Nowa Fantastyka 422 (11/2017)

Okładka książki Nowa Fantastyka 422 (11/2017) Jim Butcher, David Anthony Durham, Dawid Juraszek, Anna Łagan, Ken Liu, Paweł Mateja, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Robert Shearman, Łukasz Suskiewicz
Okładka książki Nowa Fantastyka 422 (11/2017)
Jim ButcherDavid Anthony Durham Wydawnictwo: Prószyński Media Seria: Nowa Fantastyka czasopisma
80 str. 1 godz. 20 min.
Kategoria:
czasopisma
Seria:
Nowa Fantastyka
Tytuł oryginału:
Nowa Fantastyka 422
Wydawnictwo:
Prószyński Media
Data wydania:
2017-11-01
Data 1. wyd. pol.:
2017-11-01
Liczba stron:
80
Czas czytania
1 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
0867132X
Tagi:
Fantastyka Sci-Fi
Średnia ocen

6,8 6,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Gdy Ziemia miała nas dość Dawid Juraszek, Bohdan Pękacki, Grzegorz Piórkowski, Andrzej W. Sawicki, Stanisław Truchan, Agnieszka Zerka-Rosik
Ocena 6,6
Gdy Ziemia mia... Dawid Juraszek, Boh...
Okładka książki Memento Bartłomiej Dzik, Hanna Fronczak, Agnieszka Hałas, Dawid Juraszek, Katarzyna Kowalewska, Joanna Maciejewska, Grzegorz Piórkowski
Ocena 6,3
Memento Bartłomiej Dzik, Ha...

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Nowa Fantastyka 428 (05/2018) Juliusz Braun, Grzegorz Gajek, Eric Gregory, Aidan Moher, Redakcja miesięcznika Fantastyka, David Tallerman, Istvan Vizvary
Ocena 6,9
Nowa Fantastyk... Juliusz Braun, Grze...
Okładka książki Nowa Fantastyka 442 (07/2019) Neil Gaiman, Linda Nagata, Jewgienij T. Olejniczak, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Karl Schroeder, Paula Wanarska
Ocena 6,5
Nowa Fantastyk... Neil Gaiman, Linda ...
Okładka książki Nowa Fantastyka 418 (07/2017) Agnieszka Budzich, Aleksandra Dawydowa, Ina Goldin, Joe Haldeman, Will McIntosh, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Adam Synowiec, Martyna Walerowicz
Ocena 6,6
Nowa Fantastyk... Agnieszka Budzich, ...
Okładka książki Nowa Fantastyka 423 (12/2017) Bartek Biedrzycki, Ted Kosmatka, Justyna Lech, Romuald Pawlak, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Anthony Ryan, Django Wexler
Ocena 6,5
Nowa Fantastyk... Bartek Biedrzycki, ...
Okładka książki Nowa Fantastyka 433 (10/2018) Piotr Górski, Jesion Kowal, Ken Liu, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Radosław Wartacz, Caroline Mariko Yoachim, Ibrahim al-Marashi
Ocena 7,3
Nowa Fantastyk... Piotr Górski, Jesio...
Okładka książki Miesięcznik Fantastyka, nr 2 (2/1982) Isaac Asimov, Czesław Białczyński, George R.R. Martin, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Arkadij Strugacki, Borys Strugacki, Joan D. Vinge, Vernor Vinge, Andrzej Ziemiański
Ocena 7,3
Miesięcznik Fa... Isaac Asimov, Czesł...
Okładka książki Miesięcznik Fantastyka, nr 1 (1/1982) Andrzej Drzewiński, Jerzy Lipka, George R.R. Martin, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Lester del Rey, Arkadij Strugacki, Borys Strugacki, John Varley
Ocena 7,4
Miesięcznik Fa... Andrzej Drzewiński,...

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
13 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
815
804

Na półkach: , , , , , , , , ,

Po okresie relatywnej posuchy jest to lepszy numer tego czasopisma. Tym razem beletrystyka wygrywa z publicystyką, co nie znaczy jednak, że ta druga jest do bani.

