Janczarowie XX wieku

Wydawnictwo "Śląsk"
1983-01-01
1983-01-01
832160370X
XX wiek lebensborn dzieci II wojna światowa dzieci polskie

Czuję się rozczarowana, gdyż spodziewałam się znacznie odmiennej treści. Pragnęłam przeczytać więcej o sposobie przysposabiania dzieci do tego, żeby były „dobrymi Niemcami”. Także ciekawiły mnie konkrety, w jaki sposób miały się one przysługiwać III Rzeszy. O tych kwestiach jest niewiele w stosunku do opisu procederu przejmowania dzieci, różnych procedur czy powojennym pomaganiu tym, których poddawano zniemczeniu.

Większość przeczytałam pobieżnie. Prawdopodobnie więcej dla siebie znajdę raczej w „Lebensborn czyli źródło życia” tego samego autora. Niemniej jednak „Janczarowie XX wieku” to ważna pozycja dokumentująca zagadnienie np. manipulowania granicami prawa do pozyskiwania dzieci. Wcześniej nie wiedziałam, że takie rzeczy się działy.

Niezależnie, w którym miejscu planu nazistów znajdowała się dana zbiorowość, musiała służyć we wzmacnianiu potęgi twórców całej koncepcji. Obojętnie komu co wmawiano, pozbawiano go tego, z czego wyrósł bez sztucznego urabiania. Szczególna uwaga Himmlera koncentrowała się właśnie dla dzieciach. Oni i inni pragnęli wykorzystać do cna to, co przypasowali do swoich kryteriów, a pozbawić opieki lub bezpośrednio zniszczyć to, co pod nie nie podchodzi.

Wiele mi jeszcze brakuje, lecz nawet na tym etapie rozciąga się przede mną świadomość, jak to wszystko się ze sobą łączy. Czy pełna świadomość tego mogłaby zniszczyć osobę, która nie myśli podobnymi kategoriami, co oni. Jednak pod wpływem oddziaływań (to jest, myślę, najstraszniejsze) każdy może się takim stać, choć pewne predyspozycje mogą bardziej ku temu sprzyjać.

Na koniec powiem, że warto sobie uprzytomnić, że dziecko wcale nie musiało trafić do obozu koncentracyjnego, aby mogło być ofiarą tego, co się wtedy działo.

Książka ta jest już dość stara, a w ciąż pozostaje jedną z niewielu pozycji zajmujących się problemem dzieci zgermanizowanych podczas wojny. Nie bez znaczenia na stylistykę i treść jest czas jej powstania. Jeśli ktoś chce poznać jedno z najbardziej zbrodniczych oblicz II wojny światowej, jest to z pewnością godna polecenia pozycja.

Dodaj cytat z książki Janczarowie XX wieku