Czarna owca

Okładka książki Czarna owca Małgorzata Borkowska OSB
Okładka książki Czarna owca
Małgorzata Borkowska OSB Wydawnictwo: Wydawnictwo Benedyktynów TYNIEC biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo Benedyktynów TYNIEC
2018-03-15
2018-03-15
Matka Kolumba Gabriel Czarna owca

Biografia jest arcyciekawa, podobnie jak pozostałe dzieła autorki. Jak zwykle przekopała multum dokumentów archiwalnych by wydobyć istotne fakty. Świetnym jest też to, że uzupełnia je o własne opinie, wnioski i przypuszczenia, dając czytelnikowi dodatkowy materiał do przemyśleń. Mój jedyny niedosyt to niedobór detali i opisów, które mogłyby wzbogacić narrację - np. brak opisu profesji Kolumby, a na podstawie reguły i ksiąg zwyczajów z XIX wieku, można było łatwo ją odtworzyć. Dla autorki, która przekopała znacznie starsze księgi, byłby to pikuś. Poza tym znając ogromną wiedzę M. Borkowskiej, podejrzewam że ma takie informacje. Podsumowując - książkę czyta się jednym tchem prawie. Perełka w morzu książek, które nic nie wnoszą.

Biografia postaci dawnej i nieznanej, a życiorys bogaty i nadający się na scenariusz filmu. Książka pisana stylem raczej dawnym (nie wiem dlaczego kojarzy mi się z Orzeszkową),a każda myśl jest wyrażona klarownie, precyzyjnie i żywo. Do tego przebijające z kart zaangażowanie Autorki w temat, który jest dla niej ważny, dlatego pisze "z pazurkiem", ale też z pełnym poczucia humoru dystansem.

Książka jest szkicem biografii Bł. Matki Kolumby Gabriel, założycielki zgromadzenia autorki. Interesująca jest historia zakonów żeńskich i szkolnictwa panien we Lwowie na przełomie XIX i XX wieku. W 1873 roku Janina Matylda wstępuje do klasztoru benedyktynek „łacińskich” i przechodzi wszystkie szczeble życia zakonnego. 21 kwietnia 1900 roku musi opuścić Lwów i Polskę i wyruszyć do Rzymu, aby tam składać wyjaśnienia. Nigdy już nie będzie mogła wrócić do Lwowa, ani swojego klasztoru. W Rzymie samotna zaczyna szukać swojego miejsca na ziemi. Znajduje przyjaciół, a także odkrywa sens swojego życia. Aby móc wypełniać swoje posłannictwo zakłada nowy zakon benedyktynek. Zmarła 34 września 1926 roku. Przed śmiercią zabroniła siostrą starać się o jej beatyfikację. Siostry posłuchały, ale upomniał się włoski kler. Proces beatyfikacyjny zaczął się w roku 1981 i 16 maja 1993 roku Jan Paweł II beatyfikował Matkę Kolumbinę. Jeżeli celem beatyfikacji jest zwrócenie uwagi na życie danej osoby i dawany w ten sposób przykład, to cel został osiągnięty. Matka Kolumbina przeżyła wzloty i upadki, okres gdzie nie miała swojego miejsca i depresje, ale znalazła cel i sens swojego życia w pomaganiu innym. Można się dużo nauczyć także o sobie.
Bardzo ciekawie napisana biografia, gdzie autorka starała się opierać na znanych jej faktach i nie pomijać milczeniem żadnych kontrowersji.
Polecam

• Bigrafie, autobigrafie i pamiętniki
  • L. polska
  • Dobra książka
  • Religia

Dodaj cytat z książki Czarna owca