Tematem przewodnim w doborze opowiadań miała być tym razem groza, jak na listopadowy numer przystało. Dlatego królują tu teksty z pogranicza horroru i fantasy. Prozę polską reprezentuje m.in. klimatyczne opowiadanie Pawła Mateji, tylko pozornie relacjonujące historię pewnej trudnej miłości młodej buntowniczki i korposzczurka. „Wybór” Anny Łagan to historia spokrewniona z klasyczną „Oną” Haggarda – zaginione cywilizacje, okrutne rytuały i przerażające istoty. Całkiem nieźle. Spośród dwóch krótszych tekstów Dawida Juraszka i Łukasza Sienkiewicza ten pierwszy nieco odstaje, przede wszystkim tematycznie (powstanie styczniowe). Sienkiewicz wpasowywuje się natomiast bardzo dobrze z shortem grozy o turyście w Ameryce Łacińskiej.

Proza zagraniczna została dobrana częściowo pod kątem artykułów publicystycznych - „Wezwanie” Butchera to opowiadanie ze świata chicagowskiego maga Harry'ego Dresdena. Osobiście uważam cały ten cykl na razie za raczej średni – a ten tekst tylko mnie utwierdził w tym mniemaniu. Natomiast short „Zaraza” Kena Liu to fajne postapo. Wbrew pozorom „Rozczarowujące opowiadanie” Shearmana posiada jeden z najbardziej mylących tytułów literatury fantastycznej. Bardzo fajny, zmuszający do refleksji tekst. A dla czcicieli kotów (czyli również mnie) numer kończy miłe opowiadanie o duchach tych zwierzaków.

Komiks „Lil i Put” średni, ale nieco lepszy niż w ostatnim numerze.

PUBLICYSTYKA

Waldemar Miaśkiewicz przypomina o czterdziestoleciu powstania serii „Thorgal”, podczas gdy Łukasz Wiśniewski analizuje wykorzystanie ciekawych substancji chemicznych w fantastyce. Oba artykuły są OK, aczkolwiek raczej za krótkie na wybrane tematy.

Mniej zainteresowały mnie wieści z planu „The Walking Dead”, bo po ostatnim sezonie tego serialu uważam, że cierpi on na przerost mięśnia sercowego, który poprowadzi go wkrótce ku grobowi. Inny serial filmowy numeru to „Star Trek: Discovery”. Wywiad z Aaronem Herbertsem, jego showrunnerem, wyjaśnił mi kilka wyborów castingowych i zaoferował ciekawe spojrzenie na ten nieco nierówny przyczynek do uniwersum ST. Krótkie wprowadzenie w twórczość Jima Butchera, czyli przygody maga Harry'ego Dresdena, nie przekonało mnie jeszcze do tej serii, ale dobrze było trochę o niej poczytać. Bardzo fajnie wyszedł natomiast artykuł o musicalu SF we wczesnym kinie dźwiękowym lat 30-tych.

Felietony częściowo interesujące (Parowski o sztuce omijania cenzury przez fantastów PRL-u, Kosik chwali film „Człowiek z magicznym pudełkiem”, czyli polskie SF, podczas gdy Orbitowski opisuje życie codzienne... ducha),a częściowo nieco mniej porywające (Chmielarz tasuje formy i gatunki fantasy i kryminału w poradach dla piszących a Kołodziejczak prawi o jasnowidzeniu). Tym niemniej jest to bardzo kolorowa mieszanka na zasadzie „dla każdego coś dobrego”.

Facyt: Bardzo porządny numer ze sporą dozą ciekawych (a przynajmniej czytelnych) opowiadań i nieco skromniejszą, ale nadal wartą przeczytania publicystyką.

Po okresie relatywnej posuchy jest to lepszy numer tego czasopisma. Tym razem beletrystyka wygrywa z publicystyką, co nie znaczy jednak, że ta druga jest do bani.

