czym najbardziej zaskoczyła mnie książką za wyjątkiem wspomnianego wyżej wskaźnika QUALYS. Przede wszystkim mocno zdziwiło mnie, jak niski status miały zwierzęta w filozofii zachodniej. Nawet jeżeli nie były sprowadzane do automatu, co czynili Kartezjusz i Kant, to co najwyżej przyznawano im status narzędzia służącego człowiekowi, co twierdzili Arystotels i Tomasz z Akwinu. Z tego powodu nieco bardziej doceniłem utylitaryzm, który zwalczał tego typu poglądy.
Następnym moim zaskoczeniem był fakt, że istnieją filozofowie, którzy twierdzą, że rzeczy martwe, jak np. wydmy mają swoje interesy, mimo braku doznań i powinniśmy o nie dbać. Przykładem takiego filozofa jest Bernard Williams. Przyznam, że ta koncepcja, mimo swojej specyfiki wydaje mi się całkiem ciekawa.
Jestem zadowolony z lektury książki, mam jednak pewien niedosyt. Uważam, że można by w niej zaprezentować nieco więcej stanowisk etycznych. Zabrakło mi na przykład opisu systemów XVII-wiecznych. Oczywiście sam sobie jestem winny, ponieważ specjalnie wybrałem sobie książkę, które będzie dosyć pobieżna. Za największą zaletę tej książki uważam opis kwestii, które opisałem jako swoje zaskoczenia..

Etyka jest jednym z tych działów filozofii, który wywołuje najwięcej kontrowersji, który najbardziej zmusza do kierowania się emocjami i wrażliwością, bo krąży wokół relacji społecznych, a do tych trudno podchodzić tylko i wyłącznie logicznie. Można też pokusić się o stwierdzenie, że właśnie z etyki wyrosły takie dziedziny jak psychologia, socjologia, wszelkiego rodzaju stosunki międzynarodowe i politologie, czyli wszystko to, co zmusza nas do przyjrzenia, w jaki sposób tworzone są więzi, jak dochodzi do konfliktów i co zrobić, aby ich uniknąć. Etyka to też bardzo osobista rzecz, bo wymagająca ciągłego namysłu, pokazująca, że dążenie do szczęścia to ciągłe szukanie najlepszych systemów. Z tą odnogą nauki jest tak jak z innymi: z jednej strony od czasów starożytnych bardzo ewoluowała, a z drugiej nadal ma mocne korzenie w przeszłości. Wszystkie nasze bolączki to wynik zakorzenionych schematów myślenia, określonego genderu. Aby stać się świadomym, dojrzałym dorosłym trzeba zgłębić różnorodne mechanizmy i potrafić spojrzeć na nie z boku. Etyka pozwala nam na poszukiwania. Ona też uświadamia nas, że nie ma czegoś takiego jak moralność religijna, bo religia to tylko wiara, a nie system właściwego postępowania. To pozwoli nam też z większego dystansu spojrzeć na obowiązujące normy, poszukać lepszych rozwiązań pozwalających na niekrzywdzenie siebie oraz innych, budowanie systemu społecznego, w którym każdy będzie dążył do wspólnego dobra. Naprzeciw osobom, które stawiają pierwsze kroki i dopiero wchodzą w świat etyków, ich wizji w bardzo łatwy sposób pozwala książka Petera Vardy i Paula Groscha pt. „Etyka”.
Publikacja jest świetnym wprowadzeniem do różnych zagadnień związanych z tworzeniem ocen postępowania. Każdemu problemowi autorzy poświęcili kilka stron. Całość podzielono na dwie główne części: Etykę teoretyczną, w której dowiemy się jak w historii ludzkości zmieniały się pomysły oceny wyborów oraz etykę stosowaną, czyli pozwalającą przyjrzeć się konkretnym problemom.
W przypadku pierwszej części mamy bardzo dobry przegląd najważniejszych systemów. Poznamy poglądy etyczne Platona, Arystotelesa, Tomasza z Akwinu, Kanta oraz teorie utylitarystyczne oraz post utylitarystyczne, idee MacIntyre’a dotyczące renesansu cnót arystotelesowskich oraz etykę buddyzmu. W przypadku każdego systemu autorzy podsuwają zalety takich postaw, ale też pięknie wskazują słabe obszary, niedociągnięcia. Do tej części nie mam żadnych zastrzeżeń, bo wszystko piękne, klarowne z filozoficznym zacięciem nieufności i szukania innego spojrzenia, aby dotrzeć do najlepszych rozwiązań. Troszeczkę niesmaku poczułam w części drugiej w rozdziale poświęcomemu aborcji. Oczywiście autorzy pokazują, w jaki sposób patrzą na owo zagadnienie różni myśliciele i myślicielki, ale pojawiło się tu sformułowanie, które sprawiło, że poczułam, że albo tłumacz coś namieszał albo autorzy popełnili brzydkiego babola, ponieważ na stronie 145 używa słowa „poronienie” w znaczeniu wczesnego porodu tak jakby nie był świadomy, że jest to urodzenie martwego płodu do 22 tygodnia, czyli czasu, kiedy nie jest on w stanie żyć poza ciałem kobiety. No, ale to taki szczegół dotyczący wiedzy medycznej, której można nie posiadać, ale jeśli chce się dyskutować o tym, czy i kiedy można, komukolwiek zabraniać to trzeba dokładnie wiedzieć. Zapewne to uchybienie wynika z powoływania się na język obrońców życia poczętego, bo kiedy autorzy odwołują się to ich argumentów zaznaczają, że stosują oni manipulację w postaci mówienia o dziecku, a mamy do czynienia z płodem, czyli są świadomi rozwoju i określonych mechanizmów manipulacyjnych. Skąd to poronienie im się wkradło? Czy było celowe? Trudno powiedzieć, ale warto zwrócić na to uwagę w czasie omawiania problemów z uczniami. W tej części znajdziemy rozważania dotyczące życia, jego jakości, długości, dbania o przyrodę, odpowiedzialności społecznej.
Każdy rozdział zamyka spora lista tematów do dyskusji. Jest to publikacja skierowana do osób zaczynających swoją przygodę z filozofią. Znajdziemy tu prosty i lekki język, spojrzenie na każdy temat z różnych stron oraz wskazówki bibliograficzne, dzięki czemu pozwoli uczniowi na dużą samodzielność, a dla nauczyciela będzie rewelacyjnym materiałem do pracy. Warto po tę książkę sięgnąć. Pozostawiam Was z kilkoma cytatami.
„Jezus z pasją atakował rygoryzm, z jakim faryzeusze domagali się wierności Torze; jeśli więc chrześcijanie nie chcą się do nich upodobnić, nie mogą i nie powinni sztywno trzymać się litery nakazów i zakazów”.
„Obowiązkiem chrześcijanina jest kochać bliźnich, a nie abstrakcyjne normy; ponieważ sam Bóg pojmowany jest osobowo, więc i moralność powinna koncentrować się na osobie.
To nie niewierzących, mówi Fletcher, należy potępiać, lecz tych, którzy nie kochają, którzy nie chcą uczynić siebie zdolnymi do miłości, ta bowiem bezpośrednio zmusza do czynów mających na celu osoby”.
„Nie ma ‘czynu dobrego w sobie’, wszystko zależy od okoliczności, w jakich jest spełniany. To miłość decyduje o tym, że postępek jest dobry lub zły”.

