Scenki z życia osiedla

Okładka książki Scenki z życia osiedla
Caza Wydawnictwo: Kurc komiksy
komiksy
Kurc
2017-05-01
2017-05-01

Okładka książki RELAX nr 38 Julian Bohdanowicz, Tomasz Broda, Caza, Maciej Czapiewski, Ryszard Dąbrowski, Caryl Férey, Daniel Gizicki, Alexandro Jodorowsky, Janek Koza, Marcin Lechna, Andreas Martens, Axel Medellín, Tomasz Minkiewicz, Jakub Rebelka, Corentin Rouge, Krzysztof Skiba, Kamil Śmiałkowski, Jerzy Szyłak, Brandon Thomas, Paweł Timofiejuk, Pete Woods
Ocena 8,5
RELAX nr 38 Julian Bohdanowicz,...
Okładka książki Metal Hurlant #1/2022 Enki Bilal, Caza, Robert Crumb, Jean-Pierre Dionnet, Philippe Druillet, Jean-Claude Gal, Jean Giraud, Jacques Lob, Jean-Claude Mézières, Dan O'Bannon, François Schuiten, Luc Schuiten
Ocena 8,1
Metal Hurlant ... Enki Bilal, Caza, R...
Okładka książki RELAX NR 37 Caza, Daniel Gizicki, Alexandro Jodorowsky, Andreas Martens, Jakub Rebelka, Corentin Rouge, Wojciech Stefaniec, Pete Woods
Ocena 7,0
RELAX NR 37 Caza, Daniel Gizick...

Okładka książki Top 10 Gene Ha, Alan Moore
Ocena 8,2
Top 10 Gene Ha, Alan Moore...
Okładka książki Miracleman Chuck Austen, Alan Davis, Steve Dillon, Don Lawrence, Alan Moore, Paul Neary, John Ridgway, John Totleben, Rick Veitch
Ocena 8,4
Miracleman Chuck Austen, Alan ...

Stare frankofony niekoniecznie dobrze znoszą próbę czasu, więc do Cazy podchodziłem jak pies do jeża. No i znów się myliłem. "Scenki" to zbiór błyskotliwych historii, których kontekst stanowią blokowiska oraz ograniczenia, konformizm i konsumpcjonizm przeciętnego mieszkańca betonowych osiedli wraz z jego rytuałami, marazmem, niezdolnością do działania czy dostrzeżenia czegoś więcej niż relacja telewizyjna. Dodatkowo autor wykorzystuje pokłady swej nieograniczonej wyobraźni, więc całość ma znamiona groteski z mocno odjechanymi, często psychodelicznymi pomysłami. "Scenki z życia osiedla" zachwycają też od strony graficznej, w której czuć pokrewieństwo Moebiusa. Zresztą z niektórymi krótszymi opowiadaniami Jeana Girauda całość także mi się kojarzyła. Caza lubi wychodzić poza standardowy układ kadrów, widać, że każda ze stron była dokładnie przemyślana i projektowana tak, by zrobić na czytelniku wrażenie. Podobnie z kolorystyką, która wali po oczach dosyć konkretnie.
Ten komiks chyba nie sprzedał się u nas w oszałamiających ilościach, bo nadal można go bez problemu kupić, ale doskonale zniósł próbę czasu, więc przegapienie go byłoby zbrodnią

Pokręcona ponarkotyczna jazda pełna zjadliwej ironii na społecznych "pikników" z bloków - odpowiednik typowego Kowalskiego wpatrzonego w telewizor. Ciekawe w zestawieniu z ówczesną Polską. Alternatywy 4. Strona wizualna - choć dopieszczona to niestety pełna grafomanii. Plus kilka wizjonerskich pociągnięć. Tym niemniej klasyk i chwała mu za to.

Dodaj cytat z książki Scenki z życia osiedla