Tematem przewodnim w doborze opowiadań miała być tym razem groza, jak na listopadowy numer przystało. Dlatego królują tu teksty z pogranicza horroru i fantasy. Prozę polską reprezentuje m.in. klimatyczne...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1566
917

Na półkach:

Z otchłani - Paweł Mateja
Niestety groza, niestety schematyczne ale napisane bardzo dobrze. Bardzo dobrze stylistycznie, bardzo dobrze poprowadzona narracja. Wzbudza emocje. Warto.
7,5/10

Wybór - Anna Łagan
Znów groza. Jakaś tam wariacja nad bóstwami, bożkami. Starożytny Indiana Jones i Świątynia Zagłady w skrócie i uproszczeniu i na serio. W sumie daje radę.
5,5/10

Czerwień i biel - Dawid Juraszek
Eterycznie, nostalgicznie i bardzo, bardzo oldskulowo. Smaczne, z wyczuciem.
7/10

Diabeł i meskalina - Łukasz Suskiewicz
Groza jeszcze raz. No ileż można? O tym, że naćpany może spotkać diabła. Ale takiego serio, serio przerażającego. No też mi nowina. Ale ładnie napisane.
5/10

Wezwanie - Jim Butcher
Zatargi między wilkołakami i wampirami i magami w krymino-sądowym anturażu. Nuuuda. Ela Graf zrobiła podobne, znacznie lepiej.
4/10

Zaraza - Ken Liu
Dość pospolite post-apo w bardzo zgrabnej miniaturze. Delikatnie odmienna perspektywa, acz nie jakoś specjalnie oryginalna.
6/10

Rozczarowujące opowiadanie - Robert Shearman
Przesympatyczne, oryginalne, z jajem napisane opowiadanie. O tym, że nie wszystko musi być idealne a po prawdzie to zwykle lepiej jak nie jest.
9/10

Wszystkie dziewczyny szaleją za Michealem Steinem - David Anthony Durham
Kociarskie opowiadanie z ładnym humorem i dość ciekawym pomysłem. Co kot robi po śmierci. Sympatyczne.
7/10

Publicystyka:
Reklamę Comic Conu ominąłem. Coś tam o Thorgalu, ominąłem. Przeczytałem zaś artykuł Łukasza Wiśniewskiego o cudownych substancjach - typu melanż, kryptonit, itp. - z fantastycznych światów. Fajny pomysł, choć czuję niedosyt, zbyt skrótowo. Dalej coś o The Walking Dead, ominąłem. Star Treka też ominąłem, i dla odmiany Harry'ego Dresdena też ominąłem. Chyba odklejam się od profilu problemowego NF. Przeczytałem Parowskiego tekst o wpływie fantastyki na rzeczywistość PRL-u w ogóle i człeka w szczególe. Całkiem ok. Haska i Stachowicz opowiadają o przedwojennym musicalu sf, ciekawa rzecz. Wojciech Chmielarz w swym poradniku dla literatów proponuje crossovery gatunkowe. Rafał Kosik zahacza o getto fantastyczne, dzieli się wrażeniami z kina, o zadaniach sztuki? Nie bardzo może się zdecydować a wszystkie te kotlety jednako odgrzewane. Tomasz Kołodziejczak zajmuje się paradoksami prekognicji, i jakoś znajduje niszę dla siebie w tym temacie. Łukasz Orbitowski zaprasza do nudnego filmu grozy. Ożywiające.

Komiks:
Następna odsłona zainaugurowanego numer wcześniej konceptu autorstwa Macieja Kura i Piotra Bednarczyka czyli przygody Lila i Puta. Bez zmian czyli bardzo słabo. Żart zjełczały i brzydki.
Scenariusz 4/10, grafika 4/10.

Recenzje:
Przeczytałem tylko tekst Rafała Kosika o książce Wojciecha Orlińskiego - Lem. Życie nie z tej ziemi. I to jest dobra recenzja. Resztę ominąłem.