Jeśli ktoś chciałby zacząć interesować się filozofią, ale nie wie od czego zacząć, to "Etyka" będzie idealną pozycją na początek. Ujęte w niej zostały najważniejsze problemy etyczne, które przestawiane są z punkty widzenia największych filozofów. Książkę można traktować trochę jak poradnik "samodzielnego myślenia" ponieważ, każdy z rozdziałów zakończony jest kilkoma pytaniami na które sami musimy sobie odpowiedzieć, a wiec też opowiedzieć się po stronie która jest nam bliższa, bądź też stworzyć własny punkt widzenie na dany temat. Dzięki temu wymusza to na nas samodzielne myślenie nad danym problemem. Po jej przeczytaniu, z pewnością nie staniemy się filozofami ale popełnimy pierwsze krok, który możliwe że zbliży nas do Platonowskiego oświecenia :)

Książki traktujące o filozofii mogą kojarzyć się z nudnym rozważaniem nad abstrakcyjnymi tematami. Każde zdanie trzeba czytać wielokrotnie w maksymalnym skupieniu, rozkładając każde słowo na czynniki pierwsze a ostatecznie i tak nie wiadomo o co chodzi...jednak z tą książką jest zdecydowanie inaczej. Bardzo łatwa w odbiorze i jednocześnie bogata w treść. Choć ma już swoje lata (posiadam wydanie z 1995) wciąż porusza aktualne tematy. Bo przecież filozofia chyba zawsze jest na czasie.

Jest to wprowadzenie do różnych zagadnień związanych z etyką. Na każdy problem jest poświęcone od kilku do kilkunastu stron. Książka jest podzielona na dwie części.

Pierwsza część "Etyka teoretyczna" poświęcona jest wybranym systemom etycznym. Pokrótce omówiono system Platona, Arystotelesa, Tomasza z Akwinu, Kanta oraz teorie utylitarystyczne oraz post utylitarystyczne. Pod koniec omówiono idee MacIntyre dotyczące renesansu cnót arystotelesowskich i etykę buddyzmu. Odnośnie wspomnianych na tej stronie w opisie etyk hinduizmu i islamu, to tylko pojawiły się one w szczątkowej formie przy niektórych zagadnieniach.

Część dryga "Etyka Stosowana" jest poświęcona bardziej przyziemnym sprawom, jak etyka sytuacyjna, sprawiedliwość, aborcja, eutanazja, sprawiedliwa wojna, prawa człowieka, prawa zwierząt oraz ekologia. W tej części autorzy przywołują i opisują po kilka stanowisk w danych sprawach.

Książka jest kierowana raczej do osób zaczynających swoją przygodę z filozofią. Jest napisana lekkim językiem, więc w miarę przyjemnie się czyta.

Przegląd najważniejszych teorii etycznych, oraz zestawienie częstych problemów, z którymi trzeba się zmierzyć w praktyce. Wszystko to podane w bardzo zwięzłej, podręcznikowej formie. Mamy więc i trochę historii, i trochę "współczesnych" problemów, jak np. kwestia dopuszczalności aborcji, czy eutanazji.
Pozycja dobra jako wprowadzenie do etyki, ale też pomocna w porządkowaniu wiadomości.

Pozycja dobra jako wprowadzenie do etyki, ale też pomocna w...

Bardzo dobre wprowadzenie do szeroko rozumianej Etyki. Polecam.

Bardzo dobre wprowadzenie do szeroko rozumianej Etyki. Polecam.

Moje pierwsze zetknięcie z filozofią etyki. Miło było na nią sie natknąć po latach.

• Filozofia
  • Filozofia. Do przeczytania