Kolekcjonerka zbrodni

reportaż
Bellona
2020-03-25
2020-03-25
alkoholizm literatura faktu patologia prowincja przemoc przemoc fizyczna przemoc wobec dziecka przemoc w rodzinie reportaż rodzina patologiczna wieś zabójstwo

Z pewnością nie jest to pozycja dla ludzi o słabych nerwach i żołądkach. Przedstawione sprawy są tak brutalne że aż nierealne. Co do samej konstrukcji książki nie jestem przekonana. Opisy spraw, wpisy komentujących...w zasadzie to jeszcze się trzymało kupy. Natomiast nawiązanie do osobistych historii Kolekcjonerki było napisane jakby po omacku.

Mocna i przerażająca. Tak w dwóch słowach mogę opisać tą książkę-reportaż. Wydaje mi się, że chyba najbardziej przerażający w mojej dotychczasowej karierze czytelniczej. Zbiór reportaży o ludzkim okrucieństwie i braku jakichkolwiek hamulców. Sadystyczne zabójstwa, okrutne gwałty i wieloletnie znęcanie się przy równoczesnym zachowaniu zimnej krwi sprawców. Zuzanna Pol vel Kvoka przytacza najstraszniejsze zbrodnie z pierwszych stron polskich gazet. Zbrodnie, którymi żył cały kraj. Najtragiczniejsze jest to, że to nie fikcja literacka, a rzeczywistość, w której żyjemy. Takie zbrodnie dzieją się obok nas - za ścianą bloku lub po drugiej stronie ulicy w piwnicy miłego sąsiada z naprzeciwka... Autorka nie miała na celu przerazić czytelnika, ale przestrzec go przed toksycznymi-niebezpiecznymi psychopatami, których możemy spotkać każdego dnia. Swoimi historiami pokazuje także, żeby nie być obojętnym kiedy widzimy, że komuś ewidentnie dzieje się krzywda.

Kurczę, ciężko mi oceniać tą książkę...

Wstawki o Kolekcjonerce, oprócz początku, dalej już nie były dla mnie znaczące.

Same zbrodnie tak okrutne i jednocześnie prawdziwe - przerażające. Część będziecie kojarzyć z doniesień medialnych.

Jednak nie zgodziłabym się na uszeregowanie wskazanych zbrodnii jako "z prowincji", wydaje mi się że autorka myli tutaj źródło problemu: miejsca zamieszkania z sytuacją społeczną, dlatego finalnie dość niska ocena.

Wstawki komentarzy internautów z bloga autorki - nie do końca mnie to przekonuje. Z jednej strony widać jak ludzie potrafią patrzeć na sytuację czarno-biało, z drugiej brakuje takiego uczucia dynamiki jaką daje czytanie komentarzy w internecie - tutaj mamy wybór, więc już z założenia ktoś wybrał konkretne komentarze...

Ogółem raczej nie polecam niestety.

Kurczę, ciężko mi oceniać tą książkę...

Wstawki o Kolekcjonerce, oprócz początku, dalej już nie były dla mnie znaczące.

Duży kaliber i ciężki... jazda po emocjach bez trzymanki. Ciężkie o tyle, że nie jest to fikcja literacka, tylko fakty. Sprawy podobnego typu równie dobrze mogą się dziać u naszych sąsiadów i bliskich. Ogólnie rzecz biorąc opisana jest ostra patologia, która we mnie ( a zniosę dużo ),wzbudza "obrzydzenie" do ludzkiej natury. Literatura faktu ma to do siebie, że zawsze działa na emocje i zostaje z nami na dłużej i sam fakt czy autorka jest narratorem w trzeciej osobie, czy za dużo własnych wspomnień wszędzie, czy rzecz dzieje się w fikcyjnym miejscu jest kompletnie bez znaczenia przy zderzeniu z taką lokomotywą jakimi są ludzkie tragedie.

Męczyła mnie trochę narracja kolekcjonerki i ukrywanie niektórych faktów ,przecież te sprawy są znane więc po co cokolwiek w nich zmieniać ,Motylicz mi tu potrzebny ....
Wolę twarde fakty, a nie takie pierdu pierdu z jakąś kolekcjonerką. Po dwóch rozdziałach chciałem już odłożyć tą książkę ale jakoś dotrwałem do końca a ostatni rozdział o poetce był dobry, więc w sumie warto było przeczytaćdo końca.
Szkoda zmarnowanego potencjału poprzez wymyślanie jakiegoś spoko flow kolekcjonerki ,kompletnie to nie było potrzebne.
Pato było ale mogło być lepiej.

