Wiech na 102!

Stefan Wiechecki Wydawnictwo: Wydawnictwo Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek literatura piękna
Wydawnictwo Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek
literatura piękna
1989-01-01

Świetne opowiadania, czytałam wiele lat temu, ale do tej pory się uśmiecham, gdy przypomnę sobie to o stawianiu baniek albo bijatyce rodzinnej.

Wiechowi należy się Warsiaski Nobel za pisanie kniżek w mowie warsiaskiej. To istny podręcznik naszej stołecznej gwary. I tu wiadomo, że warszawiacy nie gęsi i swoją mowę mają.

Wybór 102 opowiadań/felietonów Wiecha, od tych przedwojennych (33 sztuki), poprzez pisane tuż po wojnie, aż po te z lat 60. Humor prosto z warsiaskiej ulicy, jak to u Wiecha, a książka godna polecenia (szczególnie czytelnikom dopiero sięgających po tego autora, bo mamy tu przekrojówkę jego twórczości).

A w tle Warszawa zmieniająca się na przestrzeni tych burzliwych...

Książka niezła, można się uśmiechnąć. Humor co prawda zalatuje dzisiaj myszką ale i tak jest lepszy od tego, co serwują nam wszelakie kabaretony.

jak zwykle doskonały!

Kto nie żył w latach opisywanych przez Wiecha powinien to przeczytać. Najlepiej głosem inspirowanym tym z kronik telewizyjnych. Znakomite opowieści o codzienności, rabusiach, złoczyńcach - tak się wówczas pisało i tak się wówczas żyło. Czytając można potwierdzić obserwację, że Warszawa składa się z dzisiaj zwanych "słoików"... :)

Uwielbiam!

• Varsaviana
  • Humor
  • Książki mojego dzieciństwa
  • Biblioteka
  • Polecam

Stefan Wiechecki Wiech na 102!