Dzielnice zagłady

Okładka książki Dzielnice zagłady
Krzysztof Banach Wydawnictwo: Państwowe Muzeum na Majdanku albumy
Kategoria:
albumy
Wydawnictwo:
Państwowe Muzeum na Majdanku
Data wydania:
2017-03-17
Data 1. wyd. pol.:
2017-03-17
Język:
polski
ISBN:
9788362816330
Dodaj do pakietu
Dodaj do pakietu
Średnia ocen
9,7 9,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Poczekaj, szukamy dla Ciebie najlepszych ofert

Pozostałe księgarnie

Informacja

Reklama
Reklama

Książki autora

Okładka książki Dragoneza Krzysztof Adamski, Maciej Bachorski, Krzysztof Banach, Magda Brumirska, Aleksandra Buczek-Stachowska, Aleksandra Cebo, Agnieszka Fulińska, Sylwester Gdela, Barbara Januszewska, Magdalena Kucenty, Krzysztof Matkowski, Barbara Mikulska, Przemek Morawski, Michał Mądrawski, Artur Olchowy, Krzysztof Rewiuk, Michał Rybiński, Krzysztof Dezyderiusz Sauter, Marcin Tomasiewicz, Anna Maria Vanitachi
Ocena 7,3
Dragoneza Krzysztof Adamski, ...

Podobne książki

Reklama

Oceny

Średnia ocen
9,7 / 10
3 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
676
231

Na półkach: ,

W siedemdziesiątą siódmą rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, chciałbym Was zaprosić do zapoznania się z moją opinią na temat książki, która poświęcona jest bardzo tragicznemu rozdziałowi w historii lubelskich Żydów. Wydany przez Państwowe Muzeum na Majdanku album „Dzielnice zagłady” autorstwa Krzysztofa Banacha, to bez wątpienia jedna z najlepszych publikacji dotyczących lubelskich gett, jaka do tej pory ukazała się na naszym rynku wydawniczym.
Krzysztof Banach — absolwent międzywydziałowych studiów filozoficzno-historycznych i studiów judaistycznych UMCS, a także podyplomowych studiów muzeologicznych UJ. Kierownik Działu Wystawienniczego Państwowego Muzeum na Majdanku, kurator i twórca scenariuszy wystaw dotyczących niemieckiej okupacji, ze szczególnym uwzględnieniem tematyki Holokaustu. Autor albumów i katalogów wystaw, a także tekstów poświęconych metodologii wystawiennictwa, miejscom pamięci oraz powojennej polityce upamiętnienia.
Getto na Podzamczu w Lublinie utworzono w marcu 1941 roku z rozkazu gubernatora dystryktu lubelskiego Ernsta Zörnera. Zostało wytyczone w obrębie dawnej dzielnicy żydowskiej, istniejącej w Lublinie od początku XVI wieku. Obszar getta na Podzamczu obejmował getto A – fragment dzisiejszej dzielnicy Śródmieście i getto B – fragment dzisiejszego Starego Miasta. Na tym terenie zgromadzono ok. 43 tys. Żydów. Getto było ogrodzone drutem kolczastym, jedna z bram prowadzących do getta znajdowała się na skrzyżowaniu ulic Lubartowskiej i Kowalskiej. Żydów obowiązywał zakaz jego opuszczania pod karą śmierci. Getto na Podzamczu było pierwszym gettem zlikwidowanym w ramach akcji „Reinhardt”. Akcja likwidacyjna trwała miesiąc, od nocy 16/17 marca do 14 kwietnia 1942 roku. W tym czasie blisko 28 tys. ludzi zostało deportowanych do obozu zagłady w Bełżcu. Pozostali Żydzi zostali przeniesieni na teren nowego getta na Majdanie Tatarskim. Od początku jego istnienia miały miejsce selekcje kończące się egzekucjami i deportacjami. W wyniku trzech akcji wysiedleńczych, w kwietniu, wrześniu i październiku 1942 roku Żydów nieposiadających oficjalnego zezwolenia na pobyt na Majdanie Tatarskim wywieziono do getta w Piaskach, skierowano do obozu na Majdanku lub rozstrzelano w Lesie Krępieckim. Dziewiątego listopada 1942 roku niemiecka policja bezpieczeństwa przystąpiła do ostatecznej likwidacji getta. Ok. 3 tys. Żydów wysłano na Majdanek, a kilkadziesiąt osób do obozu pracy przy ulicy Lipowej i do więzienia na Zamku Lubelskim. Ok. 190 osób, w tym członków Judenratu i policji żydowskiej, rozstrzelano na miejscu. Nielicznym osobom udało się uciec.
„Dzielnice zagłady” to album towarzyszący wystawie historycznej Państwowego Muzeum na Majdanku, dokumentującej dzieje dwóch niemieckich gett żydowskich istniejących w Lublinie w latach 1941–1942. Książka podzielona jest na dwadzieścia jeden rozdziałów. Pierwsze z nich opisują sytuację Żydów w Lublinie przed wybuchem II wojny światowej, politykę antyżydowską w Generalnym Gubernatorstwie w latach 1939-1941, a także represje wobec Żydów w pierwszych latach wojny.
Więcej na moim blogu: http://oczytany.eu/dzielnice-zaglady-krzysztof-banach/

W siedemdziesiątą siódmą rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, chciałbym Was zaprosić do zapoznania się z moją opinią na temat książki, która poświęcona jest bardzo tragicznemu rozdziałowi w historii lubelskich Żydów. Wydany przez Państwowe Muzeum na Majdanku album „Dzielnice zagłady” autorstwa Krzysztofa Banacha, to bez wątpienia jedna z najlepszych publikacji...

więcej Pokaż mimo to

2
avatar
6
1

Na półkach:

Album zawiera piękne, unikatowe fotografie

Album zawiera piękne, unikatowe fotografie

Pokaż mimo to

0
Reklama

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Dzielnice zagłady


Reklama
zgłoś błąd