Mam problem z tą książką. Po jej skończeniu towarzyszył mi taki trochę literacki dysonans poznawczy. Z jednej strony świetna tematyka, nieprawdopodobne wydarzenia i drastyczne zbrodnie. Z drugiej styl autorki, która w te opowieści (opisane również na jej blogu) wplata swoją historię opisywaną z punktu widzenia trzeciej osoby. Ten zabieg wprowadza do książki drobny chaos i niezrozumienie. Autorka potrafi w każdym rozdziale pisać o sobie po czym od razu przechodzi do opisów wydarzeń i zbrodni. Pol zaznacza, że zmieniła personalia sprawców choć nie wiadomo dlaczego skoro w bibliografii podaje artykuły, z których czerpała wiedzę opisując wydarzenia w poszczególnych rozdziałach i łatwo prawdziwe dane tych osób zweryfikować. Każdy rozdział kończy przedruk wypowiedzi internautów z blogu autorki. Same zbrodnie natomiast są świetnie opisane. Przyznaję, że opisy wciągaja, są realistyczne i chce się je czytać. Ich realizm i drastyczność powodowała, że w kilku przypadkach ze złości zaciskałem zęby. Gdyby nie kombinacja z perspektywą trzeciosobową dałbym wyższą ocenę.

Autorka pisze o samej sobie w trzeciej osobie i w niektórych fragmentach nie wiadomo kiedy przechodzi do opisywania sprawy, co bywa irytujące. Zmienianie danych (imiona sprawców czy ofiar) i nazwy miejscowości było bezsensowne skoro podane zostają linki do artykułów, w których z łatwością można znaleźć poprawne dane. Sama autorka również zaliczyła przez to wpadkę - w rozdziale "Polish Psycho" najpierw pisze o Zofii, by po chwili napisać tytuł artykułu, w którym pada prawdziwe imię dziewczyny (Zuzanna) i używać go kilkukrotnie, by ponownie przejść do Zofii.
A i Super Express jako nieliczne źródło informacji zostawię bez komentarza.

2026

Polskie prywatne zbrodnie tropione przez blogerkę, o pseudonimie Kvoka. Jej uwagę przykuwają różne ekstremalne sytuacje, banalność zła, bezmyślne okrucieństwo, czy to grubsze afery, czy to kameralne wypadki opisywane tylko w lokalnych gazetach.
Portret wioski Motylicz, w której dzieją sie złe, groźne lub niepojęte rzeczy. Kolekcja zawiera drastyczne opisy różnych morderstw, jak to ktoś kogoś ubił, zaszlachtował, otruł, uszkodził czymkolwiek, co było pod ręka.
Nastoletnia Basia, której doskwierała przeciętność, samotność, niekochanie, że źle ulokowała uczucia, i ta nieporadna grzeczność i dobroć rzucające się w oczy zostały wykorzystane przez mordercę. Narzucała się Krystianowi, to ją zadusił.
Nie wiem, czemu miały służyć niektóre z komentarzy pod postami kvoki. Wskazują albo brak empatii u lodzi, albo ostre potępienie morderców, hejt i domaganie się jak najostrzejszych kar.
Młoda matka styka się z przemocą fizyczną emocjonalna i ekonomiczną, a nikt jej nie pomaga. Kvoka wykazuje bezduszność i obojętność sąsiedzką, więc może jej kolekcja zbrodniarzy wywoła jakiś niepokój u czytelników, zmusi do rachunku sumienia i większego zaangażowania gdy komuś obok nas dzieje się krzywda.
Portret zwyrodniałego Pawła, już z kryminalna przeszłością, z sadyzmem wykorzystywał uprowadzoną Marlenę, która odważnie, inaczej niż typowe ofiary gwałtu, występuje medialnie i opisuje swoje przeżycie, stanowi wzorzec do naśladowania, by nie zamiatać "wstydliwego gwałtu" pod dywan.

Reportaż, który mną wstrząsnął. Czytając miałam cały czas świadomość, że takie zbrodnie się wydarzyły. Dla osób o mocnych nerwach.

Jak mam ocenić książke wiedząc że te historie sie wydarzyły? Moralnie, jako człowiek mam ocenić jak bardzo mnie to dotknęło? Nie, nie zgadzam się. Jest naprawdę strasznie. Zastanów się dobrze, czy masz na tyle mocną psychikę.

• Literatura faktu
  • True crime