Jarzmo. Zapiski z badań na pograniczu poezji

Okładka książki Jarzmo. Zapiski z badań na pograniczu poezji Przemysław Owczarek
Okładka książki Jarzmo. Zapiski z badań na pograniczu poezji
Przemysław Owczarek Wydawnictwo: Biuro Literackie poezja
poezja
Biuro Literackie
2017-05-29
2017-05-29
poezja wiersze

Okładka książki Pogranicze folkloru i kultury popularnej w wielkomiejskiej Łodzi. Od połowy XIX wieku do 1939 roku Katarzyna Badowska, Lejb Berman, Zygmunt Ból, Bartłomiej Cieśla, Bolesław Czerwieński, Anna Eckersdorf-Kalinowska, Szymon Frug, Jan Gutner, Graf Kali, Karolina Kołodziej, Walenty Kotarski, Wujek Mitia, Helena Ordężanka, Przemysław Owczarek, Zula Pacanowska, Krystyna Piątkowska, H. Płochocki, Eugeniusz Pottier, Mojżesz Puławer, Krystyna Radziszewska, Alfred Renner, Aleksy Rżewski, Hieronim Schif, Carl Heinrich Schultz, Stanisław Śliwiński, Karol Śmich, Wilfried Spectator, Ludwik Starski, Antoni Teodorczyk
Pogranicze fol... Katarzyna Badowska,...
Okładka książki Próby negocjacji. Szkice o laureatach Konkursu im. Jacka Bierezina Tomasz Fijałkowski, Monika Glosowitz, Karolina Górnicka, Weronika Janeczko, Paweł Kaczmarski, Marta Koronkiewicz, Dawid Kujawa, Agata Ludwikowska, Anna Mochalska, Sonia Nowacka, Przemysław Owczarek, Teresa Radziewicz, Rafał Różewicz, Karolina Sałdecka, Jakub Skurtys, Bartosz Suwiński, Mirosława Szott, Antonina M. Tosiek, Michał Trusewicz
Próby negocjac... Tomasz Fijałkowski,...

Najnowszy tom wierszy Przemysława Owczarka to zbiór „fiszek”, składających się na wnikliwą antropologiczną obserwację środowiska twórczego i analizę współczesnych systemów zniewolenia; liryczne domaganie się świata, w którym króluje wyobraźnia, a nie kreatywność obliczona jedynie na doraźny efekt i natychmiastowy zysk.

Czytając kolejne „fiszki” odkrywamy rzeczywistość widzianą oczami poety - dyrektora Domu Literatury w Łodzi, który momentami czuje się niekomfortowo w swojej roli i chętnie zamieniłby koronę na czapkę błazna (Owczarek faktycznie przywdział ją na chwilę w czasie gali wręczenia nagrody Tuwima w 2015 roku, by w ten sposób symbolicznie zaprotestować przeciwko nagrodzeniu Jarosława Rymkiewicza). W poszczególnych wierszach znajdziemy liczne nawiązania do Łodzi (widać to już np. tytule: „Tuwim zlazł z ławeczki i włóczy Stefę po Łodzi. Fiszka nad Fiszkami”). Mimo iż Przemysław Owczarek w sposób bardzo przenikliwy patrzy na miasto i ciekawie interpretuje jego historię, to zdecydowanie woli łowić mignięcia saren w lesie, niż obserwować samochody na autostradzie.

Autor „Jarzma” nie boi się moralizować, robi to jednak z zaskakującą lekkością, nie tracąc poczucia humoru i dystansu do samego siebie. Poszczególne wiersze pisane są w sposób niezwykle plastyczny, pełny lirycznej wrażliwości. Kiedy jednak trzeba, autor potrafi być dosadny, a nawet wulgarny, zmagając się ze wszystkim, co może stać się „jarzmem” we współczesnych czasach: uwikłaniem w role społeczne i zawodowe, skupienie na pieniądzu, zaangażowaniem w tematy polityczne, czy codziennymi obowiązkami.

Czytając kolejne „fiszki” odkrywamy rzeczywistość...

• Posiadam z autografem
  • Polska
  • Biuro Literackie

Dodaj cytat z książki Jarzmo. Zapiski z badań na pograniczu poezji