Język C w pigułce

2016-02-09
Leszek Biolik, Joanna Zatorska
c programowanie

Okładka książki C. Leksykon kieszonkowy Ulla Kirch-Prinz, Peter Prinz
C. Leksykon ki... Ulla Kirch-Prinz, P...

"Pigułka", którą można byłoby ogłuszyć bawoła -- te 900 stron bierze się ze złączenia 3 książek: leksykonu C (304 strony),leksykonu biblioteki standardowej (440 strony),opisu narzędzi (reszta).

Ani cała książka, ani żadna jego część nie jest podręcznikiem jako takim, to nie wada, ale cecha i trzeba być świadomym tego przy zakupie.

Pierwsza część konkretna, rzeczowa, oceniam ją na bardzo dobrze. Druga część także, choć ze względu na układ może to taka czwórka+ -- autorzy najpierw wyszczególnili funkcje wg grup, a następnie niejako jeszcze raz wg kolejności alfabetycznej. I chociaż materiał się nie powiela, to odniosłem wrażenie kręcenia się w kółko i pompowanie licznika stron. Tym bardziej, że tytuły sekcji (czyli nazwy funkcji) są drukowane czcionką o wysokości ok. 7 mm, więc np. nagłówek sekcji o rodzinie funkcji "atomic_compare_exchange_*" mierzy już 3 cm.

Jeśli już jestem przy składzie to mam wrażenie, że wielkość tekstu jest wszędzie delikatnie podkręcona, tak jakby komuś zależało, aby koniecznie wejść do wagi ciężkiej, a nie zatrzymać się na bardziej zwartej, np. 700-stronicowej książce.

Ostatnią część oceniam jako tylko dobrą, autorzy całkiem ciekawie opisują narzędzia (kompilator, linker, debuger) i bardzo się cieszę, że robią to na przykładzie programów z otwartym kodem źródłowym. Ale też zamiast przedstawić proces budowy programu od A do Z (od C do kodu maszynowego) na przykładzie niech i "Hello world", autorzy poprzestają tylko na opisie bez żadnej (!) ilustracji. Biorąc pod uwagę, że ostatni fragment dotyczy Eclipse'a i arcycennych zrzutów ekranu z instrukcjami "tu klikaj", lekturę kończyłem z miną bardziej niż zrzedłą.

W tłumaczeniu nie zauważyłem uchybień, natomiast w składzie tak, od samego początku i to powiedziałbym dość często -- a to formatowanie zepsute, a to do kodu użyta czcionka głównego tekstu. Jako czarny humor można potraktować stronę 8, gdzie autorzy tłumaczą, że kod nie zawiera komentarzy, a jest on złożony i wydrukowany tak, że wskazuje, że zawiera (autorzy mają rację, to skład jest zawalony).

Summa summarum -- konkret, któremu zabrakło kropki nad "i" (przykładu jak jest budowany kod maszynowy). A czy kupować? To wyłącznie kwestia tego ile z wymienionych części potrzebujemy i czy opłaca nam się wtedy zakup -- dla mnie 2 część jest zbyteczna, ale też zapłaciłem 25% ceny okładkowej więc nie narzekam.

Pierwsza część konkretna, rzeczowa,...

Dodaj cytat z książki Język C w pigułce