Przyzwoity numer od strony literackiej, reszta coraz mniej w moim guście.
7/10

Z otchłani - Paweł Mateja
Niestety groza, niestety schematyczne ale napisane bardzo dobrze. Bardzo dobrze stylistycznie, bardzo dobrze poprowadzona narracja. Wzbudza emocje. Warto.
7,5/10

Wybór - Anna Łagan
Znów groza. Jakaś tam wariacja nad bóstwami, bożkami. Starożytny Indiana Jones i Świątynia Zagłady w skrócie i uproszczeniu i na serio. W sumie daje radę.
5,5/10...

więcej Pokaż mimo to

avatar
347
167

Na półkach: ,

Publicystyka: 4/10 bez polotu + znowu literówki i błędy!
Proza polska:
- "Z otchłani" Paweł Mateja = 9/10
- "Wybór" Anna Łagan = 6/10
- "Czerwień i biel" Dawid Juraszek = 7/10
- "Diabeł i meskalina" Łukasz Suskiewicz = 8/10
Proza zagraniczna:
- "Wezwanie" Jim Butcher 6/10
- "Zaraza" Ken Liu = 8/10
- "Rozczarowujące opowiadanie" Robert Shearman = 10/10
- "Wszystkie dziewczyny..." David Durham = 9/10

Publicystyka: 4/10 bez polotu + znowu literówki i błędy!
Proza polska:
- "Z otchłani" Paweł Mateja = 9/10
- "Wybór" Anna Łagan = 6/10
- "Czerwień i biel" Dawid Juraszek = 7/10
- "Diabeł i meskalina" Łukasz Suskiewicz = 8/10
Proza zagraniczna:
- "Wezwanie" Jim Butcher 6/10
- "Zaraza" Ken Liu = 8/10
- "Rozczarowujące opowiadanie" Robert Shearman = 10/10
- "Wszystkie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
169
156

Na półkach:

Moje pierwsze danie z prenumeraty... Coś jakby abonament na dietę. Zobaczmy.
Publicystyka:
- 7/10 no 6.5/10, bywało lepiej, ale znalazłem parę kąsków: "Od melanżu... " , 40-stka Thorgala, "Lepsze było...", "Szyfry kamuflaże..."
Proza polska:
- "Z otchłani" Paweł Mateja, 8/10, smaaaczek: dziś - Ty, ja, stara miłość...przepraszam, ale powtórzę Redakcję: czyta się na ściśniętym gardle
- "Wybór" Anna Łagan, 6/10, religijne... fantasy? niezłe.
- "Czerwień i biel" Dawid Juraszek, 5/10, nostalgicznie, patriotycznie.
- "Diabeł i meskalina" Łukasz Suskiewicz, 6/10, sześć na dziesięć, bo... krótko i ciekawie. Na granicy poznania, pamięci, rzeczywistości, narko-reality.
Proza zagraniczna:
- "Wezwanie" Jim Butcher, 7/10, pierwsze spotkanie z Harry Dresdenem, hmmm... bardzo smakowicie jak na deserek, haaaps:)
- "Zaraza" Ken Liu, 6/10, to Ken Liu - czytaj, mysl i wnioskuj. Dwie szpalty, treści na duuużo więcej.
- "Rozczarowujące opowiadanie" Robert Shearman, 8/10, hit numeru, po to sie dietę abonamentuje... aby być na diecie i być najedzonym.
- "Wszystkie dziewczyny..." David Durham, 8/10, dla najmłodszych (i nie tylko) miłośników "myślącej" sci-fi
Recenzje:
- 8/10 ooo, a tu biografia Lema... mniam

PS. Droga Redakcjo, ale proszszsz.... K O R E K T A !!! naprawdę, zbyt dużym szacunkiem Was darzę, by się na to godzić. Proszę, przeczytajcie numer w CAŁOŚCI przed wydaniem

