Sanacja czy demokracja

Rafał A. Ziemkiewicz Wydawnictwo: Orle Pióro publicystyka literacka, eseje
Orle Pióro
ziemkiewicz rafał ziemkiewicz rafał a ziemkiewicz demokracja sanacja do rzeczy publicystyka felieton
publicystyka literacka, eseje
2017-12-27

Warto sobie przypomnieć, co działo się - nie aż tak dawno, bo 2 lata temu. Przerażające, że tak szybko te informacje się zacierają. Przypomnienie sobie sprawi, że nabierzemy większej świadomości wobec tego, co się dzieje na polskiej scenie politycznej.

Bełkot poganiany bełkotem...

Zbiór tekstów opublikowanych w okresie 2015-17, stali czytelnicy "Do Rzeczy" zapewne je znają, styl jest taki jak od wielu lat u Ziemkiewicza, ostry aczkolwiek interesujący, nawet jeśli nie zgadzamy się z tym co on tu pisze, to jednak fajnie jest poznać inny punkt widzenia. Przydałby się może tu i ówdzie jakiś komentarz post factum, ale i tak jest nieźle, szczególnie jeśli...

Zawsze mam trudności z oceną książek niejednorodnych w narracji: zbiorów opowiadań, tomików poezji, antologii czy, jak w tym przypadku, zebranych tekstów publicystycznych. Spróbuję skreślić jednak kilka słów opisujących ogólne wrażenia po lekturze.

Okładka przyzwoita. Duży zoom na gębę Ziemkiewicza może się podobać trochę lub wcale. Mnie nie przeszkadza. Krój czcionki...

Merytorycznie oceniam pracę wysoko. Pewnym mankamentem jest to, że niektóre myśli Ziemkiewicz powtarza ze swoich poprzednich bestsellerowych książek, ale być może autor już doszedł do takiego wieku, w którym sformułowanie oryginalnej myśli przychodzi trudniej.
Oczywiście dla tych, którzy pierwszy raz (nomen omen) sięgną po Ziemkiewicza, ta książka będzie dużą przygodą...

Dobre ale wątpię, czy aby na pewno pomoże "zrozumieć mechanizmy zmian zachodzących w Polsce, Europie i na świecie w ostatnich latach", bo brak tej publikacji waloru analitycznego.

• Publicystyka
  • Książki (papierowe)
  • Polityka/Felietony
  • ROK 2019
  • Rafał Ziemkiewicz
  • Popularnonaukowa / Faktu / Publicystyka / Reportaż
więcej mniej

Dodaj cytat z książki Sanacja czy demokracja