Od Manzikertu do Antiochii. Syria w przededniu wypraw krzyżowych

Okładka książki Języki i cywilizacje. Młodzi badacze na stulecie Orientalistyki w Krakowie Marcin Gajec, Karolina Wanda Olszowska, Joanna Świt
Języki i cywil... Marcin Gajec, Karol...

Na półkach: , , , , , , , , ,

Sporo jest na naszym rynku wydawniczym publikacji na temat wypraw krzyżowych, ale stosunkowo niewiele z nich opiera w pełni wykorzystuje źródła arabskie. Książka M. Gajca jest oparta właśnie o kroniki powstałe w kręgu muzułmańskim. Tematyka pracy: Syria w okresie przed 1097 rokiem pozwala lepiej zrozumieć sukces krzyżowców i jako taka stanowi dobry wstęp do lepszego zrozumienia sytuacji polityczno-militarnej na Bliskim Wschodzie w tym okresie. Autor zaczyna od przedstawienia ekspansji Turków seldżuckich i klęski, jaką zadali oni w roku 1071 wojskom bizantyńskim. W dalszych rozdziałach analizuje sytuację polityczną w samej Syrii, gdzie ścierały się interesy Bizancjum, Seldżuków, Fatymidów oraz różnych mniejszych lokalnych organizmów państwowych. Gajec zwraca uwagę na wewnętrzne rozbicie świata muzułmańskiego i na wyjątkową słabość Syrii pod koniec XI wieku. To ważny głos w kontekście sukcesu I krucjaty. Książka przygotowana jest fachowo i zasługuje na wysoką ocenę. Mam nadzieję, że piszący na temat wypraw krzyżowych historycy polscy będą po tę monografię sięgać.

Tomasz Babnis

• Średniowiecze
  • Zakupy
  • Ludy semickie
  • Bliski Wschód
  • Turcja i Turcy wszelacy
  • Islam i świat muzułmański
  • Naukowe

Dodaj cytat z książki Od Manzikertu do Antiochii. Syria w przededniu wypraw krzyżowych