Robert Rauschenberg

sztuka
Tate Publishing
2016-01-01
2016-01-01

Duzych rozmiarow, opasla publikacja towarzyszyla swietnej wystawie w Tate Modern ( grudzien 2016-kwiecien 2017 ) Byl to ambitny projekt Tate w Londynie i galerii MoMA w Nowym Yorku.
Jak londynska wystawa tak i ksiazka jest obszernym przegladem tworczosci abstrakcyjnego ekspersjonisty i niezwykle kreatywnego i wrazliwego fotografa.
Sporo wyjatkowo ciekawych esejow analizuje 60 lat kariery artystycznej Rauschenberga, jego inspiracje, wspolprace ze wspolczesnymi mu artystami, podroze, zaangazowanie spoleczne i wplyw jaki wywarl na sztuke XX wieku. Kawal historii kultury artystycznej ubieglego wieku.
Rauschenberg zbieral, rejestrowal, przedstawial i tlumaczyl elementy swiata. Nawiazywal do tradycji dadaistycznego i kubistycznego kolazu. Dzieki sitodrukowi i osobiscie opracowanym procesom z uzyciem rozpuszczalnika przenosil i znieksztalcal zdjecia z czasopism, a nastepnie umieszczal je na papierze lub tkaninie. W obrazy wtapial puszki, butelki wycinki gazet, rupiecie.
To byl energetyczny artysta o entuzjastycznym temperamencie. Zachwycal sie zwyklymi rzeczami tego swiata.
Bardzo bogaty material ilustracyjny.
Rewelacyjne wydawnictwo dla zainteresowanych sztuka.

Sporo wyjatkowo ciekawych esejow analizuje...

Dodaj cytat z książki Robert Rauschenberg