Moje pierwsze danie z prenumeraty... Coś jakby abonament na dietę. Zobaczmy.
Publicystyka:
- 7/10 no 6.5/10, bywało lepiej, ale znalazłem parę kąsków: "Od melanżu... " , 40-stka Thorgala, "Lepsze było...", "Szyfry kamuflaże..."
Proza polska:
- "Z otchłani" Paweł Mateja, 8/10, smaaaczek: dziś - Ty, ja, stara miłość...przepraszam, ale powtórzę Redakcję: czyta się na...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    20
  • Posiadam
    9
  • Chcę przeczytać
    5
  • Czasopisma
    3
  • Postapo
    1
  • Czasopismo
    1
  • 2018
    1
  • Moje
    1
  • 2020
    1
  • Fantasy
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Nowa Fantastyka 422 (11/2017)


Podobne książki

Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 2 (65) kwiecień 2024 Izabella Adamczewska, Anne Applebaum, Justyna Bargielska, Łukasz Barys, Katarzyna Boni, Biserka Ćejović, Elżbieta Cherezińska, Piotr Cieśliński, Didier Eribon, Maciej Hen, Urszula Honek, Maciej Jarkowiec, Jerzy Jarniewicz, Miłada Jędrysik, Ryszard Koziołek, Małgorzata Lebda, Pierre Lemaitre, Renata Lis, Zbigniew Mentzel, Weronika Murek, Dariusz Nowacki, Monika Ochędowska, Łukasz Orbitowski, Wojciech Orliński, Jacek Podsiadło, Agata Pyzik, Michał R. Wiśniewski, Radek Rak, Redakcja magazynu Książki, Małgorzata Rejmer, Marcin Sendecki, Agnieszka Sowińska, Magdalena Środa, Andrzej Stasiuk, Maria Stiepanowa, Katarzyna Surmiak-Domańska, Natalia Szostak, Katarzyna Wężyk
Ocena 7,0
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...
Okładka książki Nowa Fantastyka 500 (05/2024) Adrianna Filimonowicz, José Pablo Iriarte, Fonda Lee, Ray Nayler, Valentino Poppi, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Szymon Stoczek, Lavie Tidhar, Istvan Vizvary
Ocena 6,8
Nowa Fantastyk... Adrianna Filimonowi...
Okładka książki Kaczor Donald 03/2024 + Kaczor Donald 01/1994 Tello -Team, Marçal Abella Bresco, Maximino Tortajada Aguilar, Francesco Artibani, Carl Barks, Sergi Cardó, Flor Collins, Miguel Fernandez Martinez, Andrea Ferraris, Janet Gilbert, Sander Gulien, John Kane, Bob Karp, Kari Korhonen, Jan Kruse, John Lustig, Miguel, Hanne Guldberg Mikkelsen, Paul Murry, Hjemmet Oslo, Stefan Petrucha, Redakcja magazynu Kaczor Donald, Francisco Rodriguez Peinado, Rodriques, Maria José Sánchez Núñez, Hugo Sauer, Al Taliaferro, William Van Horn
Ocena 7,0
Kaczor Donald ... Tello -Team, Marçal...
Okładka książki Nowa Fantastyka 499 (04/2024) Wołodymyr Arieniew, Marta Bonaventura, Michał Brzozowski, Daniel Kordowski, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Eric M. Witchey
Ocena 6,9
Nowa Fantastyk... Wołodymyr Arieniew,...
Okładka książki Znak nr 827 / 2024 Maciej Bobula, Diana Dąbrowska, Olga Drenda, Olga Gitkiewicz, Weronika Gogola, Jerzy Illg, Michał Jędrzejek, Maria Karpińska, Aleksandra Kasprzak, Karol Kleczka, Dominika Kozłowska, Zbigniew Łagosz, Małgorzata Lebda, Anna Marchewka, Eliza Mórawska-Kmita, Piotr Oczko, Janusz Poniewierski, Redakcja miesięcznika Znak, Tomasz Stawiszyński, George Steiner, Ola Szmida, Tomasz P. Terlikowski, Olga Tokarczuk
Ocena 7,0
Znak nr 827 / ... Maciej Bobula, Dian...

Przeczytaj także