Historia raju. Ogród rozkoszy

Une histoire du Paradis. Le Jardin des délices
historia
Eligia Bąkowska
historia powszechna wyobrażenia religia raj

Bardzo interesujące studium biblijnej narracji o rajskim ogrodzie, ujęty w perspektywie diachronicznej. Nie znajdziemy tu zatem refleksji o micie w perspektywie np. morfologii kultury, ale jego historyczne transformacje od czasów przedchrześcijańskich, aż po wiek dziewiętnasty. Autor przywołuje bardzo liczne odmiany legendy, wspomagając się bardzo liczną ilością tekstów...

Dla naukowej książki opinia nienaukowa: jeśli ktoś chciałby się dowiedzieć jak przez stulecia myślano o Edenie, to polecam tę właśnie pozycję. Wiele, z dzisiejszego punktu widzenia, wręcz śmiesznych rozważań przywołanych przez autora (np. ile wzrostu miał Adam? o której godzinie Ewa go skusiła?) Dużo porządnie przeprowadzonych badań historycznych podanych w przystępnej formie.

• Historia
  • E-book niekomerc. PDF, rtf, doc. txt
  • POPULARNO-NAUKOWE
  • 2018
  • Pracownia
  • Do wypożyczenia w biblio.
więcej mniej

Dodaj cytat z książki Historia raju. Ogród rozkoszy