Kim oni są, ci muzułmanie?

Okładka książki Kim oni są, ci muzułmanie? Zuzanna Pol
Okładka książki Kim oni są, ci muzułmanie?
Zuzanna Pol Wydawnictwo: Czarna Owca literatura dziecięca
literatura dziecięca
Czarna Owca
2018-04-04
2018-04-04
od 7-11 lat Islam kultura tradycje tolerancja religia historia

Okładka książki Historia obrazów dla dzieci Rose Blake, Martin Gayford, David Hockney
Historia obraz... Rose Blake, Martin ...
Okładka książki Zapchlony Kundel Marc Boutavant, Colas Gutman
Zapchlony Kundel Marc Boutavant, Col...
Okładka książki Tru Emilia Dziubak, Barbara Kosmowska
Tru Emilia Dziubak, Bar...
Okładka książki Człowiek jaki jest, każdy widzi Marzena Matuszak, Grażyna Rigall
Człowiek jaki ... Marzena Matuszak, G...
Okładka książki Dzień cukierka bez papierka czyli EkoZosia sprząta świat Agata Dudek, Katarzyna Sowula
Dzień cukierka... Agata Dudek, Katarz...

Wspaniała i rzeczowa książka, napisana przystępnym językiem w ciekawy sposób. Książka podzielona jest na krótkie rozdziały, w których autorka podjęła się opisania różnych aspektów tej "egzotycznej" dla wielu Polaków religii. Serdecznie polecam zarówno dzieciom jak i rodzicom.

Na polskim rynku bardzo trudno znaleźć jakąkolwiek rzetelną publikacje o muzułmanach. Nie wspominając już o książkach dla najmłodszych. Jaka wiec była moja radość, kiedy okazało się, że na nasz ojczysty rynek została wypuszczona publikacja dla dzieci „Kim są, ci muzułmanie?”. Opinie na lubimyczytac natomiast sprawiły, że sama zapałałam chęcią do tego, aby po tę książkę sięgnąć. I z ciekawości i nawet późniejszej możliwości czytania jej dzieciom.

Oprawa samej książki jest niesamowicie ładna, estetyczna a same grafiki, które zostały zamieszczone w środku są niezwykle przyjemne dla oka - w sam raz dla małego czytelnika! Do tego sztywna okładka, czytelny tekst i cały skład! Czego chcieć więcej?

No nie wiem, rzetelnych i prawdziwych informacji? Faktów a nie pomieszanych treści, które są niedopatrzeniem autorski, redaktora jak i samego wydawnictwa?

Powiem szczerze, że sięgając po tę książkę będę miała możliwość polecenia jej dalej i wystawienia pozytywnej opinii. W końcu nie chce umieszczać tu jedynie negatywnych recenzji, czytam również dobre książki.

„Kim są, ci muzułmanie?” jest pewna błędów, nieprawdziwych faktów i poprzekręcanych informacji. To tylko niektóre z nich:

⚠️ Strona pierwsza - wg książki Malala Yousafzai jest Afganką... To kłamstwo. Malala pochodzi ze Swat, w Pakistanie. Jej pochodzenie jest pakistańskie, nie afgańskie!

⚠️ Błąd w opisie abulacji muzułmanów, czynności są w nieodpowiedniej kolejności.

⚠️ Książka mówi, że w Arabii Saudyjskiej nawet turystyki muszą zakładać hijaby. Faktem jest, że nakaz ten obowiązuje jedynie w Mekkce. Poza tym miastem kobiety mogą chodzić bez chusty na głowie. Więcej o tym mówiła ostatnio Dominika, która mieszka w Medynie od kilku lat.

⚠️ Zwyczaje ramadanowe opisane w książce są pomieszane ze świętowaniem Eid, które następuje zaraz po Ramadanie. Tymczasem... o samych Eidach nie ma ani słowa.

⚠️ Wg książki pokłony podczas muzułmańskiej modlitwy zostały wprowadzę po to, aby Beduini rozpropagowali odpowiednio kości po długich podróżach na wielbłądach. Nie wiem czy miał być to zabieg humorystyczny ale jest kompletną głupotą. Niby książka dla dzieci, ale niesmak pozostaje.

⚠️ Autorka sugeruje również, że Abaya jest strojem, który zakrywa twarz. Co? Nadal zastanawiam się jak. To niqab zasłania twarz, o nim autorka również wspomina, ale wszystko jest tak wymieszane, że człowiekowi trudno połapać co miała na myśli autorka.

⚠️ Autorka na przemian używa zamienników słów arab=muzułmanin. A wiadomo przecież, że nie każdy muzułmanin jest arabem i vice versa.

⚠️ Książka mówi, że pierwszym prorokiem był Abraham. Prawdą jest jednak to, że był nim Adam. Od niedomówienie.

To jedne z wielu niedomówień, przykręconych informacji. Myśle, że skoro książka ma mieć format edukacyjny dla dzieci, powinna zostać sprawdzona pod względem znajdujących się tam informacji.

Prócz grafiki mogę dodać jeszcze, że podobało mi się wstawienie krótkiej historii o polskich Tatarach i tym, że muzułmanie żyją w Polsce już od ponad 600 lat. Oraz podkreślenie tego, że terroryzm nie ma religii. Taki mały plusik w odmętów minusów.

Ostatecznie mimo iż daje książeczce 4/10 to jej nie polecam. Chciałabym jednak, aby w Polsce powstała rzetelna książka dla dzieci (i nie tylko) na temat islamu i samych muzułmanów.

"Kim oni są, ci muzułmanie?" to bardzo ciekawa pozycja dla dzieci i młodzieży. Książka została wydana w formie krótkich, ale bardzo treściwych rozdziałów. Autorka wyjaśniła wszystkie trudne słowa i zagadnienia. Dodatkowo tekst urozmaicony jest ładnymi, kolorowymi ilustracjami. Można powiedzieć, że Zuzanna Pol zachęca najmłodszych do poznania innej religii w sposób kulturalny, jasny i czytelny.

Polecam, jeśli chcecie, aby Wasze dzieci nie tylko poznały inną religię, ale przede wszystkim nauczyły się szanować drugiego człowieka.

Rewelacja! Absolutnie polecam, nie tylko dzieciom. Trafiłam na nią przypadkiem - podpatrzyłam na półce u siostrzenicy i przekartkowałam z zaskoczeniem. Oczywiście mogłam przewidzieć, że na przekartkowaniu się nie skończy. Bardzo przejrzyście i obiektywnie napisana książka. Dostarcza podstawowych informacji o islamie - skąd się wziął, kim był Mahomet, kto to są talibowie itd. Bynajmniej nie promuje ani nie szkaluje żadnej religii czy kultury - raczej pomaga je zrozumieć. Uważam, że każdy, kto interesuje się problemami współczesnego świata, powinien po nią sięgnąć. Chętnie przeczytałabym podobne książki o innych kulturach czy religiach, ale przyznaję, że akurat temat islamu jest obecnie najbardziej aktualny.

Bardzo mądra książka tłumacząca w dość przystępny sposób dzieciom w wieku 7+ kim są Muzułmanie oraz obalająca wiele stereotypów. Ja jako dorosła bardzo hojnie obkleilam te książkę znacznikami.

• Dla dzieci
  • Współczesne
  • Dla najmłodszych
  • Prawa człowieka
  • Nasze polskie

Dodaj cytat z książki Kim oni są, ci muzułmanie?