Clifford. Wielki czerwony pies

2017-05-22
2017-05-22
48 min.
Małgorzata Pietrzyk

Dziś do poduchy czytam Heli kolekcjonerskie wydanie pierwszej opowieści z 1963 roku o wielkim czerwonym psie Cliffordzie. Wydanie w stylu vintage: delikatnie kremowe strony na gruboziarnistym papierze, z klasycznymi, prostymi czarno-czerwonymi ilustracjami.
Prosta, choć dość abstrakcyjna opowieść o wesołkowatym psie i jego super mocach – a właściwie jednej super mocy i jak na dzisiejsze czasy niezbyt piorunującej – Clifford jest po prostu (albo aż!) psem o rozmiarach piętrowego domu. To czyni go najlepszym psem na świecie dla głównej bohaterki, Emily Elizabeth. Dziewczynka na kartkach książki opisuje swoje przygody z Cliffordem a rysunki Normana Bridwella stanowią drugie dno opowieści. Całość jest dowcipna, z przymrużeniem oka i baaaardzo pozytywna (mimo, że Clifford nie odniósł sukcesu na wystawie psów). Idealna na miłe zakończenie dnia. Uwaga! Bajka demoralizatorska 😀 Może zacytuję końcówkę:

“Nie dbam o to. Trzymajcie sobie te wasze malutkie pieski. Pieski czarne, białe, brązowe i w łatki. Ja zatrzymań Clifforda… Czy nie mam racji?”

Ja bym zatrzymała Clifforda… ale wolimy z Helką naszego psiego diabła Fago!

Na czym polega WIELKI fenomen ,,Clifforda”?

,,Clifford Wielki czerwony pies” został napisany przez Normana Bridwella ponad 54 lata temu i w dalszym ciągu jest bardzo współczesny i aktualny. Nasza miłość do czworonogów nie zmniejszyła się, a wręcz zyskała na sile.
Książka opowiada o przygodach małej dziewczynki Emily, której najlepszym przyjacielem jest pies. Nie jest to jednak zwierzak, jakie widujemy na co dzień. Wyróżnia się on monstrualnym wręcz wzrostem i swoim dosyć niebanalnym umaszczeniem; czerwoną sierścią.

Więcej na: http://bajkochlonka.pl/2018/01/08/klasyka-clifford-wielki-czerwony-pies/

Na czym polega WIELKI fenomen ,,Clifforda”?

• 2019 Przeczytane z dzieckiem
  • Przeczytane Marcelince